Strma pot navzgor
Rebekah je v dvajset letih prehodila dolgo pot, začela je kot tajnica na enem izmed Murdochovih časopisov, nadaljevala tako, da je prevzela vodenje nedeljskega tabloida News of The World pri komaj 31 letih, tri leta kasneje so ji zaupali vodenje časnika The Sun. Britanski mediji njeno ambicioznost opisujejo kot 'grozljivo' in 'fluorescentno', kar jo je vodilo do točke, da je le deset dni po poroki postala članica upravnega odbora News International, krovne družbe Murdochovega časopisnega imperija v Veliki Britaniji. S tem je postala ena najbolj vplivnih žensk na Otoku. A le redki so pričakovali, da je njen padec tako blizu.
Trd pristanek
15. julija 2011 je Brooksova odstopila s položaja, dva dni za tem so jo aretirali v povezavi z obtožbami zaradi korupcije in telefonskega prisluškovanja. Detektivi Scotland Yarda so jo kar devet ur zasliševali, preden so jo izpustili v zameno za varščino. Brooksova je čez noč postala najbolj osramočena oseba na Otoku, potem ko je prišlo na dan, da so novinarji časopisa News of the World vdrli v telefon pogrešanega 13-letnega dekleta. Škandal se je kmalu razširil, izkazalo se je, da ni šlo zgolj za prisluškovanje telefonom slavnih in vplivnih, ampak tudi druga kriminalna dejanja – od podkupovanja policistov, vdiranja v elektronsko pošto, vohunjenje za politiki in odvetniki s pomočjo detektivov, vse skupaj naj bi se dogajalo pod okriljem podjetja News International. Brooksova sicer ni bila obtožena ničesar, a javnost je bila besna nanjo, hkrati pa odkrivala, kakšen vpliv je ta skodrana rdečelaska dejansko imela. Javnost je o Brooksovi vedela bore malo, niti njen odnos z Murdochom, ki naj bi jo imel raje kot svojih šest otrok, ni bil povsem jasen. Vedno se je izogibala javnim nastopom, pazila, da bi o njej krožilo čim manj informacij.
Mirna in ranljiva
Pred parlamentarno komisijo, ki je preiskovala obtožbe prisluškovanja, je Brooksova dejala, da za vdore v telefone ni vedela, vse dokler niso o njih pisali mediji. V dveh urah zaslišanja je umirjeno odgovarjala na vprašanja. Med drugim je zatrdila, da ne pozna zasebnega preiskovalca Glenna Mulcaireja, ki mu je policija leta 2006 zasegla okoli 11 tisoč strani zapiskov in 690 kaset, na podlagi česar je bilo mogoče sklepati, da je News of The World vdrli v telefon okoli 6 tisoč osebam, med drugim politikom, slavnim, policijskim uradnikom in žrtvam zločinov. A bolj kot to, kar je povedala med zaslišanjem, so mnogi opazili, kako je to povedala. ''Bila je videti tako ranljiva,'' so bile opazke. Strokovnjaki medijskega pojavljanja so ocenili, da je najbrž najela celo vizažista, da je bila videti zelo utrujena, spet drugi so ugotavljali, da ni pokazala nikakršne nervoze.
Ambiciozno dekle
Rebekah je že kot 14-letno dekle sanjala o tem, kako bo postala novinarka. Kot je nekoč sama povedala, je že takrat ob koncih tedna čas prebijala pri lokalnem časopisu, kjer je kuhala čaj ter pomagala, kolikor je lahko. Celo njeni prijatelji pravijo, da o njeni preteklosti ne vedo ničesar. ''Nikoli nismo spoznali koga iz njene preteklosti, kot da je ne bi imela, prav čudno.'' V biografiji, ki jo je pripravil BBC, je komentator dejal, da je Brooksova preprosto dovolila, da so miti o njej nastajali, ne da bi jih zanikala. Kdor je delal z njo na njenih novinarskih začetkih se spominja, da kot novinarka ni ravno blestela, ni imela svojih zgodb, a bila je neskončno ambiciozna, močno si je želela uspeti. ''Znala te je dvigniti do nebes, počutil si se kot na vrhu sveta, potem pa si se zavedel, da te je zmanipulirala,'' je povedal neimenovani nekdanji novinar časopisa News of the World. Opisal jo je kot zasvojeno z delom, hkrati pa je bila videti zelo negotova vase, kot bi v delovni uspešnosti iskala potrditev. Vedno je pazila, da ni pokazala svojih čustev. Kljub temu da je svojo preteklost in zasebnost vedno skrbno skrivala, je znano, da je bila pred Brownom že poročena. Leta 1996 se je na presenečenje mnogih poročila z igralcem Rossom Kempom.
Odnos z Murdochom
Kdor pozna medijskega mogotca Ruperta Murdocha, lahko reče, da Murdoch Brooksovo obožuje, da ji je predan. Spoznala sta se sredi 90. let, a šele leta 1998 je postalo očitno, da sta si zelo blizu. Tistega leta jo je na presenečenje vseh postavil na mesto namestnice urednika časopisa The Sun, dve leti kasneje nagnal spoštovanega urednika News of the World in na njegovo mesto postavil Rebekah. Leta 2003 je dobila svoje sanjsko delovno mesto, zasedla je stolček urednika The Sun. Murdoch ima štiri odrasle hčere, a kdor ga pozna, ve povedati, da si z nobeno ni tako blizu kot z Rebekah. Vedno je bila njegova sanjska hči, vedno se je strinjala z njim in mu skušala ustreči. Kadar gresta skupaj na večerjo, ona poskrbi, da je njegov kozarec vedno poln, pazi, da poje dovolj, je vedno zelo pozorna. Njen nekdanji prijatelj pravi, da je pripravljena narediti vse in se bo tudi marsičesa naučila, da bi se le približala osebi, ki ji želi ugajati. Tako se je na primer naučila jadrati, saj Murdoch obožuje jadranje. Brooksova je tudi dobra prijateljica Rupertovega sina Jamesa in njegove hčerke Elisabeth, tako je pravzaprav postala član njihove vplivne družine.
Mreža pomembnih prijateljev
Brooksova je vedno znala plesti mreže vplivnih prijateljstev, kar ji je uspevalo na neformalni ravni, preko prijateljev. Tako je spoznala tudi takrat britanskega premierja Tonyja Blaira. A kot pravijo tisti, ki jo poznajo, je politika ni nikoli zanimala, 'zanimala jo je moč'. Spoprijateljila se je tudi s premierjem Gordonom Brownom ter njegovo ženo. A to prijateljstvo ni ustavilo Brooksove, da ne bi leta 2006 The Sun na naslovnici objavil novico, da ima novorojenček Brownovih hudo prirojeno bolezen, kar je družino močno prizadelo, nenazadnje si niso še opomogli od novice, poleg tega so še prebolevali smrt hčerke. Brooksova ju je večer pred objavo celo poklicala, da jima je povedala, da bo novica na naslovnici. A Brownova nista prekinila odnosov z njo, niti po tem, ko je prišlo na dan, da naj bi jima prisluškovali. Prišla sta celo na njeno poroko. Brooksova se je uspešno zbližala tudi z novim premierjem Davidom Cameronom, pravzaprav je The Sun preskočil od podpore Brownu h Cameronu, ko je postalo jasno, da ima slednji več možnosti za zmago na volitvah. Znano je, da je kmalu po Cameronovi zmagi Murdoch prišel na zasebni pogovor na Downing Street 10, kar pa ni bilo zadnjič. In opazovalci ugotavljajo, da je po teh srečanjih premier kazal očitno naklonjenost Murdochu in njegovim podjetjem.
Končno postala mama
Rebekahina kariera je morda v zatonu, zato pa jo trenutno toliko bolj osrečuje dogajanje v njenem zasebnem življenju. S Charlesom sta januarja letos postala starša deklice, ki je na svet prišla s pomočjo nadomestne matere. Pet let sta se trudila, da bi dobila otroka, a tudi preko umetne oploditve ni bilo sreče. Sicer pa si je Brooksova tudi močno finančno opomogla, saj je po odstopu z mesta članice upravnega odbora News International dobila odpravnino v višini sedmih milijonov funtov. Medtem pa na dan prihajajo nove podrobnosti velikega prisluškovalnega škandala.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV