Zadovoljna.si
Špinača s čičeriko

Dieta

Folna kislina: kaj je in zakaj jo potrebujemo?

J.V.
08. 02. 2022 05.00
0

Kakšne so prednosti folne kisline in v katerih živilih jo lahko najdemo? Če boste s prehrano zaužili dovolj folne kisline, se lahko namreč izboljšata vaše splošno počutje in zdravje.

Kaj je folna kislina?

Folno kislino po navadi povezujejo z nosečnostjo in dojenjem, v resnici pa je to eden najboljših vitaminov za vsa življenjska obdobja. Ima namreč pomembno vlogo pri ohranjanju normalnega delovanja srca in krvnih žil. Folna kislina je poznana tudi kot folat, ki je organski material v vitaminu B9 in je pomemben za naše zdravje, še posebej za proizvodnjo celic. 

FOLNA KISLINA – oksidirana oblika molekule, ki jo pridobimo kemijsko oziroma s prehranskimi dodatki, saj v naravi ne obstaja. Njena prednost je, da jo organizem lažje absorbira in prebavi ter izkoristi kot folate. 

FOLATI – naravni vitaminski derivati, ki jih najdemo v hrani. So topni v vodi in sodelujejo pri številnih telesnih funkcijah. To so aminokisline, karnitin, kreatin, maščobe in hormoni. Udeleženi so tudi pri nastajanju novih celic in pri procesu celične delitve.

Vitamin C:  kaj je res in kaj ne?
Preberi še
Vitamin C: kaj je res in kaj ne?
Folna kislina
Folna kislinaFOTO: Dreamestime

Koristi folne kisline

Folat in folna kislina pomagata telesu pri tvorbi novih rdečih krvnih celic, ki prenašajo kisik po telesu. Folna kislina, ki jo zaužijete, igra pomembno vlogo pri delitvi celic, saj proizvaja več rdečih krvnih celic, ki so prave velikosti in oblike. Ker vaše telo ne more delovati brez tega kroženja kisika v krvnih celicah, je folna kislina vitamin, ki vašemu telesu pomaga pri učinkovitem delovanju.

– Pomaga pri razvoju materinega tkiva med nosečnostjo,

– pomaga pri sintezi aminokislin,

– pripomore k nastajanju krvi,

– pomaga pri presnovi homocisteina,

– prispeva k normalnemu psihološkemu delovanju,

– pomaga pri normalnem delovanju imunskega sistema,

– pomaga zmanjšati utrujenosti in izčrpanost,

– ima pomembno vlogo pri delitvi celic.

Dnevni vnos folne kisline

Priporočen dnevni vnos folne kisline za odraslega človeka je 200 mikrogramov, to pa v večini primerov dobimo z uravnoteženo prehrano. Ženske, ki jemljejo kontracepcijske tablete, naj bi imele manj folne kisline, zato priporočajo, da jo začnejo jemati, ko se odločijo zanositi. Priporočen dnevni vnos za nosečnice je 400 mikrogramov na dan do vsaj tretjega meseca nosečnosti, enaka količina je priporočljiva tudi za tiste, ki želijo zanositi, in za doječe matere. Ker takšno količino težko dobimo samo s hrano, je priporočeno jemanje prehranskih dodatkov s folno kislino.

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Preberi še
Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Folna kislina
Folna kislinaFOTO: Dreamestime

Viri folne kisline

– temnozelena listnata zelenjava, denimo špinača, šparglji, brstični ohrovt, brokoli in romanska solata,

– grah in fižol,

– arašidi,

– jajca,

– goveja jetra,

– avokado,

– polnozrnate žitarice,

– semena in oreščki,

– cvetača,

– leča in čičerika,

– rdeča pesa,

– krompir,

– koruza,

– sadje (marelice, breskve, melona, banane, jagode, maline, grenivka, pomaranče ...).

Večja pomarančna vsebuje približno 55 mikrogramov folne kisline, 30 gramov orehov vsebuje 30 mikrogramov folne kisline, srednje velika banana 23, 30 gramov surove špinače 60, 180 gramov kuhanega fižola pa 130 mikrogramov folne kisline.

Pomanjkanje pogosto spremljajo tudi nespečnost, depresija, razdražljivost in pozabljivost.
Pomanjkanje pogosto spremljajo tudi nespečnost, depresija, razdražljivost in pozabljivost. FOTO: Dreamstime

Pomanjkanje folne kisline

Če telesu primanjkuje folne kisline, se lahko poveča tveganje za pojav srčno-žilnih bolezni. Vzdrževanje ustrezne ravni folne kisline je zato ključnega pomena za vaše dolgoročno zdravje, saj ima lahko pomembno vlogo pri preprečevanju sladkorne bolezni tipa 2 in revmatoidnega artritisa. 

Poleg tega lahko pomanjkanje prispeva k anemiji, nizki kostni gostoti, izgubi spomina in slabemu delovanju možganov. Omeniti velja, da so ljudje, ki imajo težave s prebavo ali malabsorpcijo, kot je celiakija, lahko izpostavljeni povečanemu tveganju za pomanjkanje folne kisline.

Pomanjkanje pogosto spremljajo tudi nespečnost, depresija, razdražljivost in pozabljivost, medtem ko lahko pomanjkanje folne kisline v prehrani pri nosečnicah povzroči rojstvo otrok z motnjami v razvoju.

Ginekologi priporočajo povečan vnos folne kisline vsaj v prvem trimesečju nosečnosti in štiri mesece pred pričakovano zanositvijo.
Ginekologi priporočajo povečan vnos folne kisline vsaj v prvem trimesečju nosečnosti in štiri mesece pred pričakovano zanositvijo.FOTO: Arhiv naročnika

Kaj se zgodi, če je zaužijemo preveč?

Več kot tisoč mikrogramov folne kisline na dan ima lahko negativne stranske učinke na vaš prebavni sistem. Ker je folna kislina topna v vodi, se bo rahel presežek naravno odstranil z naravnimi procesi vašega telesa oziroma z urinom.

Folna kislina in nosečnost

Ginekologi priporočajo povečan vnos folne kisline vsaj v prvem trimesečju nosečnosti in štiri mesece pred pričakovano zanositvijo, če da je ta načrtovana. Ženske naj bi jo jemale tudi v času dojenja, saj s tem zagotovijo, da otrok z mlekom dobi zadostno dnevno količino folatov. 

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin
Preberi še
Znaki, da vašemu telesu primanjkuje omega-3 mačobnih kislin

Vir: prehrana.si, womanandhome.com, healthline.com, nutris.org

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646