Zadovoljna.si
vitamin C - 1

Zdravje

Vitamini, ki jih potrebujete za močan imunski sistem

J.V.
25. 09. 2022 05.00
0

Prehranska strokovnjakinja Alja Dimic poudarja, da je v času prehlada in gripe zelo pomembno, da zaužijemo veliko ekološko in lokalno pridelane hrane, ki je bogata z vitamini in minerali. To je namreč eno ključnih pravil, ki bi se jih morali držati, če želite zdrav in močan imunski sistem.

Oslabljen imunski sistem pomeni, da se lahko pojavijo različne oblike okužb in imunske pomanjkljivosti. Da bi ta deloval normalno, mora biti imunski sistem sposoben razlikovati med svojimi celicami in ostalimi tujki, virusi, paraziti in bakterijami. "Imunski sistem se nenehno prilagaja in uči, da se telo lahko bori proti bakterijam ali virusom, ki se sčasoma spreminjajo."

"Obstajajo tri vrste vitaminov, ki najmočneje stimulirajo delovanje imunskega sistema. Vitamin C je eden najbolj znanih ojačevalcev imunskega sistema, in dejansko je res, da pomanjkanje vitamina C vodi k slabši odzivnosti imunskega sistema na viruse in bakterije," pravi Alja Dimic in poudarja, da je zadosten dnevni vnos vitamina C bistvenega pomena za zdravje, saj ga telo ne proizvaja in ga ne shranjuje.

Vitamin C:  kaj je res in kaj ne?
Preberi še
Vitamin C: kaj je res in kaj ne?

Kako okrepiti imunski sistem?

ekološka zelenjava
ekološko sadje
žita brez glutena, kot so proso, ajda, kvinoja in riž
zelje, zeljnica
stročnice, kot so leča, bob, čičerika, grah in fižol
hladno stiskana olja
semena in oreščki
dobri probiotiki
ingver
origano
vitamin D
dovolj spanja
sproščanje, umirjanje, meditacija
gibanje na svežem zraku, tudi kadar dežuje in je slabo vreme

Živila, bogata z vitaminom C, so: pomaranče, grenivke, mandarine, jagode, limona, paprika, špinača, ohrovt in brokoli

Za imunski sistem pa je pomemben ne le vitamin C, ampak tudi vitamin B6, ki podpira delovanje biokemičnih reakcij v telesu, ki skrbijo za nemoteno delovanje imunskega sistema. 

Zadosten dnevni vnos vitamina C je bistvenega pomena za zdravje.
Zadosten dnevni vnos vitamina C je bistvenega pomena za zdravje.FOTO: Profimedia

Živila, bogata v vitaminom B6, so: vsi proizvodi soje, banane, lubenica, arašidovo maslo, mandlji, sladki krompir, grah, avokado, semena konoplje, spirulina, chia semena, fižol, riževi otrobi, čičerka, suho sadje, sončnično seme, ananas, artičoke, kostanj, buče, brstični ohrovt, zeleni fižol, stročji fižol, pistacije, fige, kvasni kosmiči, pekovski kvas (aktivni kvas), česen, žajbelj in paprika

Pomembni so tudi probioktiki, ki so odlično orožje proti prehladu, saj povečajo proizvodnjo protiteles. Zaradi tega strokovnjaki svetujejo, da na svoj jedilnik dodate grški jogurt, ki je gost in kremasto fermentiran ter bogat z dobrimi bakterijami, imenovanimi probiotiki. Gre za mikroorganizme, ki izboljšujejo sposobnost telesa za boj z okužbami, zmanjšujejo vnetja v telesu in preprečujejo razrast škodljivih bakterij v prebavnem traktu.

Pomembni so tudi probiotiki, ki so odlično orožje proti prehladu.
Pomembni so tudi probiotiki, ki so odlično orožje proti prehladu.FOTO: iStock

Da bi to sezono ostali zdravi, je pomembna tudi količina vitamina D, ki je ključnega pomena za pravilen razvoj, rast in ohranjanje zdravja. Eden najpomembnejših vitaminov D je vitamin D3. Odgovoren je za vrsto funkcij v človeškem telesu, med drugim za ohranjanje zdravih kosti in pravilno delovanje imunskega sistema. 

Pripravite si sveže stisnjen zelenjavni napitek

Večino vitaminov in mineralov, ki jih potrebuje vaše telo in ki uravnavajo več kot 300 različnih procesov, od prebave, presnove, absorpcije hranil do zaščite imunskega sistema, delovanja hormonov in organov, lahko zaužijete s sveže stisnjenimi zelenjavnimi sokovi. Ti so prave energijske bombe.

"Ker sveže stisnjeni zelenjavni sokovi ne vsebujejo vlaknin, hranila takoj in nemoteno prehajajo v naše celice, nas nahranijo in poživijo. Ne stiskajte sadja, ampak zelenjavo, ki ji lahko dodate polovico zelenega jabolka, saj zelenjavni sokovi delujejo zdravilno, krepčilno in ne vsebujejo sadnega sladkorja, ki je sicer, če pojeste ves sadež, čisto ok, ampak cel sadež vsebuje vlaknine, ki preprečujejo prehiter porast sladkorja in inzulina," pojasnjuje Dimičeva in opozarja, da je treba napitek takoj zaužiti. "Encimi so zelo občutljivi na svetlobo in zrak, zato sok takoj popijte. Ne hranite ga v kozarcu, hladilniku, službi ... Nikjer."

Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave
Preberi še
Koristni nasveti, kako jeseni ostati zdrave

 "Brez dvoma lahko rečem, da so ti zelenjavni sokovi prva obrambna linija pred vsemi sodobnimi boleznimi, pred rakom, hormonskimi motnjami in težavami z avtoimunskimi obolenji," doda in svetuje, da si ga privoščite zjutraj namesto kave. Ena najboljših kombinacij je korenje z ingverjem, nikakor pa ne pozabite niti na temnolistnato zelenjavo. Ta je namreč bogat vir antioksidantov, folne kisline, vitaminov B, esencialnih aminokislin in ima veliko več vitamina C kot limone in več kalcija kot mleko.

Ena najboljših kombinacij je korenje z ingverjem.
Ena najboljših kombinacij je korenje z ingverjem.FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646