Narava nam vedno daje živila, ki vsebujejo hranilne vrednosti, ki so za nas v tisti sezoni najbolj pomembne. Tako tudi v spomladanskem času obstaja nekaj takšnih, ki bodo pomagala pregnati spomladansko utrujenost. Predstavljamo vam 5 najpomembnejših.
Regrat
Je vir vitaminov A, C, E in K, vsebuje tudi folate in še nekaj drugih vitaminov B-kompleksa. Grenčice v njem spodbujajo prebavo, zavirajo željo po sladkem in čistijo organizem. Poleg tega se lahko pohvali z minerali kot so železo, kalcij, magnezij in kalij, je pa tudi odličen vir vlaknin, ki pozitivno delujejo na našo prebavo. Gre za vrsto živila, ki tudi našim jetrom pomaga, da se okrepijo in prečistijo od zimske bolj mastne hrane. Pozitivna plat regrata pa je tudi to, da si ga lahko spomladi vsi naberemo ter smo hkrati v naravi in se sprehodimo. Vse to pa odlično vpliva na naše zdravje.
Čemaž
Kdo ne pozna te divje rastline, ki je tako zelo okusna in aromatična. Spomladanski čas je kot nalašč za pripravo čemaževega namaza, ki si ga lahko zjutraj privoščite ob kosu kruha s skuto in skodelici zdrave ječmenove kave. Pri nabiranju le tega je potrebno biti posebej previden, da ga ne bi zamenjali za šmarnico ali podlesek, ki sta lahko ob zaužitju izjemno strupena. Zniževal naj bi raven holesterola v krvi, nižal vročino, deloval proti astmi ter odvajal vodo iz telesa. Vsebuje aicin, ki deluje antibakterijsko. To snov najdemo tudi v česnu, zato velikokrat pravimo, da sta čemaž in česen naravna antibiotika.
Špinača
Špinača vsebuje antioksidant lutein, ki nas ščiti pred boleznimi. Še posebej je znan in dobro raziskan njegov vpliv na oči. Preprečuje številne bolezni tega organa, ki lahko vodijo celo v izgubo vida. Pomembno pa je, da špinače ne kuhate, saj boste na ta način uničili prisotnost luteina. Priporčljivo jo je dodati v smuti napitek ali kot dodatek k jogurtu, maščoba v mlečnih napitkih namreč vzpodbuja topnost luteina v tekočini. Ker vsebuje veliko vlaknin, je špinača koristna za prebavo. Je tudi odličen vir železa, katerega pomanjknanje je pogost razlog za izgubo las. Gre za nizkokalorično zelenjavo, ki si jo lahko privoščite v izobilju.
Ovseni kosmiči
Sestavljajo jih kompleksni ogljikovi hidrati, ki skrbijo, da se energija sprošča postopoma. Obenem vsebujejo tudi betaglukane, ki pripomorejo k uravnavanju ravni holesterola in občutno znižajo stopnjo tveganja za srčno-žilne bolezni in morebitno kap. Vsebujejo tudi beljakovine, vitamin B in magnezij, ki so nepogrešljive sestavine za vsak letni čas, tudi spomladanski, ko nas še posebej dajeta utrujenost in zaspanost. Uspešno naj bi zdravili tudi kožo, črevesne bolezni, težave z živčevjem in motnje maternice.
Šparglji
Šparglji so znani kot odličen diuretik, posledično lahko pomagajo tudi pri povišani temperaturi in odvajanju vode iz telesa. Vsebujejo tudi veliko folatov, torej vitamina B, ki je ključen za nastajanje dopamina, serotonina in drugih substanc, ki vplivajo na srečo ter zmanjšujejo bolečine. Med drugim so tudi bogat vir rutina, ki krepi stene krvnih žil in kapilar. Vsebujejo pa tudi tudi glutation – sestavino, ki je pomembna v boju organizma proti raku. Okusni so tako v testeninah, omakah, solati kot tudi juhi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV