Afte so nekaj, kar se pojavi pri osebah različnih starosti, z njimi pa se spopadajo tako moški kot ženske, toda raziskave kažejo, da naj bi se te pogosteje pojavile pri ženskah.
Gre za boleče razjede v ustni votlini, ki lahko povzročijo nelagodje pri govorjenju, žvečenju in celo pitju tekočin. Nastanejo lahko na jeziku, dlesnih, notranji strani ličnic ali celo na ustnicah. Kljub temu, da niso nalezljive, so vseeno zelo neprijetne in precej moteče.
Razlogov, zakaj afte nastanejo, je več:
Natančen vzrok za nastanek aft ni povsem jasen, vendar pa obstaja več dejavnikov, ki lahko prispevajo k njihovemu pojavljanju.
Poleg tega, da so posledica izčrpanosti in bolezni, jih pogosto sprožijo tudi menstruacija, hormonske spremembe in stres. Strokovnjaki med najpogostejše razloge uvrščajo tudi poškodbe ustnice sluznice, izjemno redko pa so posledica slabokrvnosti, pomanjkanja železa, folne kisline, vitamina B12, črevesnih bolezni itd. Afte so lahko tudi znak okužbe z virusom herpes simpleks.
Kako jih odpraviti na hiter in naraven način?
Čeprav ni enotnega zdravila za afto, obstaja nekaj načinov, kako pospešiti celjenje in zmanjšati nelagodje:
– izogibajte se pikantni, slani, kisli in vroči hrani
– izogibajte se trdi hrani, ki bo razjedo le še poslabšala
– med ščetkanjem zob bodite previdni in uporabljajte zobno pasto, ki ne vsebuje natrijevega lauril sulfata in drugih sestavin, ki dražijo tkivo ustne sluznice
– na afto položite ledeni obkladek, ki bo omilil bolečino
– vrečko čaja, ki vsebuje tanin, položite na afto
– med obroki pijte brusnični sok, ki pospeši celjenje razjed
– v skodelico tople vode dodajte čajno žličko sode bikarbone in nato s tem splakujte usta in tekočine izpljunite
– na razjedo za nekaj časa položite rezino čebule
– usta izpirajte z raztopino, narejeno iz žličke soli in vode (s solno raztopino).
Ali so pogostejše v zimskem času?
Ni trdnih dokazov, ki bi neposredno potrjevali, da so afte pogostejše v zimskem času, vendar pa lahko hladnejše vreme in oslabljen imunski sistem, ki je pogostejši v tem letnem času, povečata občutljivost za pojav aft.
Ali afte izginejo same od sebe?
Čeprav afta običajno izgine sama od sebe v enem do dveh tednih, lahko njihovo nelagodje moti vsakodnevne aktivnosti. Pomembno je poskusiti z različnimi metodami za lajšanje bolečine in pospešitev celjenja ter po potrebi poiskati nasvet zobozdravnika ali zdravnika, če se pojavljajo pogosto ali če trajajo dlje časa.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV