Marija Antoinetta je kontroverzna zgodovinska osebnost, ki se izkazuje kot mnogo bolj kompleksna, kot so jo želeli prikazati njeni sodobniki. Njeno življenje je zaznamoval preplet zgodovinskih dogodkov. Njena zgodba je presek zgodb evropske zgodovine, francoske revolucije in usode ženske, ki si je želela živeti svoje življenje odmaknjeno od kraljevskih ceremonialov in dvorne etikete. Njeno skrivno življenje je botrovalo številnim zgodbicam in obrekovanjem, ki so krožila o njej. Danes je Maria Antoinetta dobila priložnost, da pove svojo zgodbo, svoje videnje stvari, da pojasni razloge svojih dejanj, svoje osebne stiske. Nekdanja francoska kraljica bo spregovorila v modernem 'talk showu'. Režiser in scenograf Matej Filipčič je postavil predstavo Marija Antoinetta, ki jo je podnaslovil kot gledališki ali multimedijski dogodek.
Njena zgodba je lahko zgodba vsakogar
Marija Antoinetta ni klasična gledališka predstava, v kateri bi se z več kot dvestoletno distanco razgaljata življenje in usoda zadnje in najbolj znane ter razvpite francoske kraljice, ampak predvsem uprizoritveni dogodek - 'event' sodobne popularne kulture v formi pogovorne oddaje z voditeljico 24ur Darjo Zgonc, osrednjim gostom igralcem Markom Mandićem v vlogi Marije Antoinette ter ostalimi gosti. V tem spoju dveh med seboj različnih oblik prezentacije mesto sogovornika v talk showu zaseda slikovita zgodba Marie Antoinette v kontekstu prostora in časa sodobnega sveta. To je zgodba turbulentnega časa radikalnih družbenih in političnih sprememb, je zgodba razkošja, mode in glamurja francoskega dvora ter intimna zgodba posameznika. To bi lahko bila zgodba vsakega človeka, ki ni rojen za vlogo, ki jo mora opravljati, vsakega človeka, ki nosi breme svoje vpetosti v družbo in posledic političnih odločitev. Skozi formo talk showa, v kateri je možnost neposrednega podajanja informacij v obliki vprašanj in odgovorov, lahko spregovori Marija Antoinetta 21. stoletja z izkušnjo 18. stoletja, ki jo je ustoličilo kot najbolj znano francosko kraljico vseh časov in jo iz zgodovinske osebnosti spremenilo v mit.
Marija je moški! In ženska...
Vlogo Marije Antoinette v predstavi ima Marko Mandić, torej moški, kar je precej nenavadno. Filipčič želi sporočiti, da se usodne zadeve dogajajo tako ženskam kot moškim, z Mandićem v vlogi Marije se vzpostavi distanca do vsem znane podobe zgodovinskega lika francoske kraljice kot 'pop ikone' ali ' modne ikone'. V projektu so sodelovale znane Slovenke, ki so se na različnih medijsko izpostavljenih prireditvah pojavile v kostumu, ki ga je oblikoval Alan Hranitelj. V Marijo Antoinetto so se preoblekle Katarina Čas, Ula Furlan, Jadranka Juras, Tjaša Kokalj, Tajda Lekše, Marlenna, Vesna Milek, Irena Yebuah Tiran in Berdarda Žarn. Vprašanja, ki jih bo Darja Zgonc zastavljala Mariji, in odgovore pa so napisala znana imena: Miša Molk, Bernarda Jeklin, Demeter Bitenc, Drago Kos, Zdenka Cerar, Mirjam Kalin, Mitja Meršol in mnogi drugi.

'Soočamo se s pomanjkanjem, nezadovoljstvom, krizo vrednot'
O Mariji Antoinetti smo povprašali Darjo Zgonc, ki bo imela v predstavi pravzaprav vlogo, v kateri smo je vajeni, bo voditeljica, ki bo imela 'čast' narediti intervju z Marijo Antoinetto.
V šoli so nas učili o Mariji Antoinetti kot o razvajeni kraljici, ki ni znala ceniti ničesar, ni imela spoštovanja do drugih, ni imela občutka do revnih... A danes vemo, da marsikaj ne drži, med drugim zgodba o potici. Kako vi gledate na Marijo Antoinetto?
Marija Antoinetta je po svoje tragična figura, ki jo je zgodovina neusmiljeno potegnila v svoje kolesje. Vloga kraljice, ki bi jo v nekih drugih okoliščinah in z drugimi sopotniki lahko mirno odigrala do konca, jo je v nemirnem času pred francosko revolucijo pokopala. Ker ji ni bila kos, ker jo je - tujko na francoskem dvoru - obkrožalo preveč spletkarjev in zavistnežev, ker je bila preveč lahkotno nepremišljena … Kljub vsemu pa ji je uspelo, še posebej tik pred koncem - pred tribunalom in pred krvniki - ohraniti kraljevsko držo in pokazati veliko notranjo moč.

Kaj je tisto, kar bi si jo sami želeli vprašati, če bi bili njena sodobnica – če bi imeli možnost narediti 'talk show' z njo v 18. stoletju?
V bistvu imam ravno skozi to predstavo posredno možnost vprašati jo vse, kar me zanima: od tega, v čem je slast kraljevanja in v čem največja tragedija izgube, do tega, kaj je bilo z zgodbo o potici. Je res, da so ji tisti znameniti in prezirljivi rek, ki jo je v očeh ljudstva dokončno uničil, pripisali zlobni pariški mediji, ali pa je kljub vsemu prav ona, lahkotno in brezbrižno kot je to znala, lačnim množicam navrgla, da naj, če nimajo kruha, pač jedo potice...
Bi Marijo Antoinetto lahko primerjali s katero sodobno figuro, lahko tudi moško? Ali lahko rečemo, da je vsak 'junak' in 'antijunak' v dobi globalizacije medijev oziroma informacij lahko Marija Antoinetta, seveda simbolno gledano, ko se nanj 'prilepijo' pričakovanja, zgodbe, teorije...
Absolutno. Maria Antonietta smo danes lahko vsi. Junaki se namreč hitro prelevijo v antijunake, še posebej, če niso kos vlogi, ki jim je v očeh množic namenjena, če ne izpolnjujejo naših pričakovanj, če so drugačni, morda samo bolj srečni od nas.
Bi lahko povlekli vzporednice med 18. in 21. stoletjem - ali smo na meji revolucije ali pa smo še daleč od nje? Kako bi ocenili trenutno situacijo?
Dogajanje v 18. stoletju v marsičem spominja na današnji čas: soočamo se s pomanjkanjem, nezadovoljstvom, krizo vrednot. Ali - če uporabim del teksta :"Tako kot takrat nas tudi danes uklešča čedalje močnejša sla po denarju, politične iluzije izgubljajo svojo moč, vse to vedno bolj vodi tudi k duhovnemu propadu. Nihče nič in nikomur več ne verjame“. Spremembe so torej nujne, tako radikalne, kot je revolucija, morda še ne, a prepričana sem, da bi morali čimprej temeljito prevrednotiti vrednote in se odločiti, kaj je tisto, kar je res pomembno: moč in oblast ali ljudje, s katerimi živimo
Za katera imena iz sedanjosti mislite, da se bodo omenjala v učbenikih zgodovine in bo morda njihova vloga še vedno stvar razprave?
Takole na hitro: Alan Greenspan, Vladimir Putin, Fidel Castro, Barrack Obama, Bill Gates, Rupert Murdoch … Pa še kdo bi se seveda našel.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV