Zadovoljna.si
image (28)

Novice

Miti o zdravi prehrani

Z.K.
27. 06. 2012 12.54
1

Dandanes se mnogi zavedajo pomena zdrave prehrane in vse več ljudi sledi tovrstnemu načinu prehranjevanja. Vendar pa obstaja ogromno mitov o zdravi prehrani, ki se jih nekateri zmotno strogo držijo. Trditve, kot so: nizkokalorični solatni preliv je boljši od majoneze, uživanje maščobe redi in sadja ni nikoli dovolj, ne držijo. Preverite, ali živite v zmoti tudi vi!

Mit: Nizkoenergetski solatni prelivi so zdravi!

Solatni krožniki so izjemno priporočljivi, kadar želite izgubiti na teži. Največkrat se težava pojavi pri prelivih, brez katerih mnogi ne zmorejo. Vendar pa so ti polni maščob, kar pogosto sabotira vašo dieto. Tako se nekateri namesto tovrstnih prelivov odločijo za nizkokalorične. Vsekakor to ni pametna poteza, saj imajo ti največkrat različne dodatke, ki škodijo vašemu telesu. Treba je upoštevati tudi to, da določena hrana telesu še bolj koristi, kadar je zaužita v kombinaciji z drugo hrano. Znanstveniki pravijo, da je uživanje solate v kombinaciji z malce maščobe veliko bolj priporočljivo, kot pa le samo uživanje solate. Na ta način se v telo absorbira več hranljivih snovi. Več hranljivih snovi telo prejme, dalj časa ste siti, želja po sladkorju pa se zmanjša. K solati dodajte malo kozjega sira, olivnega olja, avokada ali oreščkov. Tako boste bolj zdravi in vitkejši.

Mit: Lahko mleko je bolj zdravo!

Raziskave so pokazale, da je polnomastno mleko zdravju prijazno, saj vsebuje vrsto vitaminov, ki se v telo bolje absorbirajo, ko so zaužiti z maščobo. Vredno si je zapomniti tudi to, da polnomastno mleko pravzaprav niti ni tako mastno, saj vsebuje 3-4 odstotke maščobe. Blagodejno deluje tudi na prebavo in zmanjša možnost za nastanek srčnih bolezni.

Mit: Margarina je boljša od masla!

Mnogi se namesto za maslo odločajo za margarino, saj ima podoben okus, vendar manj maščob in kalorij. Treba se je zavedati, da je margarina močno predelana in zaradi postopka hidrogenizacije vsebuje veliko škodljivih trans maščobnih kislin, ki jih telo ne more prebavljati. Maslo je vsekakor bolj naravno in telesu koristno, vendar pa je potrebna previdnost pri količini, saj žlica masla vsebuje 7 gramov nasičenih maščob, na dan pa lahko pojemo od 10 do 15 gramov.


Mit: Sadja ni nikoli preveč ...

Mnogi v želji, da bi shujšali, posegajo po velikih količinah sadja in pri tem menijo, da se ne morejo zrediti. Vendar pa ni čisto tako. Sadje vsebuje veliko sladkorja, predvsem tropske različici sadja, kot sta banana in mango. Izbirajte raje med sadjem, kot so jagode, hruške in jabolka, ki vsebujejo ogromno antioksidantov. Sadje vedno uživajte v kombinaciji z malo maščobe, denimo z oreščki. Na ta način boste upočasnili pot sladkorja do krvnega obtoka. Hrana z visoko vsebnostjo sladkorja namreč povzroča utrujenost in še večjo željo po sladki hrani. Nekateri se po prevelikih količinah sadja soočajo z napihnjenostjo in bolečinami v trebuhu. Vsekakor je bolje, če zaužijete večje količine zelenjave in malo manjše količine sadja in ne obratno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 850