Zadovoljna.si
image (28)

Novice

'Manj nas je, a se pridno množimo!'

Mojca Vakselj
08. 03. 2011 16.56
0

Pravijo, da je smeh pol zdravja, če se znamo iz srca nasmejati sami sebi in težavam, ki nas pestijo, potem pa je življenje kar naenkrat precej bolj prijetno. S tem se strinjajo tudi predstavnice slovenskega stand up tabora, ki na življenje večinoma gledajo skozi humor in so vse bolj konkurečne močneje zastopanim moškim komikom.

Stand up je oblika komedije, pri kateri komik stoji na odru pred občinstvom in pripoveduje aktualne šale, v katere vključuje tudi navzoče obiskovalce.

Slovensko stand up sceno so pred leti v veliki večini tvorili le moški predstavniki, danes pa je stanje že precej drugačno, saj število ženskih komičark vztrajno narašča. "Res nas je manj kot moških komikov, a se pridno množimo,“ nam je zagotovila igralka Lucija Ćirović, ki se je stand upa lotila predvsem zato, ker se je skozi težke trenutke v življenju vedno reševala s pomočjo humorja, zato je ta postal njen stalni spremljevalec. "Šalim se iz vsega, kar pritegne mojo pozornost, včasih so to aktualna dogajanja, največkrat pa sem to enostavno jaz, moje anekdote in moje napake,“ pravi Lucija, ki se je na začetku zgledovala po ameriški komičarki Ellen DeGeneres in njenih moških kolegih Eddieju Murphyju, Billu Cosbyju in Jeffu Dunhamu.

Zaradi stand upa manj časa tratim z živčnimi zlomi
Medtem ko si je Lucija pomagala predvsem z izkušnjami tujih komikov, pa 26-letna Tanja Kocman med svojimi vzorniki našteva tudi Lucijo. "Občudujem in cenim vsakogar, ki stopi na oder in z ljudmi deli svoje zgodbe, misli in s tem sebe. Predvsem bi rekla, da zelo spoštujem svoje kolegice Martino Ipša, Ano Marijo Mitić, Tino Gorenjak, Lucijo Ćirović in Vanči Žorž, ki so živ dokaz zato, da smo ženske v Sloveniji na področju stand up komedije odlično zastopane – ne samo količinsko, temveč predvsem kakovostno,“ nam je povedala Tanja, ki pravi, da je stand up vsekakor tudi njen način življenja. "Kar koli se mi zgodi, pa naj bo dobro ali slabo, je vedno v mojih mislih kot potencialna zgodba za stand up. Naenkrat se stanje v vrsti na pošti, kjer starejši občani plačujejo položnice, ne zdi več kot božja kazen, ampak možnost, da iz tega potegneš nek absurden ‘nauk’ in ga pozneje deliš. Tako da bi rekla, da odkar se ukvarjam s stand up komedijo, manj tratim svoj čas s preživljanjem rahlih živčnih zlomov ob morbidnih situacijah življenja, saj to energijo raje vlagam v poglede z drugega, meni mnogo bolj ljubega zornega kota, kjer se srečata sarkazem in humor,“ pravi mlada komičarka, ki je ženske v stand upu obdelala celo v svoji diplomski nalogi. "Žensk, ki se ukvarjajo s stand up komedijo, je kar nekaj. Res je, da jih je sicer manj kot moških, a verjetno zato, ker so/smo bolj samokritične in se morajo/moramo še dandanes soočati z nekaterimi stereotipi o delitvi vlog spolov, ki so zakoreninjeni v naši družbi. A zadeve se spreminjajo in upajmo, da bo nekoč postalo vse vprašanje kakovosti, in ne spola,“ je za konec še dodala Tanja.

Če se smeješ, si srečen
Tudi Vanči Žorž, slovenska komičarka, ki je za nekaj časa 'pobegnila' v Belgijo, pravi, da se nikoli ni dojemala kot žensko komičarko. "Komik sem in človek sem, spol nima nič s tem,“ pravi Vanči in nadaljuje, da je včasih strašljivo, da se ljudje smejijo njenemu življenju, a sama dojema življenje kot zabavo. "Zakaj ne bi delil zabavnih stvari, namesto grdih, o katerih vsi tako veselo govorijo?“ meni svetlolaska, ki je bila že od majhnega fascinirana nad smešnimi ljudmi. "Vedno sem se obdajala z ljudmi, ki so se veliko smejali. Če si srečen, se smeješ, in če se smeješ, si srečen. Je začaran krog, ki ga ne želim nikoli prekiniti. In kakor kaže, so vstopili in vstopajo v moje življenje ljudje, ki ga le bolj krepijo,“ je pozitivno zaključila Vanči.

Najprej se šalim na svoj račun
Tudi Martina Ipša se šali iz vsega. "Začnem seveda najprej s seboj, saj trdno verjamem, da se moraš prvo znati šaliti iz sebe, da si pridobiš pravico komentirati tudi druge stvari. Privlačijo pa me absurdi, aktualne teme in teme, za katere ne bi pričakovali, da jih načne ženska, ali pa kdorkoli,“ pravi Martina.Kar se tiče ženske manjšine v stand upu pa komičarka pravi, da to ni značilno le za nas, temveč velja za ves svet. "Sem pa vesela, da slovenske komičarke vsak dan dokazujejo svojo kvaliteto, kar vemo zaradi odziva občinstva, ki je zame še vedno najboljši pokazatelj kvalitete. No, seveda je tukaj tudi zadovoljstvo naročnikov,“ nam je zaupala 28-letnica. Tudi zanjo je stand up nepreklicno način življenja in hkrati tudi poklic. "Na odru sem jaz takšna kot sem, zato je ločiti oboje nemogoče. Poklic je v smislu tega, da se lotim vsega profesionalno in premišljeno, zdraven pa lahko še uživam, kar je privilegij, za katerega sem zelo hvaležna,“ je za konec še povedala Martina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646