Znanstveniki neprestano iščejo popolno formulo za zaščito pred soncem. Poznamo različna zaščitna sredstva in pametne obliže, a še vedno ostaja najboljša rešitev zadrževanje v senci, klobuk s širokimi krajci, sončna očala z UV-zaščito in primerna oblačila.
Ne zavedamo se nevarnosti
Dermatologinja Metka Adamič ugotavlja, da se ljudje še vedno premalo zavedamo, da je že rahlo pordela koža znak poškodb, nastalih zaradi UV-žarkov. "Zanimivo in zaskrbljujoče je, da večina ljudi sprva sploh ne ve, da ima poškodovano kožo, saj se sončne opekline pojavijo z zamikom". Rdečica, ki jo spremlja pekoč občutek ali celo bolečina, je odvisna od tipa kože, stopnje uporabljene zaščite, letnega časa, vremena in časa, ko smo izpostavljeni soncu. A pozor! Sonce nas lahko opeče tudi ob oblačnem vremenu.
Alergija na sonce
Pri nekaterih ljudeh se, ko se izpostavijo soncu, na koži pojavi neprijeten, največkrat srbeč izpuščaj. Za nastanek izpuščaja lahko zadošča že kratkotrajno izpostavljanje sončnim žarkom. "Polimorfna svetlobna fotodermatoza je najbolj pogosta in najpomembnejša oblika alergij na sonce. Pri nekaterih ljudeh se pojavi vsako leto ob prvem izpostavljanju ultravijoličnim žarkom," pojasnjuje dr. Adamičeva. Pri reakcijah kože, ki so posledica delovanja ultravijoličnih žarkov, svetuje izogibanje nevarnim UV-žarkom, priporoča opuščanje uporabe kozmetičnih sredstev, še zlasti odišavljenih krem in toaletnih vodic. "Pri blagih sončnih opeklinah prekrijemo vnete predele kože s hladnimi obkladki in se namažemo s kremo ali losijonom z aloe vero, ali pa uporabimo sredstvo, ki ga lahko v ta namen nabavimo v lekarni." Pri hujših in obsežnejših vnetnih reakcijah, srbenju, rdečini in otekanju, se moramo obrniti na zdravnika, ki bo za nekaj dni predpisal lokalno protivnetno sredstvo, ob akutnih težavah največkrat kortikosteroidno snov v obliki losijona ali kreme.
Zdravila in sonce
"V primeru, da redno jemljemo zdravila, tega zdravniku ne pozabimo omeniti, saj je znano, da nekatere vrste zdravil v kombinaciji z neposrednim soncem povzročajo reakcije," še dodaja dr. Adamičeva. Na dopust vzemite s seboj nekatera sredstva, ki olajšajo morebitne težave z alergijami. "To so antihistaminske tablete, losijon ali krema, ki vsebujejo protivnetne snovi, in vam jih bo na recept predpisal vaš zdravnik ter vam obenem svetoval, kako z njimi ravnati. Uporabljamo jih namreč lahko le omejeno časovno obdobje, nekaj dni," svetuje Adamičeva.
Znanstveniki so dokazali, da do 80 odstotkov življenjskega izpostavljanja UV-žarkom dosežemo že do 18. leta. Redna uporaba zaščitnih pripravkov z zaščitnim faktorjem 15 in več pa lahko do 18. leta zmanjša nevarnost pojava nekaterih vrst kožnega raka kar za 78 odstotkov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV