Preventiva
Pred glivičnimi okužbami nohtov se sicer ne moremo povsem zaščititi, veliko pa lahko k temu pripomoremo, če se držimo nekaterih praktičnih nasvetov. Glivice imajo rade višje temperature in vlago, zato je osnovni preventivni ukrep, da se temu izogibamo. Ko obiščemo savno, kopališče ali bazen, je priporočljivo nositi plastične natikače, po uporabi prhe, oziroma ko pridemo iz bazena ali savne, pa je potrebno noge temeljito obrisati in osušiti. Nogavice in čevlji naj bodo iz naravnih in zračnih snovi, tako da bo koža vedno suha. Prizadete, odebeljene dele nohta, ki odstopajo od podlage, je priporočljivo redno odstranjevati. Na ta način preprečimo, da bi se noht zatikal in zatrgal, kar bi vnetje še poslabšalo.
Kako si lahko pomagamo sami?
Z glivicami se je najbolje spopasti takoj, ko jih opazite. V vsaki lekarni obstaja več različnih sredstev v obliki krem, razpršil ali losjonov, s katerimi se lahko poskušate boriti proti tej nadvse neprijetni nadlogi, če pa bi si rade pomagale same, lahko poskusite z uporabo jabolčnega kisa, ki je znan po tem, da uničuje glivice. V lavor s toplo vodo dodajte nekaj kapljic jabolčnega kisa in v tej kopeli noge namakajte približno deset minut. Nato jih dobro obrišite in osušite. Postopek po potrebi ponavljajte vsak dan. Pomagate si lahko tudi z obkladki iz sirotke, oljčnimi listi ali pa si privoščite kopel z eteričnimi olji. Pomagalo bo tudi, če boste noge vsak večer vsaj 15 minut namakale v vodo, ki ste ji dodale dve pesti morske soli. Naravno domače zdravilo proti glivicam je tudi propolis. Nakapljajte ga po prizadeti površini, prst povijte ter pustite delovati čez noč. Res je, da ustvarja smolnato oblogo, vendar je zelo zdravilen in obenem preprečuje tudi morebitne bakterijske okužbe.
Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV