Glavni akterji tragične zgodbe, ki spominja na telenovelo in je med ramadanom Egipčane dobesedno prikovala pred televizijske ekrane, so 49-letni milijarder Hisham Talaat Moustafa, egiptovski politik, trgovec z nepremičninami in tesni prijatelj egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, ter tridesetletna libanonska pevka Suzanne Tamim. Junija lani so zvezdnico našli s prerezanim vratom v njenem luksuznem stanovanju v rezidenci Jumeirah Beach v Dubaju. Za umor so obtožili Moustafo, ki je umor naročil bivšemu policistu Mohsenu el-Sukkariju in mu za storitev plačal kar dva milijona dolarjev. Vzrok? Suzanne je malo pred tem Moustafo zapustila zaradi drugega moškega, česar prepotentni Egipčan ni mogel preboleti.
Veliki mufti ga je obsodil na smrt
Tako naročnika umora kot tudi izvršitelja so na kairskem sodišču obsodili na smrt z obešenjem. Oba sta se nad kaznijo pritožila, češ da je bilo med postopkom veliko nezakonitosti in tudi dokazi naj bi bili po njunem mnenju dokaj pomanjkljivi. Sojenje se zdaj nadaljuje. "To se ni zgodilo, nič od navedenega ne drži," je na sodišču zatrjeval Moustafa izza rešetk kletke, v kateri s soobdolžencem sedita med sojenjem. Umor Suzanne Tamim je v javnosti izzval pravo senzacijo, saj so se fotografije njenega krvavega trupla znašle na straneh številnih časopisov in revij na Bližnjem vzhodu.
Suzanne je zaslovela sredi devetdesetih, ko je zmagala na v arabskem svetu izredno popularnem libanonskem televizijskem šovu mladih talentov. Publiko je prevzela z glasom in stasom, a takrat ni vedela, da se bo s slavo vse bolj zapletalo tudi njeno zasebno življenje. Začela je ljubezensko zvezo z bogatim Egipčanom, sočasno pa je imela razmerje tudi z iraškim prvakom v kick-boksu Riyadhom al-Azzawijem.
Zahteval njeno glavo
Ljubezenska zgodba med milijarderjem in Suzanne je trajala le nekaj mesecev, kmalu zatem, ko ga je zapustila, se je zaročila z al-Azzawijem, ki ga je spoznala v luksuzni trgovski hiši Harrods v Londonu. Ljubosumni Moustafa se je na novico odzval divje in se odločil, da se bo Suzanne kruto maščeval. Najel je morilca, a od njega ni zahteval le, da ubije Suzanne, temveč tudi, da mu kot dokaz prinese njeno glavo. Šele nato bi mu izplačal dogovorjeni honorar. Sukkari je dekle začel zasledovati, nabavil nož in s pretvezo vstopil v njeno stanovanje. Izgovoril se je, da dela za lastnika stavbe, v kateri je Suzanne imela stanovanje. Nekaj ur pozneje so pevko našli mrtvo, s številnimi vbodnimi ranami po telesu. Dubajska policija je primer zaključila dokaj hitro, na kraju zločina so našli odtis Sukkarijevega stopala, sled pa jih je kmalu pripeljala do trgovine, kjer je kupil čevlje in do njega samega. Septembra lani so aretirali tudi Moustafo, izgubil je poslansko imuniteto in začelo se je sojenje.
Velika preizkušnja za sodni sistem
Med dokazi so na sodišču predložili avdioposnetke pogovorov med Moustafo in Sukkarijem, ki sta podrobno obdelala načrt umora, ter videoposnetke nadzornih kamer, na katerih Sukkari na dan umora vstopi v žrtvino stanovanje. Med zaslišanjem je morilec priznal umor in povedal, da ga je najel Moustafa. Policiji je tudi povedal, da je naročnik umora od njega zahteval, da žrtvi odreže glavo in mu jo prinese.
Ponovno sojenje močno vznemirja javnost na Bližnjem vzhodu, saj za moške, kot je Moustafa velja, da so nedotakljivi in nad zakonom. Obsodba na smrt z obešenjem je zato vse skupaj močno šokirala. A egiptovski pravosodni sistem se je zdaj spet znašel na preizkušnji: ali bo obveljala pravica ali pa bo država svojega prijatelja in donatorja kljub krutemu umoru raje izpustila na svobodo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV