Zdravniki so svetovali splav
42-letna Američanka Zoila Leiva je v februarju 2007 pri samopregledovanju začutila bulico v dojki. Zdravniki so jo potolažili, češ da gre le za benigno cisto. Šele decembra so ji povedali, da gre pravzaprav za raka na dojki. Zoila je bila v četrtem mesecu nosečnosti z dvojčkoma, onkolog pa ji je priporočil takojšnji splav, saj se je rak že razširil na bezgavke. Povedali so ji, da ne morejo vedeti, ali se je rak med nosečnostjo razširil tudi na ostale organe, saj na njej niso mogli opraviti pregleda.
Dvojčka sta se rodila zdrava
Posvetovala se je z mnogimi strokovnjaki, vključno s porodničarjem Elyce Cardonikom, ki je povedal, da lahko po prvem trimesečju nosečnosti uspešno preživi zdravljenje za rakom, brez da bi kemoterapija kakor koli vplivala na še nerojena otroka. Ekipa znanstvenikov na belgijskem inštitutu je ugotovila, da lahko ženske uspešno zdravijo s kemoterapijo v drugem in tretjem trimesečju nosečnosti. Postopek zdravljenja naj ne bi vplival na še nerojenega otroka, prav tako naj bi bil operativni poseg v tem času neškodljiv. V Kaliforniji je začela z zdravljenjem in v roku 12 tednov imela štiri postopke kemoterapije, medtem pa je ves čas jemala zdravila. Ko je nastopil čas za porod pri 32 tednih, se je tumor močno zmanjšal. Dvojčka sta se rodila močna in zdrava, kljub temu da so bili zdravniki prepričani, da bosta morala biti na intenzivni negi vsaj 5 tednov. Po dveh tednih sta bila že srečno doma v objemu svoje matere. Po rojstvu je imela še 10 kemoterapij, bolezen pa se ni več širila. Dvojčka sta zrasla v zdrava dečka, brez kakršnih koli posledic težkega zdravljenja njune mame.
Pozanimajte se!
V Veliki Britaniji vsako leto za rakom na prsih zboli 5.000 žensk, ravno v svoji reproduktivni dobi. Pri nosečih ženskah raka pogosto diagnosticirajo pozneje kot sicer, saj so simptomi zaradi nosečnosti manj opazni. Dejstvo je, da so mnoge nosečnice, ki izvedo, da imajo raka, še bolj motivirane za preživetje, saj se borijo za svojega še nerojenega otroka. Vseeno je tovrstno stanje, ko ima ženska raka med nosečnostjo, zelo nevarno, saj lahko pomeni smrt tako za otroka kot tudi za mater. Vsekakor se je v tovrstnih situacijah treba dobro pozanimati o možnostih, ki so na voljo, saj splav ni nujno edina rešitev, kot morda sprva predlagajo nekateri zdravniki. "Rak ne pomeni smrtne obsodbe,“ je za konec povedala Zoila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV