Kako bi kot estetski kirurg definirali lepoto, tako moško kot žensko?
Lepota?! Hmm, zanesljivo je lepota naravna potreba vsakega človeka, tako moškega kot ženske, saj sleherni med nami občuduje lepe stvari. Definirati lepoto po spolu, po barvi kože in nekaterih anatomskih značilnostih pa je skorajda nemogoče. Moški, ki je, denimo, všeč vam, bi bil lahko drugi ženski odvraten, enako velja tudi za ženske. Končno, lepota se ne izraža samo s fizičnimi potezami ali pravilnimi oblikami telesa, temveč z vsem, kar leži v človekovi duši in osebnosti.
Kaj prevlada pri vašem delu, pacientove želje ali vaš čut za estetiko?
Pacientove želje so najpomembnejše, šele zatem ugotavljamo, ali sva s pacientom na isti valovni dolžini. Kar je zame lepo in zaželjeno, ni nujno, da je všeč tudi mojemu potencialnemu pacientu. Poleg tega je izrednega pomena, da oseba, ki je prišla na poseg, dojame tako imenovano kirurško realnost. To pomeni, da ugotovimo, ali je njene želje mogoče uresničiti s pomočjo kirurgije. Šele ko uskladimo vse te elemente, lahko izvedemo operacijo. Na drugi strani pa mora imeti vsak zdravnik, ki se odloči za estetsko kirurgijo, občutek za lepoto, občutek za tkivo in njegovo oblikovanje. Seveda pod pogojem, da upošteva edinstvenost vsakega pacienta.
Kaj menite, zakaj ljudje tako veliko dajo na zunanji videz? Kaj vpliva na to? Je to nečimrnost, nezaupanje vase, je to slaba samopodoba, želja po ugajanju partnerju?
Živimo v dobi interneta, TV-jev z visoko ločljivostjo, velikih ekranov in smo vsakodnevno dobesedno bombardirani z lepimi obrazi in telesi. Gledamo jih v filmih, reklamah, v časopisih. Človek se zelo težko ogne občutku, da je eden od osnovnih razlogov za uspeh zunanji izgled. To seveda ni res, vendar pa tudi ni tako daleč od resnice. Lepi ljudje se namreč lažje prebijajo skozi življenje, hitreje pridejo do boljših položajev in boljših poslov. Vsa ta dejstva vplivajo na človeka, da za svoj zunanji izgled naredi kar največ, pa čeprav v nekaterih primerih to terja tudi kirurški poseg. Kljub temu večina ljudi, ki se obrne na lepotnega kirurga, želi na sebi spremeniti le majhno podrobnost. Običajno gre za podrobnost, ki jim povzroča manjvrednostni kompleks. Preprosto niso zadovoljni z izgledom svojega nosu, velikostjo svojih dojk, nastalo plešavostjo ... In čeprav živijo polno življenje, so upoštevani v družbi in imajo popoln odnos s svojim partnerjem, želijo odpraviti ta svoj kompleks in zaživeti še kvalitetneje in bolje. Nenazadnje imajo do tega vso pravico.
Najbolj nenavadna želja, s katero se je kakšna oseba obrnila na vas?
Več jih je bilo, od bizarne želje neke ženske iz Milana, ki je hotela, da ji naredimo še tretjo dojko med že obstoječi, do moškega, ki je želel, da mu dobesedno naredimo tri velike brazgotine na obrazu. Marsikaj vidimo in slišimo, seveda pa vseh želja ne uresničimo.
Za katere posege se v večini primerov odločajo mladi ljudje in za katere starejši?
Mladi ljudje večinoma želijo tako imenovane estetske rekonstrukcije, kot je denimo korekcija nosu, hidro liposukcija, to je trajna odstranitev maščobnega tkiva, ter povečanje prsi. Starejši pa so večinoma zainteresirani za pomlajevalne posege, kot je face lifting, za korekcijo podočnjakov in gornjih vek, moški želijo rekonstrukcijo plešavosti s trasplantacijo las. Neredko pa se starejši odločijo tudi za rekonstrukcijo nosu, hidro liposukcijo, pri ženskah so pogosti posegi, pri katerih dvignemo prsi, kdaj pa kdaj pa prsi tudi zmanjšamo.
Lepotni posegi niso več rezervirani izključno za medijsko slavne ljudi, temveč so dostopni tudi vsem drugim. Kaj menite, zakaj številni, ki se odločijo za popravek na sebi, tega ne želijo javno priznati, pa čeprav je delo lepotnega kirurga očitno. Menite, da se tega sramujejo?
Kdaj pa kdaj se tudi sam vprašam, zakaj toliko ljudi ne želi priznati, da so opravili estetski poseg. Predvsem v primerih, ko je šlo za operacijo na obrazu, ki je v nekaterih primerih očitna. Eden od razlogov je še vedno dokaj konzervativno okolje, v katerem živimo, obsojanje ljudi, ki nas obkrožajo. Čeprav opažam, da se s časom tudi to spreminja. Z druge strani pa lahko razumem željo pacienta, da ne želi o svoji operaciji in o svoji intimi razpravljati s komerkoli. Predvsem s tistimi ljudmi ne, ki niso v njegovem ožjem krogu domačih in prijateljev. Pri nas smo operirali že precej zelo znanih osebnosti, tako estradnikov kot tudi z drugih področij javnega življenja. Menim, da je manj kot pet odstotkov takih, ki so javno priznali, da so opravili lepotni poseg. Tako so se pač odločili in prav je, da to spoštujemo.
Kot vemo, se za lepotni poseg odloča vse več moških. Kaj si običajno želijo popraviti?
Še vedno je na prvem mestu med estetskimi posegi pri moških presaditev las oziroma trajna kirurška rešitev plešavosti. Tehnike transplantacije las so že zelo napredovale, dosežemo lahko odlične rezultate, ki pacientu omogočijo, da imajo lase, ki rastejo. Redno jih lahko strižejo in umivajo. Na drugem mestu bi omenil korekcijo nosu oziroma tako imenovano rinoplastiko, na tretjem pa trajno odstranjevanje maščobe na abdominalnem področju. No, zadnja leta se vse več moških odloča tudi za operacijo zgornjih in spodnjih vek, kot tudi za face lifting.
Novost na področju estetske kirurgije so posegi na spolnih organih. Za kakšne posege gre?
Res je. Pri moških z intimno estetsko kirurgijo opravimo poseg elongacije oziroma podaljšanja penisa in pa poseg augmentacije ali odebelitve penisa. Ženske se odločajo za pomladitev vagine, za zmanjšanje zunanjih usten na spolovilu, za redukcijo vaginalnega kanala. Novost je povečanje točke G. Z injekcijsko terapijo namreč povečamo točko, ki ženskam omogoča večji seksualni užitek in lažje doseganje orgazma. Ameriške statistike kažejo, da je pri več kot osemdesetih odstotkih žensk, ki so se odločile za povečanje točke G, seksualni užitek večji. V ZDA je kar nekaj specializiranih klinik za intimno estetsko kirurgijo in ker želimo v korak s časom, tudi mi uvajamo vse nove metode, ki jih sicer opravljajo v New Yorku, Chicagu in Los Angelesu.
Kaj nam na področju estetske kirurgije prinaša prihodnost?
Precejšnja so pričakovanja na področju kloniranja posebnih skupin tkiv, kot je koža ali lasni koren. Resda so to projekti prihodnosti. Pred temi tehnologijami je še veliko neznanega, tudi moralnih dvomov, vsekakor pa je kloniranje specifičnih tkiv del velike medicinske bodočnosti tudi v lepotni kirurgiji in bo omogočilo neverjetne stvari. Omeniti moram še številne druge materiale, ki jih uporabljamo v estetski kirurgiji. Vsakodnevno se izpopolnjujejo in omogočajo trajne rezultate. Nenazadnje so pomembne tudi tehnološke inovacije, ki še prihajajo; čeprav menim, da bosta še vrsto let za dober rezultat bistvena izkušen lepotni kirurg in njegov skalpel.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV