Priznana estetska kirurga dr. Siniša Glumičič in dr. Ivo Džepina sta Saro pregledala in ugotovila, da je tako rekoč idealna kandidatka za tovrstni poseg. "Sara je stara 19 let, je še precej mlada, kar pa ni ovira za tovrstno operacijo. Dejstvo je, da prsi lahko povečamo tudi preden ženska rodi, saj vsadki ne motijo procesa nosečnosti in dojenja," je pojasnil dr. Glumičić.
Ni nevarnosti, da bi se razlil
Nova generacija vsadkov, ki so danes v svetu v uporabi, je izdelana iz zunanje srajčke in kohezivnega viskoznega gela, ki se ne more razliti. "Če bi želeli ta vsadek preluknjati, bi ga morali prebosti z nožem. Skoraj nemogoče je, da bi počil, niti pri najhujših fizičnih obrementivah," je poudaril dr. Glumičić. Dr. Džepina je pojasnil, da je vsadek mogoče namestiti nad ali pod mišico, oba načina sta enako dobra. Katerega bodo izbrali v Sarinem primeru, je odvisno od njenih anatomskih značilnosti kože, tkiva in prsnega koša.
Okrogle ali anatomske oblike?
Od prsnega koša je odvisna tudi oblika vsadka, ta je namreč lahko okrogle ali pa anatomske oblike. Vsadek je polnjen s kohezivnim silikonskih gelom ali pa s fiziološko raztopino, kar ima svoje dobre in slabe strani. "V Evropi imamo raje gel, ker je na dotik in po izgledu bolj naraven in lepši," je pojasnil dr. Glumičić. Slabost tega gela je, da ni transparenten za rentgenske žarke, to pomeni, da kadar ženska opravi mamografijo, žarki ne prodrejo skozi. Sicer pa imamo na voljo druge obilke pregledov dojk, denimo z ultrazvokom ali pa magnetno resonanco.
"Ti vsadki niso rakotvorni"
Dr. Glumičić je še posebej opozoril, da vsadki, ki jih uporabljajo v njihovi kliniki, ne povzročajo raka, niti alergij. Možnost, da bi zbolele za rakom na dojkah, je pri ženskah, ki imajo vsadke, enaka kot pri ženskah, ki jih nimajo. Pojasniti je tudi treba, da ženske, ki imajo povečane prsi lahko dojijo otroka enako kot ženske brez vsadkov. "Vendar pa lahko ženski, ki so ji zaradi raka odtstranili dojko, prav s temi vsadki opravimo rekostrukcijo," je dodal dr. Glumičić.
Sara se je odločila za dober C
"Vse
dimnezije so skoraj idealne, tako da bi moral biti
končni rezultat naraven. Šli bi na polni C, zdaj ima sara B košarico. Vsadek bo 250 do 280 ccm. Odločili bi se za kohezivni gel in za
Mc Ghan vsadke, ki so danes med najboljšimi na svetu," je po pregledu pojasnil dr. Glumičić. Proizvajalec vsadkov Inamed McGhan razpolaga z novim, tako imenovanim responsive gelom, zaradi katerega se silikon tudi, če pritisnemo na dojko, vselej vrne v prvotno obliko. Pomembno je tudi to, da silikon nima omejenega roka trajanja. Nekateri zdravniki namreč priporočajo zamenjavo vsadka vsakih 10 do 15 let. Vendar pa pri novi generaciji vsadkov to ni potrebno. Če organizem vsadka ne zavrne, ta lahko ostaja v telesu 20 ali več let.
Možnost inkapsulacije manj kot štiri odstotna
Med zapleti do katerih lahko pride, pacienta vedno opozorijo na možnost inkapsulacije. To pomeni, da se okoli vsadka naredi čvrsta
ovojnica, ki daje dojkam nenaraven izgled, položaj in trdoto. Če pride do inkapsulacije, morajo kapsulo odstraniti in namestiti
nove vsadke. "Inkapsulacija je bila v preteklosti veliko bolj pogosta, ker smo uporabljali gladke vsadke, ki niso bili hrapavi kot današnji. Takrat je v 20 do 24 odstotkih primerov prišlo do inkapsulacije, z uporabo strukturiranih vsadkov je možnost nastanka kapsule manjša od štirih odstotkov," poudarja dr. Džepina.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV