Proces spremembe spola je zapleten in zahteva tako medicinske kot psihološke priprave, skladno s standardi ZZZS in konzilija Psihiatrične klinike Ljubljana. Podporo in svetovanje pa nudijo tudi v Zavodu TransAkcija.
Priprava in okrevanje po operaciji
Psihološka priprava je ključnega pomena za uspešen izid operacije. Vključuje sodelovanje strokovnjakov, kot so psihiatri, psihologi, ginekologi in urologi. Psihiatrični pregled je nujen korak, saj brez odobritve psihiatra kirurgi operacije praviloma ne izvedejo. Po pojasnilih dr. Tee Jedlovčnik, dr. med., specialistke plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, pa je za uspeh posega bistven tudi odnos zaupanja med pacientom in kirurgom ter dosledno sledenje navodilom.
Priprava na operacijo vključuje standardne preiskave, kot so krvni testi in EKG, ter izdelavo kompresijskega oblačila, ki ga pacient uporablja po operaciji. Možne zaplete po operaciji, kot so težave s celjenjem ran ali vnetja, zmanjšujejo z uporabo sodobnih tehnik. Okrevanje po operaciji običajno traja približno 14 dni, medtem pa je pomembno počivati, nositi kompresijsko oblačilo in izvajati lahke fizične aktivnosti. Zdravniški pregledi potekajo vsak teden, odstranjevanje šivov pa ni potrebno, saj vse rane zašijejo pod kožo, je opisala kirurginja.
Vloga dermatologov pri tranziciji
Tudi dermatologi igrajo pomembno vlogo pri pripravi, med in po tranziciji. Prvi korak v procesu tranzicije je pogosto hormonska terapija, ki pomembno vpliva na telo, in trans osebe pogosto iščejo dermatološke storitve za izboljšanje videza kože, ki ga lahko spremenijo hormoni. Terapija povzroča različne kožne spremembe, odvisno od vrste hormonov – pri trans ženskah (osebe moškega biološkega spola, ki naredijo tranzicijo v ženski spol) zmanjša mastnost in poraščenost, medtem ko pri trans moških poveča mastnost kože in poraščenost, kar lahko povzroči akne. Težave se obvladujejo z različnimi terapijami, odvisno od resnosti, je opisal Sandi Luft, dr.med, spec. dermatovenerolog.
Dermatologe najpogosteje obiščejo trans ženske, ki jih motijo poraščenost na vidnih delih telesa, kot so obraz, vrat, roke in prsni koš. Pred kirurško spremembo genitalij pa je tudi ključno odstranjevanje dlak na genitalnem predelu, saj omogoča nemoteno izvedbo posega. Najučinkovitejši metodi odstranjevanja odvečnih dlak sta laserska epilacija in IPL tehnologija, vendar včasih ostanejo moteče dlake. Takrat jih odstranijo z elektrolizo, sicer bolj zamudno in včasih bolečo tehniko, ki pa omogoča trajno odstranitev vseh dlak.
Kako pa je treba negovati kožo po operaciji?
Nega kože po kirurških posegih spremembe spola je po pojasnilih dermatologa podobna kot po drugih operacijah. Pomembna je higiena, redno prevezovanje ran, uporaba antiseptičnih raztopin in po potrebi lokalnih antibiotikov ter krem za hitrejše celjenje. Za zmanjšanje brazgotin priporočajo uporabo žilnih in frakcioniranih ablativnih laserjev ter silikonskih in drugih sodobnih oblog za rane.
TransAkcija: ključna je tudi podpora družine in prijateljev
Za dobro počutje trans oseb je poleg strokovne pomoči ključna podpora prijateljev, družine in skupnosti. V Zavodu TransAkcija nudijo trans osebam individualno pomoč in svetovanje skozi različne programe, s čimer olajšajo pot skozi proces tranzicije. Veliko vlogo igrajo tudi prijatelji in družina, ki lahko v ključnih trenutkih zagotovijo največ motivacije in opore.
V zavodu izpostavljajo, da je proces tranzicije pri vsakem posamezniku drugačen. Mnogi se zanj odločijo, da bi zmanjšali občutek nelagodja in izboljšali kakovost življenja. Vseeno pa lahko sistemske ovire, stigma in diskriminacija v zdravstvu predstavljajo dodatne psihološke izzive, so opozorili. Pomembno je, da trans osebe prejmejo ustrezno podporo skupnosti in bližnjih, kar bistveno pripomore k njihovemu dobremu počutju, so poudarili.
Dostopna pomoč v pravem trenutku je nujna. Kajti raziskava z naslovom "Vsakdanje življenje transspolnih oseb v Sloveniji" iz leta 2019 je pokazala, da ima večina trans oseb izkušnje z depresijo, samomorilnimi mislimi in anksioznostjo. Med glavnimi dejavniki, ki negativno vplivajo na duševno zdravje, so dolgotrajnost medicinske tranzicije, negativne medijske predstavitve ter nesprejemanje v družbi in družinskem okolju.
Pri TransAkciji se tega zavedajo in si prizadevajo za sistemske spremembe predvsem medicinskega postopka potrditve spola in pravnega postopka priznanja spola. Želijo boljši dostop do psihosocialne podpore in se zavzemajo za izobraževanje strokovnjakov o trans tematikah. Sicer opažajo, da se odnos družbe postopoma spreminja, vendar ni vedno linearen – nekatera okolja so bolj odprta, medtem ko se druga lahko radikalizirajo. Povečanje javne ozaveščenosti in vidnosti transspolnih oseb sta bistvena za izboljšanje vsakodnevnega življenja in počutja trans oseb, so prepričani.
Pri tranziciji ni jasnega začetka in ni nujno konca
Tranzicija je zapleten proces, ki ni vedno linearen ter z jasnim začetkom in koncem. Vsaka trans oseba si tranzicijo prilagodi glede na svoje želje in potrebe. Nekateri se odločijo za medicinsko tranzicijo, drugi ne. Pri TransAkciji pojasnjujejo, da je tranzicija popolna, ko oseba doseže želen izraz svojega spola, ne glede na družbene predstave o moškosti ali ženskosti. "Za nekatere je proces nenehnega raziskovanja in prilagajanja, ki se morda nikoli ne zaključi."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV