Zadovoljna.si
Rak dojke

Svet na Kanalu A

Kaj lahko same naredite za zdravje svojih dojk?

STA/zadovoljna.si
04. 02. 2016 10.14
0

Rak seveda ni le težava v Sloveniji, ampak je svetovni izziv, zato je 4. februar razglašen za svetovni dan boja proti raku. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi. Najpogostejši raki pri nas so rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Rak dojke
Rak dojkeFOTO: iStockphoto
Urša Trebušak se je pogovarjala z Janezom Arkom, ki je za rakom zbolel pri 24 letih, o tem kakšen šok je to, kakšna muka so obsevanja in kemoterapije in kako hudo je bolniku še zaradi njegove družine. Medtem, ko je ležal na bolniški postelji je o tem pisal rime, pri videospotu, ki ga je posnel kar na Onkološkem inštitutu pa so sodelovali celo tamkajšnji zaposleni.

V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo to bolezen.

Rak dojke
Rak dojke FOTO: iStockphoto

Kaj lahko ženske same naredijo za zdravje svojih dojk?

Ženske bi morale od najstniških let pa do konca življenja skrbeti za svoje dojke. Kako? Začeti je treba z rednim samopregledovanjem že v poznih najstniških letih, a tudi to ni dovolj. Predvsem je pomembno tudi to, da ste vsakodnevno redno telesno aktivne, da ohranjate normalno telesno težo in se zdravo in uravnoteženo prehranjujete. Veliko je odvisno od vas samih. Vsekakor je pomembno tudi, da ohranjate veselje do življenja. Slovenci postajamo vedno bolj apatični in to sploh ni zdravo.

Na kaj morate biti ženske pri samopregledovanju pozorne?

Ne glede na to, koliko ste stare, morate biti pozorne, ali se je pri rednem mesečnem samopregledovanju v vaši dojki kaj spremenilo. Bodisi na bradavici ali če se pojavi kakšna vdolbina ali izboklina. Pozorne morate biti predvsem na to, če pri pregledovanju otipate nekaj, česar prejšnji mesec ni bilo, in vztraja tudi naslednji mesec. Takrat je zelo pomembno, da obiščete zdravnika, ne glede na to, koliko ste stare.

Rak dojke
Rak dojkeFOTO: iStockphoto

Michele je mati samohranilka in vzgaja šoloobveznega otroka. Zaposlena je s polnim delovnim časom, novi izzivi in težke preizkušnje pa ji niso prav nič tuji. Nekega dne je opazila, da se je njena prsna bradavička pogreznila in nemudoma je opravila preventivno rentgensko slikanje dojk z mamografom. Slabih novic ni pričakovala, zato je bila diagnoza še toliko bolj grozljiva, Michele je zbolela za rakom na prsih. „Ob zdravnikovih besedah se je zame čas ustavil. Kar naenkrat sem bila v brezčasnem svetu in tam sem ostala nekaj dni ter premišljevala, kaj naj storim,“ je priznala Michele.

"Sem mati samohranilka in imam 8 let staro hčer. Da bi preživela sebe in svojega otroka, veliko delam in imam zelo malo prostega časa. Vendar pa lahko kmalu umrem in za seboj pustim svojega mladoletnega otroka,“ je razmišljala Američanka. Zdravniki so ji podrobno pregledali vsak del telesa in ugotovili, da je rak omejen na levo dojko in dve bezgavki. Michele se je odločila, da bo premagala hudo bolezen, ki tako pogosto prizadene nežnejši spol. Zadala si je, da bo preživela, druge možnosti ni dopustila. Dejstvo je tudi, da se v zadnjih desetih letih stopnja preživetja, predvsem pri mlajših pacientkah, obolelih za rakom na dojkah, vztrajno povišuje.

Rak dojke
Rak dojke FOTO: iStockphoto

Prebrala je ogromno literature o raku dojk in se o bolezni temeljito poučila. Zavedala se je, da več bo vedela, večje bodo možnosti, da bolezen premaga. Michele je tako postala borka in ne žrtev bolezni. "Tisto sekundo, ko sem se odločila, da bom bolezen premagala, se je moje življenje povsem spremenilo. Začela sem ceniti malenkosti, četudi se to morda sliši klišejsko. Hvaležna sem za vse, kar imam. Osredotočila sem se na dobro počutje telesa in duha ter na zdrav način življenja. Moja miselnost zame naredi vse, saj zavira negativno mišljenje. Če se v glavi prepričam, da sem bolna, moji možgani to sporočijo telesu in tako se tudi počutim. Enostavno in preprosto," je pojasnila.

Mislite pozitivno

"Čeprav ta terapija ni v užitek, se ji zahvaljujem in jo imam rada. Zaradi postopka kemoterapije rak ni smrtna obsodba,“ meni Michele. Dodaja še, da ljudje, ki so zboleli za rakom, morajo misliti pozitivno in živeti pozitivno, saj s pomočjo pozitivnega razmišljanja lahko premagajo raka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 850