Priznana profesorja z ulsterske univerze na severnem Irskem sta odgovornim institucijam v Evropski uniji podala študijo o možni povezavi med uporabo zaščitnih sredstev za sončenje in nastankom Alzheimerjeve ter Parkinsonove bolezni. Glavne krivce, kovinske nanodelce, ki se nahajajo v omenjenih izdelkih, proizvajalci dodajajo zaradi odboja sončne svetlobe, kar naj bi nas varovalo pred škodljivimi žarki.
Pa smo res varni?
"Obstajajo trdni dokazi, da nekateri nanodelci, ki vstopajo v telo skozi kožo ali pljuča, dosežejo in poškodujejo možgane malih živali," pravi profesor Vyvyan Howard, patolog in toksikolog, ki sodeluje pri projektu NeuroNano. Majhnost delcev omogoča njihov vstop skozi kožne bariere, ki naj bi nas varovale pred vdorom tujkov. Na tistih mestih, kjer je koža poškodovana, je vstop nanodelcev še bolj verjeten. Največja verjetnost pa je, da majhni strupeni delci pridejo v telo z dihanjem. Znanstveniki, ki so združili moči in raziskujejo možno povezavo med uporabo sredstev za sončenje in nevrodegenerativnimi boleznimi, so za svoje triletno delo od Evropske unije že prejeli 350.000 angleških funtov.
Nanodelci v možganih
Ko škodljivi nanodelci, velikosti atoma, pridejo v možgane, jih z nobeno metodo ne moremo več odstraniti. Vendar pa strokovnjaki iz raziskovalnega centra za Alzheimerjevo bolezen opozarjajo ljudi pred nenadnim opuščanjem uporabe zaščitnih sredstev za sončenje. Doktor Simon Ridley, vodja reziskave v omenjeni instituciji pravi: "Natančni vzrok za nastanek Alzheimerjeve bolezni je še neznan. Za zdaj lahko rečemo le to, da na bolezen vplivajo tako dedna zasnova kot vplivi iz okolja. Ljudje ne bi smeli skrbeti zaradi uporabe sredstev za zaščito pred škodljivimi sončnimi žarki, ki dejansko varujejo našo kožo pred poškodbami. Tako malo vemo o razlogih za nastanek Alzheimerjeve bolezni in veliko raziskovalnega dela nas še čaka," doda priznani raziskovalec.
Kaj pravijo naši strokovnjaki?
Dr. Metka Adamič, dermatologinja: "V zadnjem obdobju potekajo po vsem svetu številne študije, v katerih skušajo raziskovalci ugotoviti, ali so drobni delci, nanopartikli, ki se nahajajo v nekaterih fizikalnih sredstvih za zaščito pred ultravijoličnimi žarki, zmožni pomembne absorbcije skozi kožo, odlaganja v raznih organih ter škodljivega lokalnega in sistemskega vpliva. Zanesljivih dokazov za to za zdaj še ni. Zadržani moramo biti tudi pri presojanju vpliva teh delcev na nastanek bolezni, za katere še ne poznamo vzrokov nastanka, kot sta omenjeni bolezni."
Poznano je, da so omenjeni delci sicer strupeni za celice, so citotoksični in da se jih celice ne zmorejo znebiti ali jih uničiti.
"Študije, ki za zdaj potekajo in tiste, katerih rezultati so že objavljeni, so opravljene v glavnem v 'in vitro' pogojih, kar pomeni izven človeškega telesa. Takšne snovi se nahajajo tudi v onesnaženem okolju in lahko pridejo v telo med dihanjem, skozi pljuča. Mislim, da so kakršne koli zanesljive trditve o vplivu na naše telo za zdaj še preuranjene,« je zaključila dr. Adamičeva.
Upoštevajte opozorila
Dermatologi nas tudi sicer neprestano opozarjajo na škodljivost UVA in UVB žarkov. Oznake zaščitnih faktorjev pri kremah za sončenje so različne in so odvisne od več dejavnikov: od tipa kože, časa, ki ga preživimo na soncu in geografske lege. Opozorila so resna, saj škodljivi sončni žarki povzročajo poškodbo kože in v najhujšem primeru celo kožnega raka. Kljub opozorilom pa še vedno vidimo na plažah širom po svetu številne posameznike, ki opozoril strokovnjakov ne upoštevajo in se brezskrbno nastavljajo soncu. Je za njihovo početje kriva nevednost ali neodgovornost?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV