Zadovoljna.si
Filc, izdelki

Svet na Kanalu A

Slovenka, o kateri govorijo tudi v tujini

J.V./S.C.
17. 03. 2016 10.41
4

To kar je Slovenki v Avstraliji uspelo z volno je približno tako, kot če bi kak Avstralec Slovencem prodajal čipko. Ampak krajinski arhitektki Anji Musek je uspelo prav to. V Avstralijo je na dopust odšla lani in navdušila s svojimi pisanimi kreacijami, ki jih je izdelala sama. Zdaj jih pod svojo blagovno znamko v deželi tam spodaj tudi prodaja. Anja je dokaz, da hobi lahko postane uspešen mednarodni posel in z veliko vztrajnosti in trdega dela, vsak lahko uresnični svoje sanje.

 

 

ARTish #34Kino Šiška >> 29/11/2014foto Sonja Ravbar

Objavil/a ARTish dne 1. december 2014

Potem, ko se je pred tremi leti v rokodelskem centru naučila prvih prijemov, je krajinska arhitektka pred letom in pol namesto krajine začela oblikovati volno. Kot pravi Anja jo je polstenje popolnoma zasvojilo in v svoji delavnici sedaj končnolahko izživi svojo domišljijo. Izpod njenih rok prihajajo različni izdelki narejeni iz polstene volne. Vse od nakita, ovitkov za knjige in mobilne telefone, torbice, copati, klobuki, šali, okrasne posodice in plašči. Unikatne izdelke je sprva prodajala v domačem rokodelskem centru in na različnih sejmih, z njimi pa kmalu prodrla tudi na tuje trge. V deželi tam spodaj jih prodaja pod svojo blagovno znamko, najbolj priljubljeni pa so njeni šali narejeni iz merino volne. Čeprav njeni izdelki sodijo v višji cenovni razred, s prodajo nima težav in se z njimi danes lahko preživlja. In kakšen je njen recept za useph? Anja verjame, da je za uspeh potrebna predvsem izvirnost.

Anja Musek
Anja Musek FOTO: Facebook

Pravi hit tudi v Sloveniji

Še preden so znali plesti in tkati, so naši predniki polstili volno, in če menite, da je pojav sodobne tehnologije polstenje popolnoma izkoreninil, se motite. V zadnjih letih se je zanimanje za učenje te tehnike izdelave tekstila namreč močno povečalo, tudi pri nas, izdelki iz filca pa so pravi ’hit’. Polstenje je sicer tehnika, ki je stara več kot 8500 let, nam najbolj poznan izdelek iz filca pa je zagotovo Kekčeva kapa. V Sloveniji imamo dolgo tradicijo polstenja in čeprav izdelke iz filca in tudi sam filc lahko kupimo že skorajda kjer koli, se vedno več posameznikov odloča za obisk tečajev in delavnic polstenja. "Ljudje iščejo dejavnost, ki bi prinesla nova znanja, možnost za dodatno delo in dodaten zaslužek, poleg tega pa se ne želijo le zdravo in naravno prehranjevati, ampak želijo tudi bivati v naravnem okolju in nositi oblačila iz naravnih materialov,« nam je povedala Marija Srblin, direktorica Sovena iz Selnice ob Dravi.

Suha in mokra tehnika

Kar se tiče samih tehnik, ločimo suho in mokro polstenje. Za suho potrebujemo iglo za polstenje, gobico kot podlago ter naravno ovčjo volno – mikanko, za mokro tehniko pa potrebujemo naribano milo, toplo vodo, zaščitno podlogo, mrežico, brisačo ter prav tako mikanko. Da bi dodobra osvojili tehnike, je priporočljivo obiskati vsaj tri šolske ure začetnega in ravno tako tri šolske ure nadaljevalnega tečaja oziroma delavnic, najpomembnejša pa je seveda kilometrina.

Kot rečeno lahko iz filca izdelujemo kar nam poželi srce, od oblačil, copat, otroških čeveljcev, okraskov, igrač … Vse je odvisno od posameznikove domišljije, volje in iznajdljivosti. Konec koncev pa je polstenje tudi odlična antistresna terapija in če bi tudi vi radi poskusili nekaj novega, obogatili svoje znanje, si zapolnili prosti čas in sebi ter bližnjim podarili unikatne izdelke ob prihajajočih praznikih ali kar tako za lepši dan, se le udeležite delavnic ali poprosite koga že izkušenega za pomoč. Zagotovo vam ne bo žal!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646