Izraz 'junk food' se običajno uporablja za nezdravo in ultra predelano hrano. V to skupino spadajo na primer tudi hitra hrana, sokovi iz trgovine, sladkarije, slani prigrizki in piškoti. Na žalost takšna živila predstavljajo velik del prehrane večine ljudi, zlasti v ZDA.
Čeprav ni nič narobe, če občasno uživamo v naši najljubši hrani, kot sta čips ali sladoled, pa hitra hrana ne bi smela biti stalnica naše prehrane, saj lahko prepogosto uživanje takšne hrane škoduje tako našemu fizičnemu kot psihičnemu zdravju.
Zavedati se moramo, da je slaba prehrana pogosto povezana z različnimi boleznimi, kot so debelost, sladkorna bolezen, visok krvni sladkor, depresija, bolezni srca in celo z nekaterimi oblikami raka. V kolikor se želite nepotrebnim tveganjem za omenjene bolezni izogniti, se držite preprostih nasvetov, ki jih razkrivamo v nadaljevanju.
Kako nezdravo prehrano zamenjati z bolj zdravimi alternativami?
Kuhajte obroke doma
Obroki, pripravljeni doma, so veliko bolj zdravi od tistih iz restavracij in tistih, ki so že pripravljeni in kupljeni v trgovinah. Če se torej želite prehranjevati bolj zdravo, poskusite čim več obrokov pripraviti in skuhati že doma.
Jejte več beljakovin
Beljakovine so zelo pomembno hranilo, živila, ki jih vsebujejo, pa so običajno zelo nasitna. Številne študije so pokazale, da je povečanje vnosa beljakovin učinkovit način za zmanjšanje prigrizkov in preprečevanje prenajedanja. Živila, ki vsebujejo beljakovine, kot so na primer pusto meso, fižol ali grški jogurt, so idealni nadomestki za nezdrave ogljikove hidrate.
Ne izpuščajte obrokov
Preskakovanje obrokov vam nikakor ne bo pomagalo pri izgubi teže. Poleg tega lahko ravno preskakovanje obrokov prispeva k večjemu vnosu kalorij, vsaj tako pravijo strokovnjaki.
Nekatere raziskave kažejo, da lahko preskakovanje obrokov in opuščanje določene hrane poveča željo po nezdravi hrani in prigrizkih.
Izberite hranljiva živila
Večina nezdrave hrane ima veliko kalorij, vendar malo nasitnih hranil, kot so vlaknine, beljakovine in zdrave maščobe. Beljakovine in vlaknine so še posebej pomembne za sitost, saj telesu pomagajo do občutka sitosti po obroku.
Namesto da na poti v službo posežete po nezdravi hrani, kot so krofi in sladkane pijače, si vzemite trenutek in razmislite o tem, kaj vaše telo potrebuje in kako bo ta obrok vplival na raven sladkorja v krvi, lakoto in razpoloženje.
Zajtrk, bogat z beljakovinami in vlakninami, kot so jajca in sadje ter nesladkana kava, vam bo pomagal, da se po obroku počutite bolj siti, kar bo preprečilo željo po nezdravi hrani pozneje čez dan.
Naspite se
Kakovosten spanec je nujen za dobro zdravje, pomanjkanje spanca pa lahko negativno vpliva celo na izbiro hrane in poveča željo po nezdravi hrani. Številne študije kažejo, da lahko pomanjkanje spanca poveča skupni vnos kalorij in željo po hrani z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov in maščob oz. po tako imenovani hitri hrani.
Izogibajte se stresu
Stres lahko močno vpliva na vaše telesno in duševno zdravje, vpliva pa lahko celo na izbiro hrane. Čeprav se je nemogoče izogniti vsem oblikam stresa, je ključno najti učinkovite tehnike za njegovo obvladovanje.
Dokazano je, da kronični stres vpliva na hormone, ki nadzorujejo naše prehranjevalne vzorce in izbiro hrane. Številne študije kažejo, da kronični stres na splošno spodbuja željo po zelo okusni hrani, kot so sladkarije in druga nezdrava hrana.
Zadovoljna fit
Vir: zena.net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV