Ženske še bolj omejene
Številni kritiki zakona opozarjajo, da bo zakon prizadel eno najbolj ranljivih skupin. Menijo namreč, da bodo mnoge ženske, ki so bile doslej v javnosti zakrite, poslej ostajale doma in bodo tako še bolj izolirane.
Takoj kazni
Prvi dan veljavnosti zakona je policija kaznovala že dve ženski. Prva je v predmestju Pariza v nakupovalnem centru nosila tančico, 27-letnico so ustavili, medtem ko je parkirala svoj avtomobil in ji napisali globo. Neko drugo žensko, ki je prav tako nosila tančico, so policisti odpeljali na policijsko postajo. 35-letnico so tokrat le opozorili. Večmilijonska muslimanska skupnost v Franciji prepoved občuti kot stigmo, čeprav burko nosi le nekaj tisoč žensk.
Nošenje burke ni stvar vere
V slovenski islamski skupnosti pravijo, da je prepoved nošenja burk v Franciji zanje popolnoma nepomembno vprašanje. ''V slovenski islamski skupnosti nobena ženska ne nosi burke,'' pojasnjuje tajnik islamske skupnosti pri nas Nevzet Porić. ''Nošenje teh pokrival ni v skladu z islamom oziroma z islamskim načinom življenja, to je stvar običajev. Burka nima nobenega oporišča v verskih predpisih.'' Problem je, poudarja Porić, enačenje običajev z verskimi predpisi. ''Predpisano je nošenje rute, pa še to tako, da pokriva zgolj lase, obraz pa je viden. Ne sprejemamo tega, da se zaradi peščice žensk, ki nosijo burko, muslimani v celoti predstavljajo v takšni luči. Ne želimo biti talci nekaj žensk, ki to nosijo,'' še zaključuje Porić.
Evropa za takšne in drugačne prijeme
Francija je sicer prva evropska država, ki je prepovedala nošenje burke in nikaba v javnosti. Na nizozemsko manjšinsko vlado pritiska njen zaveznik Geert Wilders iz antiislamske Stranke svobode, ki zahteva, da se uvede splošna prepoved nošenja burke na javnih prostorih. V Italiji takšen zakon ni bil sprejet, so pa nekatera mesta poskusila prepovedati nošenje burke z lokalnimi odloki. Belgijski spodnji dom parlamenta je pred enim letom izglasoval zakon, ki prepoveduje popolno prekrivanje, a zakon ni stopil v veljavo in je zdaj na mrtvi točki. Nošenje islamskih tančic in rut je uradno prepovedano v turških univerzah, kljub temu da gre za večinsko muslimansko državo, ki pa je po ustavi sekularna. Nemška zvezna država Hessen prepoveduje nošenje tančic zaposlenim v javnem sektorju. Sedem od šestnajstih nemških zveznih držav prepoveduje učiteljicam v javnih šolah nošenje rut.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV