Velika medijska pozornost
O šokantnem priznanju pevke so poročali vsi italijanski mediji, pred nekaj dnevi so ji pozornost namenili celo v osrednji informativni oddaji italijanske nacionalne televizije. V komentarjih so si vsi edini: če je na eni strani Ivanina izpoved šokirala, je na drugi strani pevka s svojo knjigo odkritosrčno spregovorila o življenju in vsem, kar to prinaša, ter ponudila svoj recept za življenje, ki ji je omogočil, da je šla naprej, našla izhod iz depresije. Knjiga je prikaz življenja, ki so ga zaznamovali številni uspehi, a tudi žalostni trenutki, iz katerih se je bilo težko izviti.
Ivana je v knjigi odkrito spregovorila tudi o svojem hitrem zakonu s francoskim producentom, s katerim je imela razmerje osem let. Jasnovidka ji je sicer odsvetovala poroko, češ da bo zakon trajal zelo kratek čas. A Ivana, zaljubljena v svojega partnerja, nasveta ni vzela resno in se je poročila. Napoved jasnovidke se je kmalu uresničila. “Kljub opozorilom sem raje poslušala svoje srce. Poročila sva se v Las Vegasu, kar v kavbojkah. Po tednu dni sva bila že ločena. Najin zakon je trajal tri dni v Los Angelesu in štiri dni v Parizu. Vsega skupaj le teden dni.” Pevka je v knjigi odkrito spregovorila tudi o svojem otroštvu, revščini, s katero se je spopadala njena družina, in o bliskovitem uspehu, ki ga je doživela v osemdesetih letih. “Že dolgo sem si želela napisati to knjigo, to sem dolgovala svojim staršem. Velikokrat govorimo o odrekanju, a moja družina je dobro vedela, kaj je to. Ni bilo denarja in smo se vedno znova težko prebili do konca meseca.”
Depresija, zahrbtna bolezen
Izpoved Ivane Spagna so številni italijanski mediji razumeli kot priložnost za razmislek o depresiji, zahrbtni bolezni, ki se prikrade potihoma in je vse bolj razširjena tako med moškimi kot tudi ženskami. Depresija se kaže na različne načine, vselej pa vpliva na človeka v celoti – na njegovo razpoloženje, počutje, mišljenje in vedenje. Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da bi sleherni med nami moral poiskati zdravniško pomoč, ko pri sebi več kot dva tedna opaža pet ali več sledečih simptomov sočasno: žalost, nezanimanje za običajna dnevna opravila, anksioznost, odsotnost čustev, nespečnost, halucinacije, misli o smrti, zmanjšanje apetita, hujšanje, zmanjšan libido, občutke krivde. Posledica neustreznega prepoznavanja in zdravljenja depresije je lahko samomor.
Mediji in samomorilnost
Mediji smo po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije eden od štirih ključnih stebrov preprečevanja samomora.”Vi ustvarjate sliko samomora in duševnih bolezni v javnosti in zato imate ta privilegij, da lahko ljudi, ki so v stiski, na nek način nagovorite in opogumite, da naj poiščejo pomoč, če sami ne zmorejo več. Imate tudi možnost, da navedete konkretne kontaktne podatke, na katere se lahko posamezniki obrnejo po pomoč,” opozarja nacionalna predstavnica pri Mednarodni zvezi za preprečevanje samomora dr. Saška Roškar z IVZ.
Če ste v stiski ali razmišljate o samomoru, je pomoč na voljo pri vašem osebnem zdravniku, lahko pa pokličete tudi na katero od spodnjih številk:
112 – Reševalna služba
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (med 19. in 7. uro zjutraj)
080 12 34 – TOM – telefon za otroke in mladostnike (med 12. in 22. uro)
116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (24h/dan)
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV