Zadovoljna.si

vedenjski

Veseli december 28. 11. 2024 11.50

Tisti, ki prej postavijo božično drevesce, so srečnejši

Ste že okrasili božično drevesce? Ali sodite med tiste, ki okraševanjem čakajo do božiča? Več raziskav je pokazalo, da so tisti, ki z okraševanjem pohitijo, srečnejši!

Horoskop znamenja 05. 09. 2023 05.00

Tako luna vpliva na vaša čustva in razpoloženje

Astrologija že tisočletja intrigira ljudi po vsem svetu. Ena izmed najbolj prepoznavnih astroloških entitet je Luna, naravni satelit Zemlje, ki ima po mnenju mnogih astrologov pomemben vpliv na človekovo čustveno stanje in razpoloženje. Preverite, kako naj bi položaj Lune v različnih astroloških fazah vplival na naše notranje svetove!

Osebna rast 09. 08. 2023 07.42

Kako se spopasti z anksioznostjo?

Občasno doživljanje blage tesnobe je del življenja, saj se skoraj vsak med nami kdaj pa kdaj znajde v primežu neprijetnih občutkov, ki pa običajno tudi hitro minejo. Gre za povsem naraven odziv na zaznano grožnjo, ki nam pomaga, da se izognemo nevarnosti, in nam da energijo, potrebno za soočanje z zahtevnimi situacijami. Drugače pa je s tesnobno (anksiozno) motnjo, ki vključuje ponavljajoče se epizode nenadnih občutkov strahu, napetosti in zaskrbljenosti ter motijo vsakodnevne aktivnosti in močno poslabšajo kakovost življenja.

Osebna rast in odnosi 02. 06. 2023 05.00

Ambivalentni stil navezanosti lahko močno zaznamuje naše življenje

Najzgodnejši odnosi, ki jih doživljamo v svojem ranem otroštvu, nas močno zaznamujejo in vplivajo tudi na to, kakšen stil navezanosti bomo pridobili. Slednji nas spremlja še pozneje v življenju in se kaže v odnosih, ki jih vzpostavljamo z drugimi. Eden takih je tudi ambivalentni stil navezanosti, ki vključuje hrepenenje po bližini in globoko zasidran strah pred zapuščenostjo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

Osebna rast in odnosi 30. 03. 2023 05.00

Perfekcionizem – dobra ali slaba lastnost?

Perfekcionizem mnogi enačijo z uspehom in dosežki, a temu ni nujno tako, saj nas včasih močno omejuje, upočasnjuje in ovira v življenju. Prepričanje, da mora biti vse popolno, nas pogosto samo utrudi, saj nikoli nič ni dovolj dobro. Naše predstave so toge in ne dopuščajo drugih možnosti, saj gremo vedno samo na vse ali nič. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo Sabino Prah.

Osebna rast in odnosi 29. 03. 2023 05.00

Na izogibajoči slog navezanosti najbolj vplivajo odnosi iz otroštva

Na nas lahko vpliva ogromno stvari, tudi iz najzgodnejše preteklosti, a se marsičesa niti ne zavedamo, dokler se ne pojavijo težave. Odnosi, ki jih vzpostavljamo z drugimi, so namreč vedno povezani tudi z nami. Torej, kaj je tisto, kar nas zaznamuje, da se vedemo tako, kot se vedemo z našimi partnerji? Eden od dejavnikov je zagotovo slog navezanosti, ki naj bi vplival tudi na to, kako se čustveno odzivamo in kakšno interakcijo imamo z ljudmi, ki nas obkrožajo. O tem smo se pogovarjali tudi s terapevtko Aleksandro Klopčič.

Odnosi 10. 09. 2022 05.00

Zakaj moški varajo?

Peter Topić je priznani terapevt, ki verjame, da se okrevanje začne z znanjem in razumevanjem, kar je že prvi korak k izboljšanju našega življenja. Tokrat smo se z njim pogovarjali o varanju in razlogih, ki pripeljejo do njega. Obstaja več oblik prevare, a bolj ko je odnos z drugo žensko brezoseben ali izključno seksualne narave, večja je lahko zabloda moških. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Osebna rast in odnosi 17. 06. 2022 05.00

Kaj so čustva?

Čustva so sodbe o tem, v kolikšni meri trenutna situacija izpolnjuje naše cilje. Kadar so naši cilji izpolnjeni, čutimo srečo, žalost je ocena, da naši cilji niso izpolnjeni, jeza pa sodba, ki je namenjena vsemu, kar ovira doseganje naših ciljev.

Osebna rast in odnosi 28. 03. 2022 05.00

Loti Palmer: "Rešiti se iz narcisove mreže ni dovolj, treba je izstopiti tudi iz lastne kletke."

Več kot štirideset let je bila v opoju narcisa, kot se imenuje tudi njena knjiga, ki jo je izdala pod psevdonimom Loti Palmer. Zdaj se ne skriva več, njeno ime je Aleksandra Kocmut in o svoji izkušnji govori na glas, zase in za vse, ki so se znašli v odnosu z osebo, ki ima narcistično osebnostno motnjo (NOM).

Odnosi 11. 03. 2022 05.00

Kako konflikti vplivajo na naše odnose?

Partnerja lahko ljubimo in on ljubi nas, kar pa še ne pomeni, da ne more priti do konfliktov, v katerih smo lahko na nasprotnih straneh. A konflikti niso nekaj, česar bi se morali bati, saj so sestavni del vsakega odnosa. Pomembneje je, ali jih znamo reševati. Nerešene zamere namreč neredko pripeljejo do prepada med dvema, ki sta se nekoč imela rada. O konfliktih v odnosu smo se pogovarjali tudi s kliničnim psihologom, kognitivno-vedenjskim terapevtom in transakcijskim analitikom Jakobom Tamšetom.

Osebna rast in odnosi 25. 05. 2020 08.00

Je mikrovaranje res že varanje?

Ste že slišali za izraz mikrovaranje? Ta oblika nezvestobe je običajno povezana z dvoumnimi opazkami, dopisovanjem in flirtanjem, kljub temu, da imamo partnerja. Pri tovrstnih dejanjih, ki velikokrat prekoračijo meje zdravega odnosa, se je treba vprašati, zakaj to počnemo in zakaj to tanko hojo po robu sploh potrebujemo?

Zdravje 26. 11. 2019 08.45

To je ključni dejavnik pri hujšanju, na katerega večina pozablja

Psihoterapija pomaga ne le pri vzpostavljanju in ohranjanju odnosov z drugimi in samim sabo, ampak je tudi zelo pomemben del uspešnega hujšanja. Vsi vemo, da ne obstaja čudežna tabletka, s katero bi čez noč izgubili odvečne kilograme, in da so diete učinkovite le na kratki rok. Da bi se enkrat za vselej znebile odvečnih kilogramov, je treba spremeniti življenjski slog in način razmišljanja. "Na odvečno težo namreč v terapiji gledamo kot na simptom in ne kot na problem, saj je namreč pogosto odraz globljih težav kot samo premalo gibanja in preveč ali nepravilne prehrane," pravi Tina Korošec, izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka.

Osebna rast in odnosi 04. 01. 2019 11.12

Zakaj ženske preveč ljubijo in kakšne so posledice?

Ženske, ki preveč ljubijo, premalo skrbijo za svojo osebno integriteto. Ženska, ki pretirano ljubi, ne postane slučajno takšna. Navadno problemi izhajajo iz rane mladosti.

Šport in zdravje 02. 07. 2015 07.50

Ali veste, zakaj je zelo pomemben?

Zajtrkuj kot kralj, kosi kot meščan in večerjaj kot berač – zagotovo poznate to ljudsko modrost, ki pa se je večina prepogosto ne drži. Zajtrk je pomemben, ker zjutraj telo oskrbi s potrebno energijo in hranilnimi snovmi, pomemben pa je tudi zaradi vpliva na dnevni ritem prehranjevanja. Pogosto se žal zatakne že na začetku in marsikdo si ob vsem skupaj misli le 'Kdaj naj jem, če se mi mudi, sploh pa – kaj naj pojem?'

Svet na Kanalu A 28. 01. 2013 16.22

Dan naj se začne z zajtrkom

Zajtrkuj kot kralj, kosi kot meščan in večerjaj kot berač – zagotovo poznate to ljudsko modrost, ki pa se je Slovenci in Slovenke pogosto ne držimo, saj naše prehranjevalne navade niso najboljše. Tako vsaj kažejo ugotovitve, navedene v publikaciji Zdravje in vedenjski slog prebivalcev Slovenije, ki jo je v teh dneh izdal Inštitut za varovanje zdravja RS. Spoznanja se nanašajo na obdobje od leta 2001 do 2008. O pomenu zajtrka smo se pogovarjali z dr. Cirilo Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja RS.

Argeta Delight 05. 06. 2012 11.03

Ste v stresu?

Doživetje posameznika, ki se pojavi v položaju, ki mu ni kos oziroma se počuti preobremenjenega, z eno besedo imenujemo stres. Današnji hiter tempo življenja nas sili k hitenju in površnemu življenju, naloge in skrbi se kopičijo, življenjski zapleti pa sčasoma presežejo sposobnosti in zmogljivosti. Čezmerni stres povzroča številne zdravstvene težave in lahko vodi v prezgodnjo smrt. Tisti, ki ste mu pogosto izpostavljeni, se z njim čim prej soočite in ga premagajte.

ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 850