Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) je huda oblika predmenstrualnega sindroma (PMS), ki vpliva na med tri in osem odstotkov žensk v reproduktivnem obdobju. Povzroča izrazite telesne in čustvene simptome, ki se pojavijo v lutealni fazi menstrualnega ciklusa, torej običajno v tednu ali dveh pred menstruacijo, in se znatno zmanjšajo ali popolnoma izginejo po začetku menstruacije.
Kako se PMDD razlikuje od PMS?
"Izraz PMDD se po klasifikaciji bolezni uporablja v psihiatriji, kjer se išče simptome na psihološki ravni. Simptomi so: napetost, tesnoba, razdražljivost, kronična utrujenost, nespečnost, slabša koncentracija, panični napadi, črne misli, napadalnost in agresija, depresija, misli na samomor in celo poskusi samomora. Za PMDD velja, da mora biti prisotnih najmanj pet simptomov, ki se navadno izrazijo in trajajo teden dni pred nastopom menstruacije," je opisala licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.
Natančen vzrok za PMDD ni znan, predvidevajo pa, da gre verjetno za vpliv hormonov. Eden izmed možnih razlogov je nizka raven progesterona in visoka raven estrogena, kar povzroči znižanje ravni serotonina. Leta 1987 so namreč ugotovili povezavo med nizkim progesteronom in zmanjšanim serotoninom, kar lahko vodi v razvoj depresije. Četudi pa so ravni spolnih hormonov v mejah normale, lahko telo vseeno reagira na hormonske spremembe med menstrualnim ciklusom. Še posebej je to izrazito po ovulaciji s padcem serotonina, kar lahko sproži simptome PMDD, je obrazložila.Simptomi PMDD, ki se začnejo nekaj dni pred menstruacijo in izzvenijo v času menstruacije, so: depresija, obup, občutki ničvrednosti, povečana tesnoba, napetost, nihanje razpoloženja, samokritičnost, jokavost (tudi brez razloga), težave s koncentracijo, pomanjkanje energije, otopelost, izrazita utrujenost, spremembe v spanju (nespečnost ali pa prekomerno spanje), prenajedanje ali pomanjkanje apetita, glavoboli, megla v glavi, upad zanimanja za dejavnosti, agresivno vedenje, težave s samokontrolo ...
Kako se postavi diagnoza PMDD?
Znaki PMDD so tako izraziti, da močno vplivajo na kakovost življenja, saj se težave pojavljajo na različnih pomembnih področjih, denimo v odnosih in v službi. Diagnoza je postavljena, "če ima ženska v enem letu v večini menstrualnih ciklusov vsaj pet (ali več) zgoraj naštetih simptomov, ki očitno izginejo ob prihodu menstruacije. Prav tako morajo simptomi povzročati precejšnjo stisko in močno ovirati vsakodnevno delovanje posameznice."
Diagnozo vedno postavi zdravnik, bodisi ginekolog bodisi psihiater. Najpogosteje jo potrdi po večmesečnem oziroma več menstrualnih ciklusov dolgem vodenju dnevnika telesnih, psihičnih in čustvenih simptomov, je pojasnila Alison Kogoj. Ob izjemno izrazitih in za žensko zelo obremenjujočih znakih pa se diagnoza lahko potrdi že prej, tudi po treh mesecih beleženja.
Kako lajšati simptome PMDD?
Življenje s PMDD ni enostavno, a z nekaj ukrepi je vseeno lahko kakovostno. V prvi vrsti je pomembno, da ženska razume bolezen, poudarja terapevtka. Zelo je dobrodošlo, da pozna in spremlja menstrualni ciklus, da se bo lahko primerno pripravila na obdobje po ovulaciji in na prihod PMDD. Zelo uspešna zna biti vedenjsko kognitivna terapija (VKT) in blagodejna je tudi aromaterapija. Priporočljivi so obvladovanje stresa, redno izvajanje vaj za sprostitev, kot so dihalne tehnike, meditacija, vodena vizualizacija, in telesna aktivnost, ki pripomore k ustreznemu hormonskemu ravnovesju in pri dvigu serotonina.
Pri terapijah oziroma zdravljenju se po pojasnilih Alison Kogoj pogosto uporabljajo selektivni zaviralci (SSRI) vnovičnega privzema serotonina in/ali dodatek progesterona. SSRI so namreč zdravila, ki povečujejo raven serotonina v možganih in se uporabljajo za zdravljenje duševnih motenj, kot sta depresija in anksioznost, medtem ko se dodatek progesterona predpisuje za uravnavanje hormonskega ravnovesja. Kombinacija obojega pa pomaga pri obvladovanju simptomov in izboljšanju stanja.
Kaj pa prehrana?
Čeprav vpliv na PMDD ni neposredno potrjen, se seveda priporoča raznolike in uravnotežene redne obroke, zlasti z dovolj beljakovinami in sestavljenimi ogljikovimi hidrati. Za uravnavanje ravni estrogena je ključna podpora jeter in črevesja, kar dosežemo z uživanjem dovolj vlaknin in fermentiranih živil, svetuje pa se tudi uživanje živil, bogatih z vitamini B. Kot prehransko dopolnilo Alison Kogoj priporoča vitamin B6, znake pa prav tako lahko omili redno jemanje svetlinovega olja ali vitexa, magnezija, kalcija in vitamina D. Uživanje sladkega, mastnega in predelanih živil, alkohola, tobaka in kofeina se odsvetuje, saj samo še okrepijo simptome.
Tudi podpora je ključna
Natančen vzrok PMDD ni povsem jasen, vendar se predvideva, da je povezan s hormonskimi spremembami med menstrualnim ciklusom, zlasti s spremembami v ravni estrogena in progesterona. Tveganje lahko povečajo genetski dejavniki, stres in zgodovina depresije ali drugih motenj razpoloženja. Ključno za ženske s PMDD pa je prepoznati težavo in se truditi za zdrav življenjski slog ob podpori partnerja, družine, prijateljev, terapevtov in zdravstvenih delavcev. Gre za resno stanje, ki zahteva pozornost, podporo, ustrezno ukrepanje in zdravljenje, da lahko ženske živijo kakovostno in polno življenje, ki si ga zaslužijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV