Prva podelitev oskarjev
Kot rečeno, bo podelitev oskarjev letos potekala že 92. po vrsti. Danes velja za eno najbolj glamuroznih prireditev v svetu šovbiznisa, ki je že sam po sebi ekstra glamurozen. Ni pa bilo vedno tako. Ko so leta 1929 kipce podeljevali prvič, se je podelitev odvila kar na malo bolj svečani večerji, ki jo je v Hollywood Roosevelt hotelu organiziral Douglas Fairbanks (ameriški igralec, scenarist in režiser). Leto kasneje je bila podelitev oskarjev že predvajana preko radija, na TV sprejemnikih pa so jo gledalci lahko prvič spremljali leta 1953. V Ameriki obstajajo 4 vrste »glavnih« nagrad v svetu zabavne industrije – emmyi, tonyji, grammyji in seveda oskarji, pri čemer so slednji najstarejši med njimi.
Tudi letošnja podelitev bo potekala brez voditelja
Oskarji so bili vedno ena najbolj pričakovanih prireditev tudi zaradi samega voditelja, saj je vodenje prireditve vedno prevzel edem izmed v takratnem obdobju najbolj cenjenih (in humornih) igralcev ali TV voditeljev. Med ženskami, ki so (premalokrat) vodile prireditev, sta se odlično odrezali Whoopi Goldberg in Ellen DeGeneres. Obe sta prireditev vodili dvakrat, Goldbergova v letih 1994 in 1996, Ellen pa v letih 2007 in 2014. Med rekorderje med voditelji se zagotovo uvršča Billy Crystal, ki je prireditev vodil kar devetkrat.
Tokratna slovesnost bo tako kot lanska potekala brez voditelja, kar se bo zgodilo tretjič v zgodovini nagrad (prva podelitev brez voditeljev je potekala leta 1989). Lansko leto se je šušljajo, da se na vodenje prireditve na skrivaj pripravlja Whoopi Goldberg, kar je sicer sama zanikala. Na lanski prireditvi so imele Tina Fey, Amy Poehler in Maya Rudolph (prijateljice in stare znanke s SNL) uvoden monolog, po katerem se sicer navadno meri zabavnost voditelja. Prisotni in gledalci so se že nadejali, da so morda one »skrivne« voditeljice večera, a temu ni bilo tako.
Glede na dejstvo, da je bila najbolj gledana podelitev oskarjev v zadnjih 10 letih ravno pod taktirko Ellen, bi bilo njeno ponovno vodenje več kot dobrodošlo, lahko pa bi angažirali tudi mlajše, vedno bolj prepoznavne komičarke, kot je Kate McKinnon.
Najbolj opaženi zahvali govori
Med govori bi izpostavili nekaj tistih, ki niso nujno najlepši ali najbolj zabavni, so pa definitivno najbolj zapomnljivi.
Začnimo kar z Gwyneth Paltrow leta 1999, ki je za svojega oskarja za glavno žensko vlogo v »Zaljubljenem Shakespearju« postregla z enim najbolj solzavih govorov, po okusu mnogih preveč solzavem, vzhičenim in predolgim (trajajoč 3 minute).
Ravno tako vzhičena je bila za prejetje oskarja za stransko žensko vlogo v »Rokoborcu« Melissa Leo, ki se je na odru malo spozabila in v zahvalnem govoru uporabila precej kletvic.
Nekateri dobitniki nagrad se ne pustijo »spraviti dol z odra«, kot se ni pustil Cuba Gooding Jr. leta 1997 v zahvalnem govoru za oskarja za vlogo v »Jerryju Maguireu«. Orkester je že več kot minuto igral glasbo, ki dobitnika opomni k zaključku govora, a ga je Gooding preglasil.
Zapomnili si bomo tudi govor Jeana Dujardina, ki je prejel oskarja za vlogo v »Umetniku« 2012 . Na oder za zahvalni govor je prinesel kužka, ki je tudi nastopil v filmu.
Leta 1999 je marsikoga presenetil Roberto Benigni, ki je bil ob osvojitvi oskarja za »Življenje je lepo« tako vesel, da je skočil na rob stola in kar po stolih odskakljal do odra.
Neskočno trajanje podelitve
Kot zanimivost povejmo, da se organizatorji prireditve vztrajno trudijo, da prireditev ne bi bila predolga, saj naj bi mdr. tudi to odganjalo gledalce, zlasti mlajšo generacijo. Dobitniki kipcev so tako časovno omejeni z dolžino govora, na kar jih na odru »prijazno« spomnijo z glasbo orkestra, s čimer jih opozorijo, naj govor čimprej zaključijo.
Niso pa imeli organizatorji vedno tovrstnih težav. Na podelitvi leta 1959 se je tako npr. podelitev kipcev končala 20 minut pred predvidenim zaključkom, zato je moral voditelj Jerry Lewis improvizirati in lahko bi se reklo, da je nastal eden prvih javnih snemanih stand-up nastopov.
Padci na oskarjih
Najbolj slavna »padalka« na oskarjih je zagotovo Jennifer Lawrence. Nerodno spotaknila se je na poti na oder, ko je leta 2013 zmagala v kategoriji za najboljšo igralko v »Za dežjem posije sonce«.
Omenimo še en »padec«, ki pa ni fizični. Ena večjih polomij v zgodovini prireditve je bilo skupno vodenje slovesnosti z Anne Hathaway in Jamesom Francom leta 2011, ki jima šale nikakor niso uspevale, da o totalnem pomanjkanju kemije med njima ne govorimo.
Obleke na oskarjih
Podelitev oskarjev je zagotovo vrhunec tudi z vidika priprave videza zvezdnic in zvezdnikov, na rdeči preprogi pa lahko občudujemo kreacije vseh najboljših svetovnih oblikovalcev. Številne zvezdnice presenetijo z svojo izbiro obleke, a ne vedno v dobrem smislu.
Pevka Björk je tako na podelitvi leta 2001 šokirala, ko je prišla oblečena v obleki v obliki laboda, ki se je ovijal okoli njenega vratu. Zagotovo gre za eno od oblek, ki se bo zapisala v zgodovino oskarjev.
Zmedeni John Travolta
John Travolta je po zaslugi oskarjev postal znan tudi po tem, da ima težave z imeni oz. njihovo izgovorjavo. Ali gre za brezbrižnost ali umetno ustvarjanje »incidentov« na oskarjih, bi težko rekli. Zatikalo se mu je na podelitvi leta 2014, ko ni znal izgovoriti imena Idina Menzel, ki jo je napovedal kot izvajalko pesmi »Let It Go« iz »Ledenega kraljestva«.
Twitter moment na oskarjih
Ellen DeGeneres je na podelitvi leta 2014 izvedla manever, ki je dobesedno sesul Twitter. Skupaj z zvezdniki kot so Brad Pitt, Meryl Streep, Bradley Cooper, Angelina Jolie, Jennifer Lawrence etc. je naredila selfie ter ga objavila na Twitterju, ki je seveda pregorel. Ellen je na prireditvi leta 2014 še z marsičim drugim zabavala občinstvo – tako jim je mdr. delila pico ter s sesalnikom pospravljala po dvorani.
Do nedelje bo potrebno počakati, kako se bo prireditev odvila in če bo prišlo do pripetljajev, zaradi katerih se bo o zlatih kipcih govorilo še dolgo po končani podelitvi. Upajmo, da ne bo ponovno prišlo do napak kot je napačno podeljen oskar za najboljši film, kar se je zgodilo pred tremi leti (a je šel oskar hitro v prave roke ustvarjalcem »Mesečine«, saj je bila napaka ugotovljena že na odru).
Oskarjev, čigar podobo je ustvaril kipar George Stanley po skici oblikovalca Cedrica Gibbonsa, je bil do sedaj podeljenih že 3.096. Kdo so letošnji srečni dobitniki, bomo izvedeli kmalu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV