"Vsak dan nekje v Sloveniji vsaj tri ženske izvedo za diagnozo. To pa niso samo številke, to so žene, mame, hčere, prijateljice in sodelavke," so ob začetku rožnatega oktobra zapisali v slovenskem združenju za boj proti raku dojk Europa Donna. V združenju tudi letos pripravljajo številne aktivnosti, s katerimi bodo širšo javnost obveščali o raku dojk in opozorili na pomen zdravega načina življenja, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.
Postavitvi diagnoze raka dojk običajno sledi dolgotrajno in izčrpavajoče zdravljenje, prilagojeno vsaki posamezni bolnici. Agresivno zdravljenje povzroča številne neželene učinke, ki vplivajo tako na telesno kot na duševno in čustveno življenje bolnic ter njihovih svojcev, ki se soočajo s pomenom življenja in smrti, pa opozarjajo v zbornici zdravstvene in babiške nege.
Pri širjenju znanja o bolezni in o prednostih zdravega načina življenja imajo pomembno vlogo medicinske sestre. "Osveščanje o zdravem načinu življenja, preventiva, zgodnje odkrivanje, učinkovito zdravljenje in celostna obravnava ne le rešujejo življenja, ampak vplivajo tudi na izboljšanje njegove kakovosti ter ekonomskega statusa bolnic, njihovih družin in družbe kot celote," so zapisali v zbornici.
Za zgodnje odkrivanje raka dojk skrbi tudi presejalni program Dora, ki deluje že deset let in je dostopen vsem ženskam po Sloveniji. V tem času so opravili slikanje pri več kot 180.000 ženskah, pri tem pa odkrili 2000 rakov. V program Dora so vsako drugo leto vabljene ženske, stare med 50 in 69 let. Želijo si, da bi v prihodnjih desetih letih umrljivost žensk zaradi raka dojke zmanjšali za med 25 in 30 odstotkov.
Skrbite za svoje dojke
Ženske bi morale od najstniških let pa do konca življenja skrbeti za svoje dojke. Kako? Začeti je treba z rednim samopregledovanjem že v poznih najstniških letih, a tudi to ni dovolj. Predvsem je pomembno tudi to, da ste vsakodnevno redno telesno aktivne, da ohranjate normalno telesno težo in se zdravo in uravnoteženo prehranjujete. Veliko je odvisno od vas samih. Vsekakor je pomembno tudi, da ohranjate veselje do življenja. Slovenci postajamo vedno bolj apatični in to sploh ni zdravo.
Ne glede na to, koliko ste stare, morate biti pozorne, ali se je pri rednem mesečnem samopregledovanju v vaši dojki kaj spremenilo. Bodisi na bradavici ali če se pojavi kakšna vdolbina ali izboklina. Pozorne morate biti predvsem na to, če pri pregledovanju otipate nekaj, česar prejšnji mesec ni bilo, in vztraja tudi naslednji mesec. Takrat je zelo pomembno, da obiščete zdravnika, ne glede na to, koliko ste stare.
Bolezni so najbolj izpostavljene ženske, starejše od 50 let, genetski dejavniki, oziroma pozitivna družinska anamneza. Bolj pa morajo paziti tudi tiste, ki so izpostavljene delovanju naslednjih estrogenov:
-zgodnji nastop menstruacije in pozna menopavza
-nerodnost oziroma rojstvo prvega otroka v poznih letih
-odsotnost dojenja
-nadomestna hormonska terapija (v trajanju več kot 5 let)
-prevelika telesna teža
-zelo gosto žlezno tkivo
-kajenje
-čezmerno pitje alkohola
-obsevanje kot zdravljenje pred starostjo 30 let
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV