Zadovoljna.si
Danes so ji všeč, kaj pa jutri?

Novice

Bi se radi znebili tetovaže?

P.V.
18. 09. 2009 18.55
2

Tetovaža, ki ste si jo tako zelo želeli, vam gre kar naenkrat grozljivo na živce in ne veste, kako bi se je znebili. Na voljo je več tehnik, s katerimi lahko tetovažo odstranite, vendar pa vsake ni mogoče povsem odpraviti.

Dermatologi ponujajo več laserskih načinov za odstranjevanje tetovaž, imenovanih Q-switched, ND-Yag in Alexandrine nate. Vendar se moramo zavedati, da vseh tatujev ni moč povsem odstraniti s kože. Pomembna je namreč velikost risbe, barve in toni ter globina tetovaže. S pulzno svetlobo, ki jo oddaja laser, segrejejo tetovirano risbo in barva se začne topiti. Nastanejo majhni delci, ki jih celice organizma nato izločijo.
V ZDA je odstranjevanje tetovaž postal pravi hit. V ordinaciji dr.Tattoffa na Beverly Hillsu so v petih letih odstranili že 45 tisoč tatujev. Na odločitev, da se je že več tisoč ljudi odločilo odstraniti okras, je zagotovo vplivalo dejstvo, da so danes na voljo manj invazivne metode, ki na koži ne puščajo brazgotin, predvsem pa so neboleče.

Nekoč vam je bila všeč, danes pa …

Preden se odločite za lasersko obravnavo, je sončenje ali obisk solarija prepovedano, prav tako ni priporočljivo jemati določena zdravila. Zelo je pomembno, da vam tetovažo odstrani usposobljen strokovnjak, po možnosti dermatolog, ki bo na pregledu najprej preveril tip tetovaže in s testom ugotovil, kakšen bo končni rezultat. Zavedati se morate, da vsake tetovaže ni mogoče povsem odstraniti. Na to vpliva velikost risbe, barva in njeni toni ter globina tetovaže.
Ameriški strokovnjaki pravijo, da vsaka terapija z laserjem traja od 10 do 30 minut, odvisno od velikosti tatuja. Za odstranitev manjše tetovaže morate strokovnjaka obiskati dvakrat, med enim in drugim obiskom morata miniti dva meseca. Na ta način imajo celice organizma dovolj časa, da 'odplaknejo' pigment, ki so ga odstranili z laserskim tretmajem.

Danes so ji všeč, kaj pa jutri?
Danes so ji všeč, kaj pa jutri?FOTO: iStockphoto

Trdovratne barve

Večje tetovaže zahtevajo več obiskov pri dermatologu. Laser sicer ni boleč, vendar pa povzroči na koži rahlo pekoč občutek. Zato zdravnik 'obdelano' mesto namaže z anestetičnim mazilom. Ko tetovažo odstranijo, ostane na koži bel madež, koža je nekoliko bolj hrapava, vendar vsi ti znaki kmalu izginejo. Kože, kjer je bila tetovaža, ne smemo izpostavljati soncu, ne da bi je namazali s sredstvom z visokim zaščitnim faktorjem. Najlažje je odstraniti črno bele tetovaže, če pa je risba bila obarvana z rumeno in kožno bravo, je tatu težko povsem odpraviti. Pigment teh barv vsebuje železo, ki na koži oksidira. Če mojster tetovaž uporablja posebne mešanice, mora dermatolog najprej narediti test, saj je tveganje, da na koži ostane neestetski spomin na tetovažo, precejšnje. Dogaja se, da se na koži ohrani tako imenovani 'duh', to je precej razbarvana tetovaža, ki pa je še vedno vidna.

Odstranjevanje je desetkrat dražje

Strokovnjaki svetujejo, da je dobro preveriti tudi druge značilnosti tatuja. Za profesionalne izdelovalce tatujev je značilno, da barvo vbrizgajo precej v globino kože, zato jih je težje odstraniti. Po končanem odstranjevanju tetovaže, to nima stranskih učinkov, je potrebno pet ali šest dni mazati kožo z antibiotičnim mazilom, ki prepreči okužbo.
Če za manjšo črno belo tetovažo odštejemo 60 do 80 evrov, moramo za odstranitev tega tatuja plačati okrog 500 evrov, dvakrat do trikrat več pa, kadar je tetovaža barvna.
 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 604