presejalni

HPV - kako se prenaša in kakšni so znaki okužbe?
HPV so virusi, s katerimi se najpogosteje med spolnimi odnosi okužijo tako moški kot ženske v Sloveniji in drugod po svetu. Obstaja več kot 200 različnih genotipov HPV, a določeni med njimi lahko povzročijo predrakave spremembe in raka na materničnem vratu. Okužba z virusi HPV nima značilnih znakov, zato je za žensko ključnega pomena, da hodi na redne ginekološke preglede in odvzeme brisa.

V Sloveniji vsak dan vsaj 3 ženske zbolijo za rakom dojke
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku dojk, najpogostejši oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Za zmanjševanje obolevnosti je zato pomembno osveščanje o zdravem načinu življenja in zgodnjem odkrivanju bolezni.

Lahko na tak način res hitreje odkrijemo raka dojk?
V Kolumbiji že nekaj let uspešno v sistem dela uvajajo ženske z motnjami vida – zaposlujejo jih namreč v medicini kot taktilne (tipne) pregledovalke ženskih prsi. Znano je, da imajo slepi in slabovidni veliko bolj izostren občutek za otip in to njihovo prednost v kolumbijskem zdravstvu izkoriščajo za povsem neinvazivno zgodnje odkrivanja raka na dojkah pri pacientkah.

Diagnoza se je uresničila: Blandova danes umrla
Komaj 40 let je imela, a britansko radijsko voditeljico Rachael Bland so zdravniki postavili pred kruto dejstvo: zaradi raka naj bi ji ostalo le nekaj dni življenja. Kruta napoved se je uresničila, saj je Blandova danes zjutraj umrla.

Zaščitite se pred najhujšim!
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana poudarjajo, da imajo ženske, ki se redno udeležujejo ginekoloških pregledov, med 70 in 80 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV pred prvo okužbo.

Svetovni dan boja proti raku: miti in resnice o tej bolezni
Svetovni dan boja proti raku letos poteka pod geslom Miti in resnice o raku. Število obolelih se povečuje, deloma zaradi staranja prebivalstva, večinoma pa zaradi nezadostne osveščenosti o dejavnikih tveganja, zlasti v državah v razvoju. Do leta 2030 naj bi 70 odstotkov od predvidenih 21,4 milijona novih primerov raka beležile prav te države.

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Dokaz, da to drži, je uspeh slovenskega programa za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu – ZORA, saj smo v osmih letih delovanja programa obolevanje za rakom na materničnem vratu zmanjšali za dobro tretjino.

Preprečite raka na materničnem vratu
Za rakom na materničnem vratu vsako leto v Sloveniji umre med 30 in 40 žensk. Skoraj vsakega raka na materničnem vratu je mogoče uspešno preprečiti. Če je ženska cepljena proti virusu hpv in se redno udeležuje pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za to obliko raka, izjemno majhna.