Da pozabljivost ni vedno znak za alarm, je pokazala nedavna študija, ki so jo izvedli profesorji z univerze v Torontu. Ta je namreč pokazala, da odličen spomin ni povezan z inteligenco. V preteklosti so namreč tisti z veliko spominsko zmogljivostjo veljali za inteligentne, raziskava pa je to trditev ovrgla in dokazala, da je pozabljanje podrobnosti in določenih informacij povsem normalno.
Bolj pomembno kot to, da si zapomnimo vse podrobnosti, je to, da si naši možgani zapomnijo celostno sliko. Ti so namreč 'pametnejši', kot si mislimo, in del možganov, ki je odgovoren za spomin, shranjuje le tiste podrobnosti, ki nam pomagajo pri sklepanju pametnih odločitev. Zapomniti si moramo le tisto, kar je bistveno. Kaj to pomeni? Da je pomembneje, da si zapomnite obraz človeka kot pa njegovo ime. Profesor Blake Richards, eden od založnikov študije, je pojasnil: "Pomembno je, da možgani pozabijo na nepomembne podrobnosti in se namesto tega osredotočijo na stvari, ki bodo pomagale pri sprejemanju odločitev v resničnem svetu."
Informacije se obenem vrstijo tudi po pomembnosti, stare spomine pa nadomeščamo z novimi. Neizpodbitno dejstvo pa je, da zaradi razvoja tehnologije za nas postaja vse manj pomembno, da imamo celostno in širšo sliko. Veliko bolj koristno je vedeti, kako uporabljati Google. Ko torej naslednjič nekaj pozabite, ne bodite tako strogi do sebe. To le pomeni, da vaši možgani opravljajo svoje delo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV