Zadovoljna.si
Solarij

Zdravje

Zakaj raje izbrati izdelke za samoporjavitev kot solarij?

Špela Zupan
09. 08. 2024 13.24
0

V iskanju popolne zagorelosti se nekateri kljub resnemu tveganju še vedno zatekajo k uporabi solarijev. Ali so res boljša izbira kot naravno sončenje in ali nudijo zaščito pred sončnimi opeklinami? Kako varna alternativa pa so samoporjavitveni izdelki? Dileme razjasnjujejo prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., specialist dermatovenerologije, Pia Cerkovnik, dr. med., specializantka dermatovenerologije, in kozmetični tehnik Danijel Geiser.

Strokovnjaki se strinjamo, da imajo solariji več negativnih učinkov na zdravje kot pozitivnih, poudarja kozmetični tehnik Danijel Geiser.
Strokovnjaki se strinjamo, da imajo solariji več negativnih učinkov na zdravje kot pozitivnih, poudarja kozmetični tehnik Danijel Geiser. FOTO: Osebni arhiv Danijel Geiser

Čeprav se lepotni trendi premikajo v smer poudarjanja in sprejemanja naravne polti in skrbi za zdravje kože, nekateri še vedno stremijo k zagoreli polti. Za izpostavljanje naravni sončni svetlobi se odloča le še peščica, saj je zdaj že splošno znano, da je nevarna. Več pa se jih zateka k uporabi solarija v zmotnem prepričanju, da je umetno sončenje bolj varno. A ne drži.

Na vprašanja o umetni porjavitvi so odgovarjali prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., specialist dermatovenerologije, Pia Cerkovnik, dr. med., specializantka dermatovenerologije, in kozmetični tehnik Danijel Geiser. Pojasnili so, da umetno sončenje ni varnejše kot naravno in da zagorela polt ni znak zdravja. Strinjajo se, da imajo solariji več negativnih učinkov na zdravje kot pozitivnih, saj uporaba prinaša številna tveganja.

Glikolna kislina: sestavina, ki spodbuja tvorbo kolagena
Preberi še
Glikolna kislina: sestavina, ki spodbuja tvorbo kolagena

Med pomembnejšimi so nanizali večje tveganje za razvoj kožnega raka, kot so melanomom, bazalnocelični karcinom in ploščatocelični karcinom, staranje kože, kar se kaže v izgubi elastičnosti in pojavu pigmentnih sprememb, in poškodbe oči v primeru izpostavljenosti brez ustrezne zaščite. Pretirana uporaba solarijev pa lahko celo povzroči sončne opekline in dolgotrajne poškodbe kože, kar povečuje tveganje za nadaljnje zaplete in kožne bolezni.

Solariji predstavljajo znatna tveganja za nastanek kožnega raka.
Solariji predstavljajo znatna tveganja za nastanek kožnega raka.FOTO: iStockphoto

 

Ali solarij res nudi "podlago" pred sončnimi žarki in pomaga pri zmanjšanju tveganja za sončne opekline?

 

Odgovarjata prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., specialist dermatovenerologije, Pia Cerkovnik, dr. med., specializantka dermatovenerologije: "Uporaba solarija za pridobitev "podlage" pred izpostavljanjem sončnim žarkom je pogosta praksa, a ni učinkovita, niti varna metoda za zmanjšanje tveganja za sončne opekline. Solariji oddajajo pretežno UV-A žarke, medtem ko naravno sonce oddaja tako UV-A kot UV-B žarke. UV-B žarki so glavni povzročitelji sončnih opeklin. Porjavelost, dosežena s solarijem, zagotavlja minimalno zaščito pred UV-B žarki, kar pomeni, da ni dovolj učinkovita pri preprečevanju sončnih opeklin. Ocenjuje se, da porjavelost, pridobljena s solarijem, nudi zaščitni faktor (SPF) okoli 2 do 3, kar je zelo nizko. Ljudje, ki verjamejo, da jim solarij nudi zaščito, se včasih zato bolj izpostavljajo soncu, kar povečuje tveganje za sončne opekline in dolgoročne poškodbe kože."

Sogovorniki na splošno odsvetujejo uporabo solarija, še posebej pa mlajšim od 18 let, ljudem s svetlejšo barvo kože, ki jih zlahka opeče in težko porjavijo, z že obstoječimi kožnimi poškodbami, s številnimi znamenji, z družinsko anamnezo kožnega raka in prebolelim od kožnega raka. Hkrati ga ne priporočajo osebam, ki prejemajo fotosenzitivna zdravila, kot so določeni antibiotiki, lokalni ali sistemski retinoidi in nekateri antidepresivi.

Ali solarij pomaga pri sintezi vitamina D? 

Odgovarja kozmetični tehnik Danijel Geiser, ki namesto solarija raje predlaga omejeno izpostavljanje manjšega dela telesa (obraz ali roke) naravni svetlobi: "Ultravijolični žarki so ključnega pomena za sintezo vitamina D. Vendar že približno od 15 do 30 minut, nekajkrat tedensko izpostavljanje naravni sončni svetlobi običajno zadostuje za vzdrževanje ustreznih ravni vitamina D. V zimskih mesecih, ko je naravna sončna svetloba omejena, je priporočljivo pridobivati vitamin D iz prehranskih virov ali dodatkov."

Kaj pa izdelki za samoporjavitev?

Varnejšo različico v primerjavi s solarijem predstavljajo izdelki za samoporjavitev. Kreme, spreji in losijoni kot glavno aktivno sestavino največkrat vsebujejo dihidroksiaceton (DHA), ki reagira s površino kože in zato potemni. Barva je obstojna kratek čas, zbledi pa zaradi luščenja zgornjih plasti kože, kar je naraven proces.

Kaj je niacinamid in zakaj je nepogrešljiv v negi kože?
Preberi še
Kaj je niacinamid in zakaj je nepogrešljiv v negi kože?

Čeprav samoporjavitvena sredstva veljajo za bolj varna kot uporaba solarija ali naravno sončenje, pa lahko pri nekaterih povzročijo neželene učinke. Lahko so preobčutljivostne reakcije, kot so rdečica, srbenje, izpuščaji ali otekanje in draženje kože. Če vsebujejo konzervanse, dišave, barvila in druge dodatke, lahko izzovejo alergije, kot je denimo alergijski kontaktni dermatitis. Izdelki z alkoholom lahko močno izsušijo kožo, težji in mastni pa lahko povzročijo zamašitev por in poslabšanje aken. Večje težave se lahko pojavijo po dolgoročni uporabi; lahko pride do neenakomerne porjavelosti kože ali se zamašijo pore, kar privede do vnetij. V nanizanih primerih je treba takoj prenehati z uporabo, izpostavljajo sogovorniki.

Zakaj je vitamin C tako pomemben pri negi kože?
Preberi še
Zakaj je vitamin C tako pomemben pri negi kože?

Čeprav kreme za samoporjavitev lahko povzročijo alergijske reakcije in draženje kože, pa so stranski nezaželeni učinki navadno blagi, kratkoročni in neprimerljivi z dolgotrajnimi tveganji, ki so povezani z uporabo bolj nevarne alternative. Solariji lahko sicer res ponudijo hitrejši rezultat in daljšo obstojnost zagorele polti, a na račun večjega tveganja za zdravje.

Uporaba solarija za pridobitev "podlage" pred sončenjem ne nudi zaščite pred sevanjem in ne zmanjšuje tveganja za nastanek sončnih opeklin.
Uporaba solarija za pridobitev "podlage" pred sončenjem ne nudi zaščite pred sevanjem in ne zmanjšuje tveganja za nastanek sončnih opeklin. FOTO: Thinkstock

Kako zmanjšati tveganje?

Strokovnjaki torej odsvetujejo uporabo solarija in previdnost pri samoporjavitvenih izdelkih. "Če se vseeno odločite uporabljati solarij, lahko zmanjšate tveganje za poškodbo kože z redkejšim izpostavljanjem za krajši čas in z uporabo ustreznega zaščitnega sredstva. Če se vendarle poslužujete solarija, svetujemo redno samopregledovanje in obdobne preglede pigmentnih znamenj pri dermatologu," pozivata dermatologa. Pred uporabo sredstev za samoporjavitev pa jih je smiselno preizkusiti na manjšem področju kože in čez 24 do 48 ur preveriti, ali se je pojavila neželena kožna reakcija. "Pred nanosom sredstev za samoporjavitev je treba kožo očistiti in navlažiti, saj ustrezna navlaženost kože prepreči luščenje in neenakomerno porjavelost."

Navade, ki preprečujejo izgubo kolagena in pomagajo ohranjati mladost
Preberi še
Navade, ki preprečujejo izgubo kolagena in pomagajo ohranjati mladost

Sicer pa po njunih opažanjih priljubljenost solarijev z zadnjih letih močno upada, medtem ko raste uporaba sredstev za samoporjavitev, kar je v večji meri posledica večje ozaveščenosti in tudi spremembi trendov. "Izpostavljati so se začeli zdrav življenjski slog, skrb za kožo in zaščita kože pred soncem. Lepotni trendi se premikajo v smer poudarjanja in sprejemanja naravne polti in negovanja kože. Javnost se osvešča o zaščiti kože pred soncem, o dejavnikih tveganja za nastanek kožnega raka in o posledicah, do katerih lahko privede," sta pojasnila.

Prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., specialist dermatovenerologije, in Pia Cerkovnik, dr. med., specializantka dermatovenerologije: "Zaščita pred ultravijoličnimi žarki je ključna za preprečevanje dolgoročnih škodljivih učinkov. Svetujemo uporabo sredstev z visokimi zaščitnimi faktorji, ki ščitijo tako pred UV-A kot UV-B žarki. Preparat je treba nanesti vsaki dve uri, nanos pa obnovimo tudi po plavanju ali v primeru močnejšega znojenja. Obenem svetujemo, da nosite  široka oblačila, pokrivala in sončna očala z UV-zaščito. Poskusite se izogibati soncu takrat, ko je najmočnejše; med 10. in 17. uro in če je le mogoče, poiščite senco, da zmanjšate direktno izpostavljenost sončni svetlobi."

Najlepša je zdrava in naravna koža

Zaključimo lahko, da solarij predstavlja resno grožnjo za zdravje, saj povečuje tveganje za razvoj kožnega raka in za poškodbe oči, pospešuje staranje kože in ne nudi učinkovite zaščite pred sončnimi opeklinami. Zato strokovnjaki odsvetujejo uporabo. Varnejša alternativa so samoporjavitvena sredstva, saj ne izpostavljajo kože škodljivim ultravijoličnim žarkom, a tudi niso popolnoma brez tveganj. Tukaj priporočajo previdnost. 

Samoporjavitev s kremami je na splošno varnejša izbira v primerjavi s solariji.
Samoporjavitev s kremami je na splošno varnejša izbira v primerjavi s solariji.FOTO: Shutterstock

Zagorelo ni več v modi, kot je bilo pred leti. Danes velja neizpodbitno dejstvo, da je najboljše zdravo in najlepše naravno. Ključni koraki k ohranjanju zdrave kože so zaščita pred sončnimi žarki z visokimi zaščitnimi faktorji, izogibanje soncu v času najmočnejšega sevanja in redno preverjanje pigmentnih znamenj. Obenem je pomembna ustrezna nega, vse našteto pa so pomembni koraki k boljšemu počutju in dolgotrajni lepoti. Negovana, zdrava in naravna koža je najlepša koža.

Mailing

Koža

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646