Da znajo novorojenčki plavati, je bilo eno najbolj osupljivih odkritij. Poskusi so pokazali, da novorojenček ne kaže nobenega strahu, če mu potopimo glavo v vodo in ga z roko podpiramo pod trebuščkom, temveč spontano zadrži sapo in veselo lebdi v vodi ter s široko odprtimi očmi opazuje dogajanje pod vodo, opisuje Desmond Morris, avtor knjige Otrok. Če bi roko, ki podpira trebušček, počasi umaknili, bi začel novorojenček z vsemi okončinami izvajati plavalne gibe in odplaval bi naprej.
Novorojenček, ki ni sposoben premikanja po tleh, postane neverjetno mobilen, če mu le pustimo lebdeti v vodi. Od rojstva in brez vsakršne vaje je sposoben organiziranih, strnjenih plavalnih gibov, s katerimi se pod vodo premika naprej. Torej novorojenček zna plavati še preden shodi, še preden se začne plaziti!
Kot v maternici?
Morda se novorojenček v vodi počuti kot doma, ker ga spominja na prijeten mokri svet, v katerem je bival zadnjih devet mesecev. Vendar ima ta razlaga pomanjkljivosti. V maternici otrok še ne uporablja svojih pljuč, med plavanjem v vodi pa je sposoben uravnavati svoje dihanje. Takoj, ko spusti usta pod vodno gladino, ustavi dihalne gibe. V maternici tudi ni prostora za plavanje, v vodi pa novorojenček uporablja koordinirane gibe, s katerimi se premika.
Plavanje novorojenčkov lahko razložimo kot ostanek iz primitivnega obdobja evolucije človeka, ko so bili naši predniki še veliko bolj povezani z vodo kot danes. Poslednji ostanek davne preteklosti pa se žal ne ohrani - do tretjega ali četrtega meseca dojenčkove starosti izgine. Od takrat dalje se dojenček močno prestraši vsakokrat, ko ga damo v vodo, in mine veliko časa, preden se otrok spet nauči plavati.
Ne izvajate tega sami!
Čeprav je sposobnost plavanja novorojenčkov zares izjemna, jo moramo preizkušati zelo previdno. Dojenček se lahko hitro utopi v nekaj centimetrih vode. Pri poskusu plavanja mora novorojenčka obkrožati nekaj odraslih, voda mora biti toplejša kot je običajno v bazenih. Dojenček tudi ne sme plavati v močno klorirani vodi, kakršna je danes običajno v bazenih. Pod vodo ima namreč široko odprte oči in kemikalije iz vode bi lahko škodovale njihovim občutljivim strukturam. Zaradi vseh teh dejavnikov je plavanje novorojenčkov precej redko, kar pa je po eni strani škoda. Saj bi tudi tako lahko matere in očetje opazovali, kako osupljiv je njihov otrok.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV