Usodno je bilo srečanje pred Prešernovim spomenikom.
Cirila: Najino srečanje je bilo res usodno. Vsak s svojimi prijatelji smo se srečali pred Prešernovim spomenikom pri Tromostovju v Ljubljani. Sama namreč Prešerna resnično obožujem in znam na pamet veliko njegovih pesmi. Zdi se mi, da sva ravno zaradi tega prvega srečanja in usodnih pogledov še danes srečna skupaj.
Kljub usodnemu Prešernu se je prvi poljub zgodil kasneje, v kinu.
Cirila: Zelo dobro se spominjam prvega poljuba. Po najinem prvem srečanju me je mož vprašal, če bi se lahko še kdaj videla, in sva se. Na prvem zmenku me je peljal v kino, kjer se je v zadnji vrsti zgodil tudi najin prvi poljub, ki je bil še posebej sladek. In takih stvari človek ne pozabi nikoli.
Zelo mladi ste se odločili za veliko družino.
Cirila: Res je. Sama sem že pri 20 letih imela tri otroke, pri 18 letih enega in pri 20 letih še dvojčici. Vse tri hčerke so se ukvarjale z vrhunskim športom in so bile veliko od doma. Z možem sva se odločila, da ne bova tako mlada in že sama in sva en za drugim imela še dva otroka.
Pri tako številčni družini vam zagotovo nikoli ni dolgčas?
Cirila: Lepo je imeti veliko družino. Če bi bili časi drugačni in ne bi bila obremenjena z delom okoli hiše, bi zadnja dva otroka verjetno imela še prej. Ni mi žal, da imam veliko otrok, saj sem tudi sama odraščala v številčni družini. Veliko sem se pogovarjala z otroki, ki so bili edinci, in vsi so si vedno želeli, da bi imeli brate ali sestre. Mislim, da je lepo, če je več otrok pri hiši. Na žalost je danes drugačna situacija in se zelo pozno odločajo za otroke, kar se mi zdi narobe. Še vedno podpiram, da je treba imeti otroke do 30. leta. Pozneje pride čas za vnuke, kar ima prav poseben čar. Vnuke razvajaš na lep način, svoje otroke kljub vsemu vzgajaš bolj strogo.
Cirila se z nasmehom na ustih spominja trenutkov, ko so njeni otroci najbolj uživali.
Cirila: Najbolj so mi v spominu ostala praznovanja rojstnih dni mojih otrok, ker prav noben ni minil brez tortice in svečk, ki so jih upihnili, preden so zarezali v prvi kos. Prav vsi skupni dopusti so bili prelepi. Vsako leto smi bili kar tri tedne na morju in teden dni smučali v Kranjski Gori. Otroci še danes pravijo, da so imeli lepo mladost.
Kljub vsemu pa v življenju ni vse samo lepo. Kakšne nasvete ste dali svojim otrokom in vnukom?
Cirila: Nisem človek, ki nekomu rad soli pamet ali bi koga učil. Rada dam nasvet, če me zanj prosijo. Res pa je, da se še vedno zelo veliko pogovarjam z otroki in edini nasvet, ki sem ga dala njim ter vnukom je, da je treba v življenju zelo veliko potrpeti, ne vsega vzeti kot slabo izkušnjo in biti strpen, saj lepa beseda vedno lepo mesto najde.
Lepa beseda najde lepo mesto tudi med prepiri, do katerih prihaja v vsakem zakonu, je tako?
Cirila: Se strinjam. V zakonu je predvsem pomembno to, da partner zna potrpeti, da zna tudi odpuščati, saj ni nihče brez greha. Najbolj pomemben je pogovor, saj je treba nejasnosti razjasniti, jih nato odpustiti in se pozneje o neprijetnih dogodkih ne več pogovarjati.
Kljub temu, da se v zrelih letih zakonca več pogovarjata, si še vedno vzameta čas tudi za romantične trenutke.
Cirila: Moj mož zelo rad je, postrežem mu s hrano, za katero vem, da jo ima zelo rad in zelo sem vesela, če me potem pohvali. V najinih letih zelo veliko pomeni, če moža malo stistnem, pobožam, … Včasih lahko dotik roke pomeni ogromno.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV