Zadovoljna.si
Carmen Electra

Novice

Iz modnega v svet prostitucije

M.Z.
25. 03. 2010 19.08
4

Predstavljamo grozljive plati manekenskega poklica, ki so namesto večne slave pristale na samem dnu. Izbrali smo pogumne ženske, ki so upale spregovoriti o zasvojenosti z drogami, spolnih zlorabah in celo prisilni prostituciji.

Evropa je prelep kraj za modne oblikovalce, fotografe in modele. Vsaj takšno je sporočilo, ki izhaja iz modne industrije. Vedno obstaja kopica priložnosti, da čudovito dekle zasluži denar s tem, da v imenu modnih hiš razkazuje na sebi njihove kreacije, ki zdaj več, zdaj manj razkrivajo tudi golo kožo. Vendar pa so modna urednica Louise Gagnon in nekatere manekenke, ki so zapustile modne vode, ta poklic opisale kot prevečkrat umazan in podel. Šlo naj bi za industrijo, prepojeno s prepovedanimi drogami, prostitucijo, prisiljeno anoreksijo ter duševnimi in telesnimi zlorabami.

Posilstva in zlorabe

Louise sedaj živi v sončni južni Kaliforniji, kjer izdeluje poročne obleke za zelo premožne naročnike. Njeni začetki v modi pa segajo v osemdeseta leta, ko je delala kot model. Ko je začela nastopati na modnih revijah v Parizu, je bila stara 18 let, njeno manekensko obdobje pa je zaznamovala odvisnost od heroina ter kopica fotografskih projektov, ki so bili take narave, da se o njih ne želi niti spominjati in o tem težko govori. "Redno so me posiljevali, včasih večkrat na teden. Bila sem nenehno depresivna in edina stvar, h kateri sem se lahko zatekla, je bil heroin. Z zlorabo nisem prenehala takrat, ko sem prekinila manekensko kariero, saj sem bila še vedno vpletena v slabe partnerske zveze s fotografi, ki sem jih spoznala že na začetku svoje kariere in na katere sem bila poslovno navezana. Vse je bilo tako zapleteno in iz dneva v dan sem se začela bolj gnusiti sama sebi. To je končno pripeljalo do tega, da sem z vsem prekinila, saj sem začutila, da bi se sicer kaj kmalu ubila."

Orgije groze in strahu

Potem, ko je leta 1999 zapustila modno industrijo ter poiskala pomoč zaradi odvisnosti od mamil, je obenem začela na glas izpostavljati problem prostitucije, posilstev in zlorabe prepovedanih substanc v modni industriji. Pravi, da ni bila edina s tovrstnimi problemi, saj je to sistemska hiba industrije, ki zahteva vbrizganje heroina ter udeležbo na 'posiljevalskih' orgijah v družbi z moškimi prijatelji fotografov, modelov in drugih oseb.
"Eni moji prijateljici se je čisto utrgalo. Dopoldne je imela modno slikanje v Parizu, takoj zatem pa je planila na vlak, saj naj bi jo že popoldne pričakovali v rdeči četrti Amsterdama. Ona je na to gledala kot na kariero. Vendar pa, ko so njeno mrtvo telo leta 1998 našli v enem kanalu, sem postala paranoična, saj sem se zavedala, da bi na njenem mestu zlahka pristala tudi jaz."

Zamolčane zgodbe

Ena redkih, ki še spregovorijo o tem, je Carré Otis, nekdanji supermodel, ki je preživela anoreksijo, heroinsko in kokainsko odvisnost ter ponavljajoča posilstva. Preden je leta 1999 doživela srčni napad, se je njena odvisnost od droge poglabljala in preživljala se je ob zelenem čaju in skromnih odmerkih vegetarijanske hrane. Zlahka so jo pripravili do tega, da se je drogirala in bila na voljo za spolne odnose, saj ni mogla zavrniti ljudi, ki so ji plačevali razkošno življenje. Mož Mickey Rourke, ki je bil tudi sam grob do nje, ji ni v ničemer pomagal. Še več, bil je ljubosumen na njene odnose z nekaterimi fotografi, ki so jo tudi posiljevali in tepli. Leta 1991 je bila Carré Otis s pištolo ustreljena v ramo, medtem ko je z Rourkom obiskala Santa Fe v Novi Mehiki. Kasneje je zatrdila, da se je magnum 357 samodejno sprožil, ko je s silo vrgla torbico na mizo. Julija 1994 jo je Mickey Rourke v hollywoodski pisarni oklofutal, potisnil na tla in zbrcal. Obtožili so ga, a je Otisova zavrnila, da bi pričala proti svojemu možu na sodišču. Ločila sta se še isto leto. Po ločitvi se je njena kariera supermodela vzpenjala, vendar pa je bilo njeno zasebno  življenje zaznamovano z neprekinjeno zlorabo drog in s posilstvi, ki so jih zakrivili ljudje, s katerimi je bila poslovno povezana.

Kako iz začaranega kroga?

Modna industrija rada pomete te dogodke pod preprogo in niti ugledne modne revije si ne drznejo govoriti o tem, kaj se umazanega vsakodnevno dogaja. Ne gre za to, da bi bila modna industrija sama po sebi nek prikrit prostitucijski krog, pač pa gre za skupnost ljudi, ki so se kolektivno odločili, da bodo duševno in seksualno zlorabljali manekenke s kombinacijo nadrejenosti, denarja, drog ter psihofizičnega tlačenja. Našteta kombinacija se izkaže kot usodna za manekenke, ki zbolijo za anoreksijo in podležejo mamilom, če pa dodamo osebnim problemom še dimenzijo prostitucije in posilstev, se stvari še precej zapletejo.
Če bi manekenka želela zapustiti industrijo, bi morala hkrati prerezati vse stike z osebami, ki negativno vplivajo na življenje. Careé Otis je dokazala, da je to mogoče storiti.

Proces odrešitve je lažje izpeljati s spremembo zasledovanih ciljev. Otisova se je recimo zredila za 15 kilogramov in postala model za nekoliko širše kroje, medtem ko je Louise Gagnon preskočila na področje kreiranja in prirejanja modnih revij za poročne obleke. Seveda je težko povsem zapustiti to industrijo, a se je treba zavedati, da znotraj nje obstajajo področja, ki so veliko manj prežeta in pokvarjena z bogastvom in močjo.

Iz prostitucije v modo

Manekenke niso edine, ki se soočajo s temi neobičajnimi problemi. Leta 2007 je Marie Claire objavila članek o brazilskih prostitutkah, ki so zapustile seksualno industrijo ter se podale v modno. Članek se je osredotočil na novo modno znamko Daspu, kar je okrajšava za 'das putas', oziroma v prevodu 'od kurb'. Gre za imensko norčevanje iz znamke Daslu, ki je najprestižnejša in najdražja brazilska znamka. Vse manekenke in oblikovalke znamke Daspu so nekdanje prostitutke, ki so prodajale svoja telesa za 30 dolarjev na uro.

Prostitucija v Braziliji ni nelegalna, čeprav zakon kriminalizira posrednike pri tem poslu. Projekt Daspu želi pomagati, da bi se čim več prostitutk rešilo okov svojih zvodnikov ter se preizkusilo v poklicu, ki ne zahteva ravno cenenega prodajanja lastnega telesa mimoidočim. Idejna voditeljica in začetnica tega je 54-letna nekdanja prostitutka Gabriela Leite, ki se je začela prodajati pri 20 letih in kasneje postala politično aktivna. "S politiko sem se začela ukvarjati, ko so leta 1978 policisti zaradi prostitucije umorili mojo prijateljico. Tistega leta je policija vršila surove akcije preganjanja in imele smo prepoved zapustiti stavbo. Prijateljica je ne glede na to odšla ven, bila aretirana in odpeljana na policijsko postajo, kjer so jo pretepli do smrti."
Leitejeva je posledično organizirala protest proti policiji. Rezultat tega je bil, da so uslužbenca, ki je prijateljico pretepel, odpustili. Vse od tedaj se je začela aktivno zavzemati za pomoč prostitutkam, za njihovo varnost ter pomoč pri zapustitvi ulične službe. Danes ima Gabriela Leite dve hčeri in vnukinjo, hkrati pa se še vedno neumorno bori proti nepravičnostim sistema.

Slovenka v krempljih zlorabe

S siljenjem v prostitucijo in ponujanjem drog se je soočila tudi slovenska manekenka, ki je nekaj časa poizkusila v tujini, a se je z največjim veseljem vrnila domov. "Bilo je grozljivo, pa čeprav tem zgodbam na začetku nisem verjela. Z manekenkami smo hitro postale prijateljice in prepovedane zgodbe so se začele širiti med nami. Šlo je celo tako daleč, da so morali neko dekle zaradi prevelikega odmerka odpeljati na urgenco. K sreči je ostala živa, meni pa je pognalo strah v kosti. Vedno glasneje se je govorilo o seksualnih zlorabah manekenk s strani agentov in fotografov, kar me je prepričalo, da za vselej zapustim modni svet in se vrnem v Slovenijo," nam je zaupala lepotica, ki zaradi pritiskov medijev želi ostati anonimna.

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 582