Ljubezen je droga
Na londonski univerzi so opravili raziskavo, v kateri so ugotovili, da ima materinska ljubezen na možgane isti učinek kot ljubezen med dvema zaljubljencema. V raziskavi so opazovali odzivanje možganov 22 mater, ki so gledale fotografije svojih otrok, ter možgane prostovoljcev ob gledanju fotografij svojih partnerjev. Rezultate so primerjali in prišli do izjemno zanimive ugotovitve. Odkrili so, da se ob gledanju ljubljenih oseb, otrok ali partnerjev, aktivirajo iste možganske celice. Edina razlika je ta, da romantična ljubezen povzroči visoko aktivnost v predelu možganov, imenovanem hipotalamus, ki nadzoruje občutek vzburjenja. Takrat se počutimo zelo ugodno, pojavi se tudi občutek evforije. Vpletene so natanko tiste nevrološke lokacije kot takrat, kadar jemo najljubšo hrano ali uživamo drogo, denimo kokain, ali kadar smo denarno nagrajeni. Ljubezen je torej droga v pravem pomenu besede.

Ljubezen je slepa tudi z biološkega vidika
Ključno ni le to, da se tako ob materinski kot tudi romantični ljubezni aktivirajo isti deli možganov, temveč tudi to, da občutek ljubezni zavira delovanje možganov v predelu, ki je odgovoren za negativno presojo oziroma kritično razmišljanje. Na primer kadar smo v neko osebo zaljubljeni, možgani preprečujejo negativna čustva do te osebe. To pojasni, zakaj včasih potrebujemo veliko časa, da opazimo napake ljubljene osebe, ki jo zaradi ljubezni idealiziramo in jo zaradi tega včasih slabo presojamo. Ko se začetna vnema ohladi, se zavirani predeli možganov spet aktivirajo, zbudimo se v realnost in se končno zavemo, ob kom se zjutraj zbujamo.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV