Z nenačrtnim in nenadzorovanim uhajanjem urina bi se lahko soočala kar četrtina žensk, starejših od 35 let. Največkrat do inkontinence pride po porodu in v menopavzi, zanjo pa so značilni stalen občutek vlažnosti, mokro spodnje perilo in neprijeten vonj po urinu. Številne si pomagajo z navadnimi higienskimi vložki: nekatere zato, ker ne vedo, da obstajajo izdelki, posebej zasnovani za vpijanje urina, druge iz strahu pred odzivom okolice.
A tovrstne skrbi so povsem odveč, saj trg ponuja kopico izjemno diskretnih higienskih pripomočkov, ki ščitijo pred iztekanjem, ohranjajo zdravo kožo in omogočajo aktiven življenjski slog.
Zakaj sploh pride do uhajanja urina?
Vzroki za nastanek inkontinence so različni, nanje pa največkrat vplivajo starost, spol in določene bolezni. Nadzor nad izločanjem urina namreč opravlja sečni mehur. Njegove mišične stene se raztezajo, ko se polni, in stisnejo navzdol, ko se prazni. Iz mehurja vodi sečnica, ki jo obdajata dve mišici zapiralki, ki sta zadolženi za preprečevanje uhajanja urina.

Pomembno podporno vlogo igra tudi medenično dno, saj so njegove mišice nosilni steber celotnega procesa nadzorovanja urina. A s starostjo te podporne strukture mišice in vezivno tkivo degenerirajo, zato pride do slabljenja mehurja in uhajanja urina.
Vendar pa se inkontinenca lahko pojavi tudi že v zgodnjih srednjih letih: pri moških praviloma zaradi disfunkcije mehurja, pri ženskah pa zlasti po porodu. Takrat so medenična tkiva namreč raztegnjena, zaradi česar pride do rahlega zdrka nožnične stene (prolaps).
Ob tem ne gre zanemariti dejstva, da je pri ženskah sečnica veliko krajša, prav tako sta že v osnovi bistveno šibkejši tudi mišici zapiralki, ki sta odgovorni za zadrževanje urina.
Poznamo različne vrste inkontinence
Stresna inkontinenca nastane ob nenadnem povečanju pritiska na mehur in sečnico. To pomeni, da do uhajanja urina pride zaradi kašljanja, kihanja, smejanja, dvigovanja težkih predmetov in ob težkem delu, hoji po stopnicah ali po hribu navzdol. Imenujemo jo tudi obremenilna inkontinenca, do nje pa pride zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna, ki se ne zmorejo dovolj skrčiti in tako ne preprečijo uhajanja urina. Ta vrsta inkontinence se pogosto pojavi med nosečnostjo, po porodu in pri ženskah, starejših od 40 let, možna pa je tudi prej.
Kadar gre za pretirano dejaven mehur in občutite nenadno potrebo po uriniranju, govorimo o urgentni inkontinenci. Srednje močno ali močno uhajanje se najpogosteje zgodi skoraj brez opozorila, potrebo po uriniranju pa začutite več kot štiri- do osemkrat na dan in se zbujate tudi ponoči. V takšnih primerih je inkontinenca povezana s čezmerno aktivnim mehurjem, vzroki zanjo pa so med drugim lahko živčna okvara po poškodbi ali nevrološki bolezni, okužbe sečil, prekomerno pitje vode, zaprtje in uživanje določenih zdravil. Mišice mehurja pošiljajo možganom nepravilne znake, s katerimi jim sporočajo, da je mehur bolj poln, kot je v resnici.
Pri mešani inkontinenci pa gre za kombinacijo stresne inkontinence (npr. nehoteno uhajanje ob pritisku na trebušno votlino) in urgentne inkontinence (npr. prekomerno aktiven mehur). Če se srečujete z obema oblikama težav z oslabljenim mehurjem, boste po navadi ugotovili, da je ena prevladujoča, zato se osredotočite na znake, ki so pogostejši. Ko menite, da se je stanje ene oblike težav dovolj izboljšalo, se osredotočite na druge znake.

Ženstvena in diskretna zaščita pred uhajanjem urina
Zdravljenje inkontinence je prilagojeno vrsti težave oziroma njenemu vzroku. Pomoč lahko nudijo osebni zdravniki, zanjo so specializirani tudi fizioterapevti, v težjih primerih pa vam bodo pomagali ginekologi in urologi. Veliko lahko storite tudi sami, zlasti s Keglovimi vajami, s katerimi lahko učinkovito okrepite mišice medeničnega dna, ter z bolj zdravim življenjskim slogom, ki je osnovni pogoj za kakovostno življenje. Ker pa rezultati vsega naštetega niso vidni takoj, so v vmesnem času popolna rešitev TENA Lady Pants – mehke, udobne in ženstvene hlačke, ki so na voljo v črni in krem barvi ter so namenjene enkratni uporabi.
Hlačke TENA Lady Pants so izdelane iz mehkih in zračnih materialov ter so dovršena nadgradnja klasičnih vložkov za uhajanje urina. Pri razvoju je bil poleg funkcionalnosti upoštevan tudi modni vidik, zato okolica sploh ne opazi, da v resnici ne gre za klasično spodnje perilo, temveč za vpojne hlačke za inkontinenco. TENA Lady Pants so zasnovane za aktiven življenjski slog: optimalno se prilegajo telesu, ščitijo pred iztekanjem, ohranjajo zdravo kožo in omogočajo nemoteno gibanje.
Sponzorirana objava