Energijski in hranilni vnos vegetarijanske prehrane temelji pretežno na vnosu živil rastlinskega izvora. Glavnino prehrane predstavljajo žita, sadje, zelenjava, stročnice in oreščki, v osnovi pa omejuje uživanje mesa, perutnine in rib. Vendar pa mnogi še vedno hrepenijo po tovrstni hrani, predvsem tisti, ki se za vegetarijanstvo odločijo zaradi nestrinjanja z ravnanjem z živalmi preden jih odpeljejo v zakol. Tiste, ki se kljub vegetarijanstvu kdaj 'pregrešijo' in zaužijejo hrano živalskega izvora, imenujemo fleksitarijanci.
Hujšajte s fleksitariajnstvom
Fleksitarijanstvo združuje dve besedi, vegetarijanstvo in fleksibilnost. Že izraza pojasnita, da gre za fleksibilno oziroma prirejeno vegetarijanstvo. Izraz je nastal že pred več kot 10 leti, leta 2000 pa je izšla tudi knjiga z naslovom 'Fleksitarijanska dieta' avtorice Dawn Jackson Blatner, ki meni, da se mesu ni potrebno popolnoma odreči, da bi izkoristili vse pozitivne učinke vegetarijanstva. Fleksitarijanski način prehranjevanja pa lahko služi tudi kot dieta za izgubljanje odvečnih kilogramov, saj temelji na zdravi hrani z nizko energetsko vsebnostjo.
V ZDA nižja poraba mesa
Izraz 'fleksitarijanizem' je priljubljen predvsem v ZDA, k njegovi popularizaciji pa so prispevale tamkajšne reklamne kampanje, ki promovirajo denimo brezmesne ponedeljke ter ostale diete, ki vključujejo čim manjšo količino mesa. Pri organizaciji Euromonitor International so opravili raziskavo in ugotovili, da je število vegetarijancev v ZDA v enem letu naraslo za 3,5 odstotka. K znižanju porabe mesa pa je prispeval tudi tako imenovani fleksitarianizem, ki mu sledi približno 40 odstotkov Severnih Američanov.
Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV