Zadovoljna.si
Večkrat na dan si privoščite petnajstminutni počitek leže. Vmes dvignite noge in krožite s stopali.

Novice

Krčne žile? Ne, hvala!

Nuša Skala
14. 08. 2008 12.33
0

Krčne žile so tako estetski kot tudi zdravstveni problem. Pri ženskah se pojavljajo pogosteje kot pri moških, najpogosteje pa „napadejo“ noge.

Večkrat na dan si privoščite petnajstminutni počitek leže. Vmes dvignite noge in krožite s stopali.
Večkrat na dan si privoščite petnajstminutni počitek leže. Vmes dvignite noge in krožite s stopali.FOTO: iStockphoto


Posledica modernega načina življenja
Dejstvo, da se krčne žile pojavljajo pogosteje v zahodnem svetu, nas prepričuje, da so te povezane z modernim načinom življenja. V primerjavi z našimi predniki večino časa na delovnem mestu stojimo pri miru ali sedimo. Med sedenjem je zato najbolje uporabljati podložko za stopala. Moderna oblačila, zlasti jeans in ozke spodnje hlače niso priporočljiva, saj pri sedenju pritiskajo na povrhnje vene in motijo venski odtok. Prav tako prekrižane noge povzročajo motnjo v venskem odtoku.

Dvignite noge!
Zaradi mirovanja in sedenja v neprimernem položaju pride do upočasnjenega pretoka krvi v venah proti srcu. Če je mogoče, naj bodo stopala med sedenjem dvignjena v višino zadnjice. Sedenje vsako uro prekinite s krajšo, živahno hojo. Enako velja za dolgotrajno vožnjo z avtom ali avtobusom. V letalu slabo vpliva tudi suh zrak v kabini, ki povzroči izsušitev telesa in zgostitev krvi. Večkrat na dan si privoščite petnajstminutni počitek leže. Vmes dvignite noge in krožite s stopali.

Proč z odbojko, košarko in tenisom!
Čim več se ukvarjajte z aerobnimi športi. Najbolj koristna je hoja, ki mora biti hitra, dnevno prehodite najmanj pet kilometrov. Tudi zmeren tek in kolesarjenje sta koristna, prav tako plavanje ali sama vodna kopel do temperature 32 stopinj Celzija. Dolgotrajno sončenje strokovnjaki ne priporočajo, prav tako odsvetujejo športe, kot so odbojka, košarka in tenis. Zaradi skokov in hitrega ustavljanja se namreč v venah dvigne tlak.

Hujše oblike obolenja s krčnimi žilami je mogoče odstraniti z operacijo.
Hujše oblike obolenja s krčnimi žilami je mogoče odstraniti z operacijo. FOTO: POP TV

Več kilogramov, več krčnih žil
Na krčne žile lahko vplivajo tudi kilogrami. Zato se znebite odvečne teže. Večje breme morajo nositi noge, bolj so obremenjene. Popijte vsaj dva litra vode na dan in se skušajte čim bolj izogibati alkoholu in cigaretam. Skrbite, da bo v vaši prehrani veliko vlaknin, balastnih snovi in manj kalorij. Tudi napenjanje pri iztrebljanju vpliva na nastanek krčnih žil.

Ohladite jih!
Predele s krčnimi žilami tuširajte s hladno, ne preveč mrzlo vodo. Tako dolgo, da postane neprijetno. Najprej se tuširajte s hladno vodo s temperaturo 10 do 16 stopinj, nato pa s toplo vodo do 38 stopinj. Vedno končajte s hladno vodo.

Hormoni – sovražniki krčnih žil!
Preventivni nasveti ne pomagajo toliko, če smo h krčnim žilam dedno nagnjeni. Na njihov nastanek ali poslabšanje pa lahko vplivajo tudi ženski spolni hormoni, ki se povečajo med nosečnostjo. Zdravil zaradi mogočega neželenega vpliva na plod zdravnik ne sme predpisati. Preostaneta samo nošenje nosečniških kompresijskih nogavic in skrb, da se bodoča mamica med nosečnostjo čim manj zredi.

S povijanjem nad krčne žile
Z močnim zunanjim pritiskom na povrhnje razširjene vene lahko preprečimo obratni tok krvi in kri usmerimo v globoke vene. To lahko dosežemo z elastičnimi povoji ali medicinskimi kompresijskimi nogavicami. Ti pospešijo preobrazbo obolele vene v vezivni trak. Pritisk povoja mora biti največji na stopalu in okoli gležnjev ter se mora enakomerno zmanjševati proti kolenu, sicer lahko povoji delujejo škodljivo, saj povečujejo zastoj v povrhnjih venah. Povoji morajo biti pravilno nameščeni, zato je najbolje, če nam prvič pomaga strokovnjak. Zaradi pogostih napak pri nameščanju je bolj enostavna uporaba medicinskih kompresijskih nogavic. Te morajo biti po velikosti, obliki in stopnji kompresije prilagojene bolniku in njegovim težavam. Stopnjo predpiše zdravnik. Povoje je potrebno nositi ves čas, ko ste na nogah. To je od jutra do večera, in to dosmrtno. Zadovoljiv učinek je dosežen že, če kompresijo izvajamo 70 odstotkov časa, ko smo na nogah.

Zdravila le v poletnih mesecih
Zdravila, ki vplivajo na vene, vsebujejo posebej pripravljene snovi iz narave. Zmanjšujejo povečano prepustnost in krhkost kapilar in vnetje v drobnem ožilju. Kot je povedal Andrej Šikovec, dr. med., specialist kirurgije in edini žilni kirurg v Sloveniji, je njihova slabost v tem, da po prenehanju jemanja kmalu popusti učinek in da so plačljiva. Zato jih bolniki jemljejo največ v poletnih mesecih, ko je težko nositi kompresijske nogavice.

Pri pet do deset odstotkih pacientov se lahko zgodi, da se težave kasneje povrnejo.
Pri pet do deset odstotkih pacientov se lahko zgodi, da se težave kasneje povrnejo. FOTO: iStockphoto

Laser - prva pomoč!
Skoraj polovica žensk trpi za začetno obliko obolenja s krčnimi žilami. Pojavijo se kapilare in drobne vene, podobne pajčevinasti mreži. Večina se odloči za lasersko zdravljenje.
Laser s toploto strdi kri v veni, uniči notranjo plast žile in hkrati spremeni žilno steno, tako da se skrči. Končni rezultat je zapora pretoka krvi skozi zdravljeno veno. Po besedah Andreja Šikovca je lasersko zdravljenje po dosedanjih podatkih enako ali pa celo bolj uspešno kot operativno zdravljenje krčnih žil. "Po enem letu je manj kot 10 odstotkov zdravljenih ven prehodnih in zahtevajo dodatno zdravljenje." Sicer pa za lasersko zdravljenje ni potrebna narkoza ali injekcija v hrbtenico, le lokalna anestezija. V primerjavi z običajno operacijo laserskega zdravljenja ni mogoče opraviti na zdravniško napotnico.

Sklerozacija?
Krčne žile manjšega premera lahko zdravnik odpravi tudi s sklerozacijo. To je postopek, med katerim v veno vbrizga sredstvo, ki povzroči, da se notranja plast vene odlušči in zlepi. Ko je zlepljena in po njej ne teče kri, postane nevidna. Problem pa je, da se na mestu, kjer je bila pred posegom varica, večkrat napravi rjavkasta sled, ki nekatere zaradi videza moti. Vsaka sklerozacija tudi ni uspešna in jo je treba ponoviti večkrat. Po operaciji je treba nositi povoje ali nogavice najmanj tri mesece.

H kirurgu po gladke noge?
Hujše oblike krčnih žil je mogoče odstraniti z operacijo. "Na razpolago imamo več tipov operacij, vendar se je v zadnjih letih izkazala za najuspešnejšo odstranitev debla vene safene na stegnu oziroma na mečih," je povedal Andrej Šikovec, dr. med. Največjo povrhnjo veno na spodnji okončini se odstrani skozi približno tri do pet centimetrov velik rez v področju dimelj in podobno velik rez v področju gležnja ali na goleni. V veno vstavi kovinsko ali plastično sondo, s pomočjo katere odstrani razširjeno deblo velike vene safene. Malo veno, ki poteka od kolenske kotanje do zunanjega gležnja, odstrani na enak način, le da je kožni rez v kolenski kotanji in ob zunanjem gležnju. Prve dni po operaciji je obvezno zgodnje vstajanje in več kratkih sprehodov. Prav tako je tudi po tem posegu treba nositi povoje ali nogavice najmanj tri mesece.Pri pet do deset odstotkih pacientov se lahko težave kasneje povrnejo. Operacija je mogoča na napotnico izbranega zdravnika.

Svoje mnenje lahko izrazite na forumu.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646