Stekleničke upanja so ob pomoči koordinatorke projekta za Slovenijo Klavdije Kurent in Tanje Jankovič z nami izdelovali Jure in Alenka Košir s hčerkama Alino in Aniko, Zmago in Monika Jelinčič s hčerkama Aleksijo Iris in Aleksandro Tiso, Manca Špik, Špela Močnik, Matjaž Tanko, Maja Sodja, Katja Jevšek, Jana Kobal, Metka Albreht s hčerko Alino, Gal Gjurin, Taya, DJ Pikec, Marcelo, Jeanine, Mateja in El Tyeb iz Big Brotherja, Maša Pečnik, Zlatko, Luka Markus, Miha Krušič, Ana Rotar, Tina in Rihard (bodoča starša iz akcije Prihajam, pravita se! na portalu bibaleze.si) ter novinarke portalov vizita.si, bibaleze.si in zadovoljna.si.
Izpod spretnih prstov prijaznih gostov so nastale živopisne stekleničke z rožicami, srčki, metulji, ribicami, muckami, konjički, celo pingvin in pav.
"Stekleničke upanja izdelamo iz stekleničk za zdravila. Za nas jih zbirajo medicinske sestre v kliničnem centru. Stekleničke potem operemo in jih oblečemo v fimo maso, ki nam jo je za to akcijo podarilo jeseniško podjetje Antus," je povedala Klavdija Kurent.
Dobra volja in zvrhan koš domišljije
Naši gostje so ob izdelovanju umetnin morali uporabili vso svojo domišljijo, ročne spretnosti pa so nekaterim šle bolj, drugim pa manj od rok. Na srečo sta vsem pomagali Klavdija in Tanja. Manca Špik je sicer priznala, da ni prav vešča izdelovanja umetnin. "Sem bolj spretna v drugih zadevah, pri igranju klavirja ali pa česa podobnega. Sem se pa vseeno danes potrudila, naredila sem stekleničko z rožico in metuljčkom."
Simpatična Špela Močnik pa nam je zaupala, da je kot otrok včasih izdelovala figurice iz plastelina, vendar ne prav pogosto. "Bolj so me zanimale druge stvari. Tudi risala sem bolj malo, tako da zdaj, ko sem, to pogrešam." Jure Košir nam je povedal, da je kot otrok veliko risal: "Zdaj pa se s temi dejavnostmi ukvarjam zaradi otrok."
Stekleničke upanja za vse
Projekt Steklenička upanja je zaživel povsem spontano pred desetimi leti v ZDA, zamisel pa se je porodila Diane Gregoire, ki je takrat premagala raka. Z umetninami se je želela zahvaliti medicinskemu osebju, ki je zanjo skrbelo v bolnišnici, kjer se je zdravila. Prelepe in živopisne stekleničke so zelo navdušile tudi bolnike. Diane jih je brez oklevanja izdelala tudi zanje, steklenične pa so kmalu postale simbolj upanja. Med napornim in težkim zdravljenjem so bolniki vanje shranjevali svoje želje, pravzaprav so bile pri vseh enake – ozdraveti. Male umetnine so nastajale iz odpadnih stekleničk, v katerih so bila nekoč shranjena zdravila, oblečena v polimersko maso (FIMO maso) pa so postale prava mojstrovina. Diane jih je podarjala onkološkim bolnikom po bolnišnicah in ambulantah. Majhne unikatne umetnine so širile ljubezen, povezovale bolnike in jim popestrile dolge bolnišnične dni. Kmalu se je Diane pridružilo vse več ustvarjalcev, ki so želeli s stekleničko upanja bolnikom polepšati dan in vero v boljši jutri. Dianina zamisel je kmalu postala gibanje, ki je potegnilo za seboj številne ljudi: odrasle, otroke, bolnike, umetnike in take, ki so se z ustvarjanjem srečali prvič. Steklenično upanja danes izdelujejo v številnih državah, izdelanih je bilo že na tisoče stekleničk, od leta 2003 pa so na pobudo Klavdije Kurent stekleničk upanja deležni tudi slovenski bolniki.
Izdelajte svojo stekleničko upanja
Bi tudi sami radi izdelali stekleničko upanja in se pridružili vsem, ki želijo na ta način vnesti žarek dobre volje in upanja v življenje ljudi, ki se bojujejo s težko boleznijo? Oglejte si video prispevek, v katerem Klavdija Kurent podrobno pokaže potek izdelave. Za ogled videa kliknite tukaj.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV