Zadovoljna.si
Ljubosumje

Osebna rast in odnosi

Ljubosumje ni dokaz za ljubezen!

zadovoljna.si
04. 11. 2016 07.54
2

Ljubosumje je čustvo, s katerim moramo živeti. V majhnih odmerkih ustvari napetost in celo popestri odnos. A vedeti moramo, da četudi je del ljubezni, ljubosumje ni dokaz zanjo.

Ljubosumje
LjubosumjeFOTO: Thinkstock

Vsakdo ima izkušnje z ljubosumjem, bodisi da je sam ljubosumnež bodisi da ga je bil deležen. V soočenju z njim se počutimo majhne in nemočne, ti občutki se nam upirajo, a kljub temu jih ne moremo preprosto izključiti. Preplavljajo nas številna psihična stanja: jeza, strah, razočaranje in dvom o samem sebi. Vsako od teh čustev zase je močno, ko pa se nagrmadijo vsa hkrati, doživljamo pravi pekel. V takšnem stanju kaj kmalu pride do nenadnega izbruha – in prav v tem preži nevarnost. Iz dobrodušnega, miroljubnega človeka se lahko prelevimo v nasilneža.

Dva obraza lubosumja

Tudi kadar ne pride do skrajnosti, ljubosumna oseba zaradi svojih čustev močno trpi. Takrat tudi joka, grozi, razbija. Na eni strani jo preveva čustven kaos, na drugi psihična otrplost. Prekine stike z okoljem, zanimanje za druge stvari usahne, izolira se. Misel na to, da je prevarana, jo zadene kot strela z jasnega in zajame telo in srce.

Izvor ljubosumja je  v otroštvu

Psihologi in psihoanalitiki menijo, da razlogi za ljubosumje izvirajo iz zgodnjega otroštva. Pomanjkanje ljubezni in podcenjevanje kasneje povzročata čustveno nestabilnost, ki nima stika z razumsko razlago. Temu so podvrženi posebno nezadovoljni ljudje z nizko samopodobo. Da ne bi potonili še globlje, od svojega partnerja zahtevajo nenehno pozornost in želijo nad njim imeti popoln nadzor. Ljubosumje kaže na to, da posameznikove osnovne potrebe po potrditvi niso zagotovljene. Zraven pridejo še negativne izkušnje iz preteklih zvez, ki povečajo nezaupanje in poteptajo samozavest.

Ujeti v vrtinec

Ko smo enkrat ujeti v ta čustveni vrtinec, povsod slutimo varanje. Neustrezna intonacija (»Si živčen?«), napačna telefonska zveza (»Ljubimec te je klical!«), nova pričeska (»Za koga pa si se uredila?«) – so stvari, s katerimi ne povzročamo muk le partnerju, temveč tudi sebi. Prekomerno ljubosumje je smrt slehernega odnosa. Ampak kako ga imeti pod nadzorom?

O čustvih je treba govoriti

Poleg odnosa bi se morali zanimati tudi za druge stvari. Popolna izolacija v zvezi dveh vzbuja nehoten strah, da bo po končanem odnosu eden vse izgubil. Kdor misli, da ima razlog za ljubosumje, naj o tem spregovori. S tem se čustvu odvzame nekaj ostrine in je posledično manjši čustveni kaos. Preverjanja (»Presenetil/a jo bom s tem, ko bom prišel/a prej domov.«) ne prinesejo ničesar, kvečjemu osmešimo se. Če že z lupo iščemo razloge za (domnevno) nezvestobo, moramo biti pozorni tudi na partnerjeve ljubezenske znake.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561