Zadovoljna.si
Savna

Zdravje

Blagodejni učinki savnanja za ženske

Špela Zupan
07. 03. 2024 05.00
0

Obiskovanje savne prinaša mnogo blagodejnih učinkov na telo in duha. Redna in pravilna uporaba prispeva k izboljšanju zdravja, zagotavlja sprostitev in izboljšuje počutje. Obenem pospešuje presnovo, spodbuja proces razstrupljanja in lahko prispeva k izgubi odvečne telesne teže.

Med najbolj razširjenimi in priljubljenimi vrstami savn izstopajo finske, turške, infrardeče in bio zeliščne savne. Finske, značilne po suhi vročini, so izjemne za spodbujanje krvnega pretoka in razstrupljanje telesa. Parne savne so odlične zaradi sposobnosti vlaženja kože in čiščenja dihalnih poti. Infrardeče savne z možnostjo globljega prodiranja v kožo prispevajo k lajšanju bolečin in izboljšanju prekrvavitve, medtem ko so blažje bio zeliščne savne bolj ustrezne za osebe, ki slabše prenašajo visoke temperature.

Nam lahko voda z limono pomaga prečistiti telo?
Preberi še
Nam lahko voda z limono pomaga prečistiti telo?

Redni obiski savne lahko znatno izboljšajo zdravje, vendar je – tako kot pri vsem – potrebna zmernost in upoštevanje določenih omejitev. Pomembno je razumeti pravilen postopek savnanja, kako doseči najboljše rezultate in kdaj se je smiselno predhodno posvetovati z zdravnikom. Strokovne nasvete o savnanju sta podala osebni trener Daniel Jelovič in Nika Verbe iz Savn Štrus.

Savnanje prispeva k doseganju in vzdrževanju primerne telesne teže, saj spodbuja zdravo presnovo in prinaša številne druge blagodejne učinke.
Savnanje prispeva k doseganju in vzdrževanju primerne telesne teže, saj spodbuja zdravo presnovo in prinaša številne druge blagodejne učinke.FOTO: Adobe Stock

Ali savnanje pomaga pri hujšanju?

Savnanje lahko prispeva k izgubi telesne teže, saj med obiskom savne potekajo različni procesi, kot so povečana poraba kalorij, zmanjšanje maščobnih oblog, rast mišične mase, pospeševanje presnove, čiščenje kožnih por, razstrupljanje telesa in ublažitev stresa. Čeprav vse vrste nudijo nanizane koristi, je Nika Verbe izpostavila prednosti infrardečih savn za ženske, ki še posebej spodbujajo biokemične procese v telesu, povezane s porabo kalorij. Infrardeči žarki po njenih pojasnilih spodbudijo celice, kar poveča srčni utrip in pospeši kroženje krvi, posnemajoč učinek telesne vadbe in porabo kalorij. Vseeno pa je treba poudariti, da sta pri izgubi kilogramov ključna predvsem uravnotežena prehrana in redna vadba, savnanje pa lahko prispeva k hitrejšemu doseganju želenih rezultatov.

Hormoni vplivajo na hujšanje. Kaj je ključ do uspeha?
Preberi še
Hormoni vplivajo na hujšanje. Kaj je ključ do uspeha?

Je dobro obiskati savno po telovadbi?

Obisk savne je zelo priporočljiv za telesno aktivne. Po intenzivni vadbi se v mišicah pogosto nabira mlečna kislina, kar lahko povzroča bolečine, napetost in utrujenost. Savnanje pomaga pri hitrejši obnovi telesa, izboljšuje krvni obtok, oskrbi mišice s kisikom in nujnimi hranili, zmanjšuje mišično napetost in olajša odstranjevanje odpadnih snovi iz telesa. Vendar je pomembno, da se po vadbi najprej umirimo in ohladimo, preden se odpravimo v savno. 

Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži
Preberi še
Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži

Nasprotno pa savnanje pred telovadbo ni priporočljivo, saj lahko povzroči povišanje telesne temperature in pospeši dehidracijo, kar lahko negativno vpliva na zmogljivost med vadbo. Kot ogrevanje pred vadbo so primernejše metode, kot so dinamično raztezanje ali lahka kardio vadba, je poudaril Daniel Jelovič.

Običajni postopek savnanja vključuje: ogrevanje (15–20 minut), ohlajanje (z mlačno prho ali na svežem zraku) in počivanje. Priporoča se savnanje po telovadbi, saj prispeva k sprostitvi mišic in spodbuja regeneracijo.

Pred obiskom savne je priporočljivo uživati lahko hrano, kot so sadje in zelenjava ali smutiji, ki podpirajo razstrupljanje ter zagotavljajo potrebne vitamine in minerale. Prav tako je bistveno pred, med in po savnanju popiti zadosti tekočine, najbolje vode ali nesladkanega čaja. Toplota namreč pospešuje znojenje, ki sicer je koristno za odstranjevanje strupov iz telesa, vendar obenem izgubljamo tekočino, ki jo je treba nadomestiti, sta poudarila sogovornika.

7 živil, ki pomagajo pri razstrupljanju telesa
Preberi še
7 živil, ki pomagajo pri razstrupljanju telesa

Je treba biti v savni gol?

Biti gol v savni omogoča koži neposredno absorpcijo toplote, kar spodbuja znojenje, ki je – kot že zgoraj pojasnjeno – ključno za hlajenje telesa in razstrupljanje. Vseeno je tudi sprejemljiva uporaba tanke in zračne bombažne brisače, ki lahko vpije znoj brez oviranja procesa znojenja. Koža pod brisačo še vedno "diha" in omogoča enakomerno razporeditev toplote. Po drugi strani pa lahko uporaba sintetičnih materialov zavira učinkovitost znojenja, hlajenja in razstrupljanja, saj materiali niso zračni ter zadržujejo toploto in vlago, je pojasnila Nika Verbe.

V savni je priporočljivo biti brez oblačil ali zavit v tanko bombažno brisačo, kar omogoča učinkovitejše znojenje in razstrupljanje telesa.
V savni je priporočljivo biti brez oblačil ali zavit v tanko bombažno brisačo, kar omogoča učinkovitejše znojenje in razstrupljanje telesa.FOTO: Adobe Stock

Kaj pa ohlajanje po savnanju?

Neposredno po obisku savne je priporočljivo tuširanje z mlačno vodo, ki omogoča telesu postopno ohlajanje in prilagajanje na nižje temperature brez termičnega šoka, ki bi ga lahko povzročila prehladna voda. Nato si po nasvetu Nike Verbe vzemite čas za ohlajanje na prostem v hladnem zraku ali v hladnem prostoru, saj prispeva k zapiranju kožnih por, stabilizaciji telesne temperature in izboljšanju prekrvavitve. Pazite le, da ne bo prepiha. 

5 preprostih razteznih vaj, ki vam bodo pomagale bolje spati
Preberi še
5 preprostih razteznih vaj, ki vam bodo pomagale bolje spati

Po približno 20 minutah postopnega prilagajanja na hladnejše razmere zaključite proces s hladnim tušem, ki bo pomagal zapreti pore in osvežiti telo, kar je koristno za krepitev imunskega sistema in spodbujanje krvnega obtoka. Na mestu je še opozorilo – raje se izogibajte nanosu ledu na kožo takoj po savnanju, saj lahko prepreči ustrezno čiščenje telesa, povzroči šok in vodi do manj učinkovitega postopnega ohlajanja.

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Kdaj se savnanje odsvetuje?

Pred obiskom savne se je priporočljivo posvetovati z zdravnikom, še posebej pri obstoječih zdravstvenih stanjih kot so krčne žile, srčno-žilne bolezni, visok krvni pritisk, obolenja dihal in astma, kožne in dermatološke težave. Posebna previdnost je potrebna v času nosečnosti. Vedno poslušajte svoje telo in zapustite savno, če občutite slabost, omotico, nelagodje ali težave z dihanjem.

Savnanje se priporoča zdravim osebam in naj bo izvajano zmerno v priporočenih časovnih omejitvah. Priporoča se bivanje v savni med 10 do 20 minut, nakar sledi tuširanje z mlačno vodo. Postopek lahko po želji ponovite enkrat ali dvakrat, pri čemer vedno zagotovite dovolj časa med posameznimi cikli za umiritev, počitek, obnovo in rehidracijo telesa. Počivanje v mirnem prostoru od 10 do 20 minut je idealno.

Za najboljše rezultate je priporočljivo savnanje združiti z uravnoteženo in raznoliko prehrano, redno telesno aktivnostjo in zadostno količino kakovostnega spanca. Pomembno je, da poslušate svoje telo in ne pretiravate. Savnanje lahko ponuja čudovito sprostitev ter prispeva k razstrupljanju in obnovi telesa. Sledite nasvetom strokovnjakov, da boste lahko uživali v številnih blagodejnih učinkih, se z užitkom in brezskrbno prepustili toplini ter se ob savnanju podali na pot k boljšemu zdravju in počutju.

Čeprav savnanje lahko pospeši izgubo teže, sta za doseganje trajnostnih rezultatov ključnega pomena redna telesna aktivnost in uravnotežena prehrana.
Čeprav savnanje lahko pospeši izgubo teže, sta za doseganje trajnostnih rezultatov ključnega pomena redna telesna aktivnost in uravnotežena prehrana.FOTO: Adobe Stock
Top nasveti za vse začetnice v teku
Preberi še
Top nasveti za vse začetnice v teku
5 ključnih napak, ki jih delamo pri teku
Preberi še
5 ključnih napak, ki jih delamo pri teku
Kako v hladnih mesecih vzdrževati tekaško kondicijo?
Preberi še
Kako v hladnih mesecih vzdrževati tekaško kondicijo?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646