Zdravo partnersko razmerje temelji na več različnih temeljih, ki so ključnega pomena za srečno in izpolnjujočo zvezo. Spoštovanje, zaupanje, komunikacija in empatija se pogosto opredeljujejo kot temelji zdravega partnerskega razmerja, a mi smo za vas dodali še nekaj drugih prav tako pomembnih vidikov, ki vas lahko pripeljejo do srečnejšega razmerja.
Spoštovanje vključuje cenjenje partnerjevih čustev, misli in osebnosti. Zaupanje gradi močno osnovo, ki omogoča odprtost in iskrenost med partnerjema, ključna pa je tudi sposobnost učinkovite komunikacije, ki vključuje poslušanje, izražanje čustev in reševanje konfliktov na zdrav način.
Potem je tu še empatija, ki omogoča razumevanje in sočutje do partnerja, kar gradi povezanost in podporo v odnosu. Poleg tega so jasni cilji, skupni interesi in vzajemna podpora bistveni za dolgoročno, srečno in izpolnjujočo zvezo.
Več o temeljih zdravega partnerskega odnosa si lahko preberete spodaj.
Odprta komunikacija
Pari v srečnih zvezah so se pripravljeni pogovarjati o različnih temah. Radi delijo, kaj se jim je zgodilo – tudi če je slabo. Ne poznajo tabujev, so iskreni in odprti. Partnerja si težko predstavljata dan, ko se ne pogovarjata o malenkostih iz službe, načrtih, stresu ali zanimivih anekdotah.
Na kratko: delita si življenjske izkušnje (pa tudi če gre zgolj za malenkosti) in vesta, da ju partner ne bo obsojal, tudi če imata nasprotna mnenja. Zaželeno je, da se s partnerjem pogovarjata o (skoraj) vsem in si prizadevata biti v prvi vrsti prijatelja. Ko se pojavi težava, se o njej pogovorita brez drame.
Zaupanje
Kaj je odnos brez zaupanja? In brez odkritosti in poštenosti? Zaupanje se gradi skozi čas tako z besedami kot dejanji. Srečni pari nimajo skrivnosti, drug drugemu zaupajo na besedo in niso ljubosumni ali sumničavi. Počutijo se udobno in varno ter vedo, da jih partner nikoli ne bo prizadel (vsaj ne namerno).
Avtonomija
Obe strani imata pravico do odločanja in se počutita enakovredno. Brez omalovaževanja ali vsiljevanja. Pari v srečnih zvezah cenijo kvalitetno preživet čas in trenutke povezanosti, vendar se zavedajo, da morata oba imeti nekaj časa zase.
Odnos jih ne duši, ampak polni. Negujejo svoje družabno življenje in vedo, kdaj je čas, da se za nekaj časa ločijo. Imajo svojo družbo in hobije. Čeprav sta skupaj, sta še vedno posameznika, ki imata vsak svoje življenje, interese in hobije.
Igrivost
Ne glede na življenjske stiske je super, če je tvoj partner tisti, s katerim se smejiš. S katerim uspeš ostati mladosten in igriv. Skupaj preživet čas vas lahko sprosti in spomni, da je življenje lepo.
Skupaj s partnerjem pojdita izven cone udobja. Preizkusita se v adrenalinskih aktivnostih, nenavadnih športih ali pa se odločita za tečaj slikarstva ali ustvarjanja z glino. Bistvo: smejta se in se zabavajta!
Skupinsko delo
Srečni pari delujejo kot ekipa. Spoštujeta se in se trudita skupaj napredovati. Skratka, stojita drug ob drugem in se podpirata. Ne pozabita, vsak izmed njiju mora prispevati svoj del.
Zdravo spolno življenje
Seveda je tudi seks sestavni del zdravega odnosa. Ni dobro, če se odnos zreducira na seks, a prav tako ni dobro, če seksa ni, saj to pogosto vodi v frustracije.
Srečni pari se poskušajo pogovarjati o vsem, tudi o intimnosti. Prosto se pogovarjata o svojih željah in pomembno jima je obojestransko zadovoljstvo. Spoštujeta trenutke, ko ena stran ni zainteresirana za seks, a hkrati poskušata ohraniti strast.
Reševanje konfliktov
Ni vedno vse popolno, zato mora par vedeti, kako rešiti težavo. Čeprav se ne strinjajo vedno, ne obrnejo glave stran od problema. Spor poskušata rešiti na miren način.
Partnerji, ki rešujejo konflikte brez obsojanja ali prezira, lahko pogosto najdejo kompromis oz. rešitev. In to je najbolj pomembno.
Kaj pa vi? Ste v srečni zvezi? Če se najdete v temu članku, potem ste na pravi poti.
Zadovoljne e-novice
Vir: zena.net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV