Zadovoljna.si
Dojke

Novice

Pozor! To bi morala vedeti vsaka ženska

Alenka Oldroyd
21. 06. 2009 19.01
8

Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, saj za njim v Sloveniji zboli več kot 1100 žensk letno. Na žalost jih še vedno skoraj 400 umre. Za rakom dojk dnevno zbolijo tri ženske, ena umre.

Redno samopregledovanje dojk nam lahko reši življenje.
Redno samopregledovanje dojk nam lahko reši življenje.FOTO: iStockphoto
Pogovarjali smo se s prim. dr. Mojco Senčar, predsednico Europe Donne, ki nas takoj na začetku potolaži: "Rak dojk je vedno bolj ozdravljiva bolezen, ki ne pomeni nujno smrti, ampak je kronična bolezen, če jo odkrijemo dovolj zgodaj."

In kako lahko bolezen odkrijemo dovolj zgodaj?

"Dekleta bi morala biti že v poznih najstniških letih seznanjena z nevarnostjo obolevnosti za rakom dojk. Samopregledovanje dojk je učinkovita metoda, ki bi jo morale ženske opravljati enkrat mesečno do konca svojega življenja."

Ženske, ki imajo redno menstruacijo, sedmi do deseti dan po začetku menstruacije, preostale ženske, ki so v menopavzi, pa bi si morale dojke pregledati na en izbrani dan v mesecu. "Samopregledovanja se lahko nauči vsaka ženska," doda dr. Mojca Senčar. "Če zatipamo spremembo, bodimo previdne. Počakamo lahko še kak mesec, a če sprememba vztraja, moramo o tem obvestiti zdravnika, ki se ukvarja z boleznimi dojk. On tudi presodi, ali je sprememba nevarna ali ne." 

Dr. Mojca Senčar še pove, da je le majhen odstotek sprememb res nevaren, rakast, večina je v glavnem benigna.

 

Ali lahko za rakom dojk zbolijo tudi mlajše ženske?

"Rak dojk je v mladosti izjemno redka bolezen, po 50. letu pa za to boleznijo zboli kar tri četrtine žensk. V tem obdobju bi morale ženske ob rednemu samopregledovanju na dve leti obvezno hoditi še na presejalno mamografijo, pa čeprav same ne zatipajo nič."

S tem pregledom lahko odkrijemo majhne, še netipne spremembe raka dojk, ki so zametek bolezni in bi postale tipne šele čez leto, dve, pet, deset, tako kažejo statistični podatki. "Z majhnim posegom je ženska zdrava, čeprav je prebolela raka dojk," doda dr. Senčarjeva.

Nikoli same, nikoli sami. Skupaj za vedno.
Nikoli same, nikoli sami. Skupaj za vedno.FOTO: iStockphoto

Katere ženske pa so v rizičnih skupinah?

"Že s tem, ko se rodimo kot ženske, tvegamo, da bomo enkrat v času, ko dosežemo starost 75 ali več let, zbolele za rakom dojk. Bolj ogrožene, da zbolijo za to boleznijo, so ženske, ki so prvo menstruacijo dobile zelo mlade, okoli 10. leta ali celo prej, tiste, ki so imele dolgo časa menstruacijo, po 50. letu in še dalj, tiste ženske, ki niso nikoli rodile, ali tiste, ki so rodile po 30. ali 35. letu. Ogrožene so tudi ženske, ki živijo stresno in ženske, ki so že imele raka dojk ali pa imajo to bolezen v družini."

Skrb za zdravje je naša dolžnost in tega bi se morali dobro zavedati. Tako kot si vsak dan umivamo zobe, bi si morale vse ženske od poznih najstniških let pa do konca svojega življenja enkrat mesečno samopregledati dojke, redno hoditi na presejalne mamografije, obiskovati različne programe, kot sta Dora in Svit, za zgodnje odkrivanje raka. "Ženske bi se morale udeleževati teh presejalnih programov in sploh vsi ljudje bi morali več pozornosti in časa nameniti zdravemu načinu življenja. Morali bi se pravilno in uravnoteženo prehranjevati, se navaditi čim manj stresno živeti, se odpovedati razvadam, kot sta kajenje in alkohol, predvsem pa bi se morali zavedati, kako zelo pomembna je telesna aktivnost."

Mojca Senčar, predsednica Europe Donne: "Rak dojk je bolezen, ki jo lahko učinkovito zdravimo, če je odkrit zgodaj. Samopregledovanje je enostavno, a tako premalo se zavedamo, kako nas lahko reši bolečin – psihičnih in fizičnih. Izredno nas je razveselila pobuda Leka, člana skupine Sandoz, da z njihovo blagovno znamko Lekadol skupaj spodbudimo ženske, da 'ZaUPANJE čutijo' - zaupanje v svoje zdravo telo."

Na kakšne znake pa sploh moramo biti pozorni ob samopregledovanju dojk?

"Če zatipamo bulico ali zatrdlino v dojki ali pod pazduho, vdrto prsno bradavico ali spontan izcedek iz dojke, če opazimo spremembe oblike ali velikosti dojke ali spremembe barve kože, moramo takoj obiskati zdravnika družinske medicine ali ginekologa."

Kako pa je s samopregledovanjem pri umetnih dojkah?

"Menim, da samopregledovanje pri ženskah z vsadki ni mogoče in vse ženske, ki pridejo na mamografijo, morajo povedati, da imajo vsadke. Strokovnjaki natančno vedo, kako v takih primerih opraviti pregled. Pri tistih ženskah, ki so posebej ogrožene, pa jim lahko pomaga tudi magnetna resonanca,"  zaključi dr. Mojca Senčar.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561