soodvisnik

Kaj je 'trauma bonding'?
So te prijatelji že kdaj z zanimanjem vprašali: Ampak razloži mi, kaj vidiš na njem, zakaj ravno on? Ti pa si jim odgovorila z "Ne vem, enostavno nekaj je na njem, nekaj me tako zelo vleče k njemu".

V tovrstnih odnosih so prisotni globoki občutki sramu in strahu
Odnosi so prežeti z najrazličnejšimi čustvi in nekateri resnično ljubijo preveč. Njihova ljubezen vključuje trpljenje in bolečino, saj pogosto tolerirajo različne oblike zlorab, izkoriščanje, varanje ... Pomembno je le to, da lahko ljubijo svojega partnerja, za katerega so pripravljeni narediti skoraj vse, saj nekje v sebi mislijo, da morajo, ker brez njega ne bodo preživeli. Njihovo življenje se vrti okoli samo enega vprašanja: kaj še lahko naredim, da me bo ljubil tako močno, kot jaz ljubim njega? To je ljubezen, polna ran in neprijetnih občutkov, medtem ko dihajo in živijo le za utrinke ljubezni, ki so jih v resnici redko deležni. Govorimo o soodvisnikih, nekoč "poteptanih" otrocih, ki iščejo svojo vrednost v odnosih tudi kot odrasli in vedno znova in znova podoživljajo stare, nerazrešene travme. O soodvisnih odnosih smo se pogovarjali tudi z zakonsko in družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič.

Loti Palmer: "Rešiti se iz narcisove mreže ni dovolj, treba je izstopiti tudi iz lastne kletke."
Več kot štirideset let je bila v opoju narcisa, kot se imenuje tudi njena knjiga, ki jo je izdala pod psevdonimom Loti Palmer. Zdaj se ne skriva več, njeno ime je Aleksandra Kocmut in o svoji izkušnji govori na glas, zase in za vse, ki so se znašli v odnosu z osebo, ki ima narcistično osebnostno motnjo (NOM).

Kako v odnosu prepoznamo narcisa?
Ljubezen do narcisa je polna trpljenja in bolečine, a vseeno so uspešni na svojih osvajalskih pohodih, saj običajno iščejo svojo drugo polovico, ki je njihov idealni drugi pol. Narcis potrebuje pozornost, od nas jo dobi, želi nadzor in se podredimo, ne prenese kritike, zato molčimo … Odnos je sklenjen in s tem potrdimo njihovo vsemogočnost, s katero skrivajo svojo ranljivost. O tem pripoveduje tudi Aleksandra Kocmut, avtorica knjige V opoju narcisa, ki je bila v odnosih z narcisi več kot štirideset let, in prav gotovo ni edina, ki jih zelo dobro pozna. Zgodba z njimi se vedno čudovito začne, a prej ali slej klavrno konča, in takrat se vprašamo: »Kdo je tukaj nor?« Ker je to patologija.