Marsikatera ženska se sooča s pomanjkanjem spolne sle, a si o tem ne upa spregovoriti na glas, saj je ženska spolnost še vedno stigmatizirana. Pri tem pa se ne zavedajo, da je dolgoročno pomanjkanje spolne želje lahko znak motnje hipoaktivne spolne želje oziroma HSDD.
V Diagnostičnem in statističnem priročniku za duševne motnje je HSDD definiran kot "pomanjkanje ali popolna odsotnost želje po spolnosti. Motnja lahko povzroči osebne in medosebne težave. Diagnoza mora temeljiti na klinični presoji na podlagi ocene osebe, medosebnih dejavnikov, življenjskega okolja in kulturnih značilnosti."
Društvo za raziskave zdravja žensk ocenjuje, da ima vsaka deseta ženska HSDD – gre torej za eno najpogostejših spolnih težav, s katerimi se srečujejo ženske. Nič nenavadnega ni, če ženski libido občasno upade. Na to lahko vplivajo hormonske spremembe, neželeni učinki zdravil in stres, toda običajno gre le za zamejeno obdobje in pri večini se želja po spolnosti vrne. HSDD pa je kroničen in povzroča veliko stisko tako ženskam kot njihovim partnerjem. Ženska morda ne ve, zakaj je izgubila spolni nagon, njen partner pa je lahko razočaran in zaskrbljen, kar lahko vodi v resne težave ali celo konec zveze.
Simptomi, povezani s HSDD, vključujejo:
– malo ali nič zanimanja za spolne aktivnosti,
– malo ali nič spolnih misli ali fantazij,
– redko dajanje pobude za seks,
– težave pri doseganju užitka med seksom,
– pomanjkanje prijetnih občutkov ob stimulaciji intimnih predelov.
Fizični vzroki za HSDD lahko vključujejo:
– artritis,
– bolezen koronarnih arterij,
– diabetes,
– nizko raven estrogena ali testosterona,
– hormonske spremembe med nosečnostjo ali po njej,
- utrujenost ali izčrpanost zaradi napornega delovnega, družinskega ali šolskega urnika,
- jemanje nekaterih zdravil, ki vplivajo na spolni nagon.
Čustveni vzroki za HSDD vključujejo:
– zgodovino tesnobe, depresije ali nizke samozavesti,
- zgodovino spolne zlorabe,
- težave z zaupanjem spolnim partnerjem-
HSDD je ozdravljiv in prvi korak, ki ga morate narediti, če vas skrbi vaše pomanjkanje spolne sle, je to, da se pogovorite s svojim zdravnikom, pa naj bo to osebni zdravnik ali ginekolog. Ta vam lahko zastavi nekaj vprašanj, kot so:
– Je bila v preteklosti vaša raven spolne želje visoka in zadovoljiva?
– Se je vaša spolna želja zmanjšala?
– Vas moti zmanjšanje spolne želje?
- Bi radi, da se vaša spolna želja poveča?
Če ženska na katero od teh vprašanj odgovori z "ne", verjetno ne bo diagnosticirana s HSDD, če nanje odgovori z "da", pa jo bodo vprašali tudi o drugih dejavnikih, ki bi lahko prispevali k šibki spolni želji, denimo o fizičnem in duševnem zdravju, nedavnem porodu, odnosu s partnerjem, stopnji stresa in utrujenosti itd.
Da bi se razbremenile in omilile učinke stresa, strokovnjaki priporočajo nekaj sprememb, ki jih lahko uvedete v svoj življenjski stil, med drugim tudi:
– redno telesno aktivnost,
– načrtovanje časa za intimnost,
– spolno eksperimentiranje (na primer različni položaji, igranje vlog ali igrače za seks),
– izogibanje substancam, ki vplivajo na spolno željo, kot sta tobak in alkohol,
– tehnike za lajšanje stresa, kot so meditacija, dihalne vaje, joga in čuječnost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV