Nepogrešljiva začimba v vsaki kuhinji je zagotovo sol. Brez nje hrana ne bi imela pravega okusa, njena uporabnost pa se pri kuhi kar ne konča. Včasih so jo uporabljali za konzerviranje hrane, danes pa jo številni uporabljajo tudi pri odstranjevanju madežev in še marsičem. Vseeno pa sol le ni tako nedolžna, saj jo nekateri zaužijejo v prevelikih količinah, kar pa ima lahko negativen vpliv na naše zdravje.
Kolikokrat se vam je že zgodilo, da ste eno uro po kosilu po predalih v pisarni že iskale hrano ali stale pred avtomatom in izbirale prigrizek? Velikokrat, verjetno. Sodeč po raziskavi, ki jo je vodil dr. Jens Titze, proofesor medicine in molekularne psihologije in biofizike na univerzi Vanderbilt, se razlog za to morda skriva v soli.
Rezultati študije so bili objavljeni v 'Journal of Clinical Investigation' in temeljijo na raziskavi, ki jo je opravil v sodelovanju z nemškimi znanstveniki. Ugotavljali so, kaj se dogaja v telesu 18 do 24 ur po zaužitju soli. »Vsi verjamejo, da če jemo slano hrano, smo po njej žejni, toda telo se navadi na večjo količino soli. V naslednjih 18 urah pride do generacije vode v ledvicah. Telo proizvaja več vode, zato smo manj žejni,« pojasnjuje Titz in ugotavlja, da telo samo poskrbi za ravnovesje vode. Takoj po slanem obroku je žeja seveda večja, a ta s časom vedno bolj upada, apetit pa je vedno večji.
Zato je nekdo, ki ves čas uživa slano hrano, seveda tudi ves čas lačen. In kje se najbolje vidi višek soli v telesu? Na trebuhu. Znanstveniki predpostavljajo, da ljudje, ki uživajo slano hrano in posledično zaradi tega več jejo, potrebujejo več energije, da bi telo ohranilo ravnovesje vode. Rešitev? Zmanjšajte količino dnevno zaužite soli.
Koliko soli zaužiti?
Odraslemu človeku zadošča že 550 miligramov natrija dnevno, otrokom pa nekje do 300 miligramov, odvisno od njihove starosti. Odrasli in mladostniki lahko tako dnevno zaužijejo do pet gramov soli, približno za eno čajno žličko, otroci od enega do treh let do dva grama dnevno, od štirih do šestih let starosti pa tri grame, nekoliko starejši otroci pa do štiri grame dnevno. Po poročilih Svetovne zdravstvene organizacije Slovenci zaužijejo okoli 15 odstotkov soli v obliki začimb in dosoljevanja hrane pri mizi, 10 odstotkov soli v prehrani je že v svežih živilih, kar 75 odstotkov soli pa predstavlja kuhinjska sol, ki se dodaja v različnih fazah industrijske predelave in gostinske priprave hrane. Količina zaužite soli se poveča predvsem pri tistih, ki uživajo hitro pripravljeno hrano, v menzah in restavracijah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV