Zakaj ravno kozje mleko?
Kozje mleko je že dolgo znano po svojih zdravstvenih prednostih. V primerjavi s kravjim mlekom vsebuje manj laktoze in je naravno homogenizirano, kar pomeni, da ga lažje prebavljamo. "Ima zelo majhen delež laktoze, je manj alergeno in je hkrati bogat vir vitaminov," potrjuje Gregor, ki je iz lastnih izkušenj spoznal, kako lahko takšno mleko izboljša okus in teksturo živil. Poleg tega kozje mleko vsebuje manj alergenov, kar ga naredi primerno tudi za ljudi z intoleranco na mlečne izdelke.
Gregor poudarja, da se kozje mleko razlikuje od ostalih vrst mleka po svoji sestavi in okusu. "Ob zagotovljeni čistoči mleko nima nikakršnega priokusa in rezultat je odličen sladoled," pravi, ko govori o pomembnosti ekološke pridelave, ki zagotavlja kakovost končnega izdelka. Prav ekološka pridelava pa je ključna na njegovi kmetiji, kjer s posebno skrbnostjo vzgaja koze in pridobiva mleko, ki je temelj njegovega uspeha.
Od ekološkega kozjega mleka do sladoleda
Preoblikovanje kozjega mleka v sladoled ni bila lahka naloga, priznava Gregor. "Želel sem, da iz ekološkega kozjega mleka dobim res dober, naraven sladoled. O prvih poskusih ne bi govoril, ker so ker nekaj sladoleda pojedle tudi kokoši," se nasmehne ob spominu na prve korake. Vendar vztrajnost in odločnost nista bili zaman. Njegov sladoled ne vsebuje umetnih barvil ali konzervansov. "Mleku dodam ekološki rjavi sladkor, naravne vlaknine za kremoznost in priokuse, ki niso iz praškov," pojasni.
Pri izbiri okusov se je Gregor odločil za tri glavne okuse: lešnik, brkinska pita in kefir z bučnimi semeni. Vsak okus pripoveduje svojo zgodbo in odraža Gregorjevo spoštovanje do tradicije ter hkrati prinaša svežino. "Brkinska pita je tista malce bolj sladka, sadna, Kefirni bučko je bolj svežega okusa, Lešnik pa je nekje vmes," opisuje. Še posebej je ponosen na povezavo z lokalnim okoljem, saj Brkinska pita spominja na tradicijo sadjarstva v Brkinih, kjer so doma slive in jabolka.
"Moja misel je vedno na lokalno tradicijo, širše gledano," pravi in dodaja, da Slovenija ponuja veliko naravnih dobrot, ki jih lahko izkoristimo. S svojo ustvarjalnostjo je uspel zajeti esenco domačega okolja in jo prenesti v okuse, ki navdušujejo vse ljubitelje sladoleda.
Od majhne kmetije do velikega uspeha
Gregorjeva zgodba o preoblikovanju kozjega mleka v sladoled ni le zgodba o uspehu v kulinariki, temveč tudi o osebnem razvoju in vztrajnosti. Čeprav je odraščal v bloku, so bile živali vedno del njegovega življenja. "Kljub temu, da sem odraščal v bloku, so bile živali vedno del mojega življenja, saj sem imel psa, želvo, hrčka, činčilo, skratka pisan svet živali," se spominja Gregor. Ta ljubezen do živali in narave ga je popeljala na pot kmetijstva, kjer danes ustvarja naravne izdelke, ki jih ljudje cenijo in uživajo.
S sodelovanjem v projektu Štartaj Slovenija je Gregorjeva kmetija doživela pravi preboj. "Ob pomoči vseh deležnikov/strokovnjakov, ki so del tega projekta, smo čez noč iz ene male kmetije postali veliki," pravi Gregor in dodaja, da je bil projekt velik korak tako za njegovo podjetje kot zanj osebno. Njegov sladoled je zdaj na policah po vsej Sloveniji, kar je dokaz, da lahko s predanostjo, vztrajnostjo in naravnimi sestavinami dosežeš veliko.
Oddajo Štartaj Slovenija: na podeželju si lahko ogledate vsako nedeljo ob 18.45 na POP TV!
Zadovoljne e-novice
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV