aken

Kaj se zgodi s telesom, če en teden ne jemo sladkorja?
Vsi imamo radi sladko, vendar včasih pozabimo, da je sladkor naš veliki sovražnik za zdravje. Ko ga odstranimo iz prehrane, se zgodijo ogromne spremembe.

Marinela odkrito spregovorila o hudih težavah z aknami
Marinela Grljušić, tekmovalka v šovu Sanjski moški Hrvaške, je na družbenih omrežjih odkrito spregovorila o svoji borbi z aknami. Kljub težavam ni obupala in danes blesti z brezhibno poltjo. S svojo zgodbo želi navdihniti druge.

Njena koža je po nošenju protetike okrevala kar leto dni
Zvezdniška igralka Margaret Qualley je javno spregovorila o aknah in drugih težavah s kožo, ki so jih povzročila ličila in protetika na snemanju telesne grozljivke The Substance. Njena koža je prestala marsikaj.

To se zgodi, če si lase umijemo zgolj enkrat na mesec
Ste se kdaj vprašale, kdaj bi se zgodilo, če bi si lase umile zgolj enkrat na mesec? Če si lase umijemo le enkrat na mesec, se lahko zgodijo nekatere neželene spremembe ...

Ne boste verjeli, kako vsestranska je aloe vera
Aloe vera je naravna sestavina, znana po svojih pomirjevalnih lastnostih. Njeni sokovi se uporabljajo v kozmetiki in izdelkih za osebno nego, kot so vlažilna krema, milo, krema za britje in losjon za sončenje.

Konopljino olje pomaga vlažiti kožo in upočasni znake staranja
Konopljino olje, pridobljeno iz semen rastline konoplje, je v zadnjih letih zaradi svojih potencialnih koristi za zdravje in nego kože pridobilo veliko pozornosti. Bogato je z esencialnimi maščobnimi kislinami, antioksidanti in drugimi hranilnimi snovmi, zaradi česar je dragocen dodatek k postopkom za nego kože.

Zakaj raje izbrati izdelke za samoporjavitev kot solarij?
V iskanju popolne zagorelosti se nekateri kljub resnemu tveganju še vedno zatekajo k uporabi solarijev. Ali so res boljša izbira kot naravno sončenje in ali nudijo zaščito pred sončnimi opeklinami? Kako varna alternativa pa so samoporjavitveni izdelki? Dileme razjasnjujejo prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., specialist dermatovenerologije, Pia Cerkovnik, dr. med., specializantka dermatovenerologije, in kozmetični tehnik Danijel Geiser.

Mineral, ki je pomemben tudi za nego kože
Cink je v zadnjih letih, ko je krepitev imunskega sistema postala prioriteta, eden najbolj opevanih mineralov. Kljub temu, da ga potrebujemo v majhnih količinah, je zelo pomemben.

Glikolna kislina: sestavina, ki spodbuja tvorbo kolagena
Glikolna kislina je vrsta alfa-hidroksi kisline (AHA), ki se pogosto uporablja v kozmetičnih in dermatoloških izdelkih zaradi svojih številnih koristnih učinkov na kožo. Odlična izbira je, če želite obnoviti kožo in se znebiti brazgotin po aknah, pa tudi na sploh je odločna za nego kože.

Zakaj so vitamini tako zelo pomembni za kožo?
Vitamini kožo vlažijo, gladijo in ji dajejo zdrav sijaj, zato je zelo pomembno, da ti niso le del naše prehrane, ampak da z njimi skrbimo tudi za nego kože. Seveda pa je zelo dobro poznati tudi lastnosti vitaminov, ki so za kožo najbolj pomembni, in vedeti, zakaj bi katerega od njih sploh morale vključiti v svojo lepotno rutino.

Ali veste, kaj je mandljeva kislina?
Mandljeva kislina je organska spojina, ki jo najdemo naravno v mandljih in nekaterih drugih rastlinah. Gre za alfa-hidroksi kislino, ki se pogosto uporablja v kozmetičnih izdelkih, predvsem v izdelkih za nego kože, kot so kreme, losijoni in pilingi.

Koristi vanilije: pospešuje rast las in zmanjšuje akne
Vanilija ni priljubljena zgolj v kulinariki, temveč vsebuje tudi številne koristne lastnosti za nego kože in rast las. Še posebej izstopa njena sposobnost spodbujanja rasti las in izboljšanja stanja aknaste kože, v nadaljevanju pa razkrivamo še nekaj drugih razlogov, zakaj bi jo morali uporabljati tudi vi.

Superživilo, ki vpliva na zdravje kože
Ne le, da se brazilski oreščki lahko pohvalijo s številnimi pozitivnimi učinki na naše splošno zdravje, koristni so tudi za vse tiste, ki se ukvarjate s športom, nekatere raziskave pa celo razkrivajo, da ti lahko blagodejno vplivajo na zdravje naše kože.

8 živil za suho kožo, ki se skrivajo v vaši domači shrambi
Seznam krivcev, ki lahko povzročijo suho kožo, je dolg: od vsakodnevnih kopalnih navad (pomislite na vroče prhe in brisačo, s katero se osušite) do neprijetnega zimskega vremena in pomanjkanja naravnih olj v vaši koži. Dobra novica je, da vam zaradi tega ni treba obiskati dermatologa, saj se skrivnost do sijoče in lepe kože skriva v vaši kuhinji.

Čudežno olje, ki v trenutku odpravi glivice na nohtih
Olje čajevca, znano tudi kot olje melalevke, je eterično olje, pridobljeno s parjenjem listov avstralskega čajevca. Ima številne naravne koristi, najbolj pa je znano po tem, da deluje antibakterijsko – pomaga pri zdravljenju bakterijskih in glivičnih kožnih obolenj, preprečevanju okužb, pospeševanju celjenja ran, v boju proti aknam in v boju proti neprijetnemu vonju.

Napaka, ki jo dela večina Slovenk
Težave z mastno in nečisto kožo se sicer lahko pojavijo v katerem koli starostnem obdobju, a se z njimi največkrat spopadajo mladostniki. To v največji meri lahko pripišemo intenzivnim hormonskim spremembam v tem obdobju, a zavedati se moramo, da na videz in strukturo kože vpliva več dejavnikov. Poleg zdravega življenjskega sloga in uravnavanja stresa pa največ lahko naredimo s pravilno in prilagojeno nego.

Retinoidi so zlati standard v boju proti prvim znakom staranja
Retinoidi so ena izmed najbolj priljubljenih in najbolje raziskanih kozmetično aktivnih sestavin. V dermatologiji se uporabljajo že več kot 60 let in so bili sprva namenjeni zdravljenju aken, kasnejše raziskave pa so pokazale, da kažejo pozitivne učinke tudi na pomlajevanje kože. Ker retinoidi veljajo za zlati standard v boju proti prvim znakom staranja, jih zaznamo predvsem v anti-age kozmetiki, ugoden učinek pa izkazujejo tudi v izdelkih za posvetlitev kože. Pa veste, katere retinoide uporabljamo za nego kože?

To je eno najbolj priljubljenih olj za nego kože
Pri negi kože je iskanje pravih izdelkov, ki so učinkoviti in varni, lahko izziv. Ena od naravnih sestavin, ki je v zadnjih letih postala priljubljena, je jojobino olje. Jojobino olje se pridobiva iz semen rastline jojobe, grma, ki izvira iz jugozahodnih Združenih držav Amerike in Mehike. Znano je po svojih številnih koristnih učinkih na kožo, zato ga številni ljubitelji nege kože radi uporabljajo. V tem članku bomo raziskali prednosti jojobinega olja, kako ga uporabljati in zakaj je dobro za kožo.

Eterično olje, ki bo izboljšalo zdravje vaše kože
Sivkino olje je eterično olje, pridobljeno iz rastline, ki jo poznamo po imenu sivka. Lahko ga uporabljate peroralno, nanesete na kožo ali vdihavate z aromaterapijo. Več o olju sivke v nadaljevanju.

Pantotenska kislina je ključna pri ohranjanju zdrave kože
Pantotenska kislina, znana tudi kot vitamin B5, je večnamensko hranilo, ki ima ključno vlogo pri različnih biokemičnih procesih v našem telesu in je pogosto v senci svojih bolj znanih vrstnikov. Od proizvodnje energije do ohranjanja zdrave kože, od sinteze pomembnih molekul do podpore živčnega sistema, pantotenska kislina tiho, a nepogrešljivo prispeva k našemu splošnemu dobremu počutju.

Pomaga preprečiti izpadanje las in izboljšati prebavo
Cimet je začimba, po kateri najbolj diši decembra, ko jo dodamo čajem, kuhanemu vinu in različnim prazničnim sladicam, toda obstajajo številni razlogi, zakaj bi morala biti ena najstarejših začimb na svetu del našega vsakdana tudi preostalih enajst mesecev v letu. Uporablja se namreč v številne namene, med drugim pa naj bi cimet pomagal tudi pri izgubi odvečnih kilogramov, preprečevanju izpadanja las, imel pa naj bi prav tako ugoden vpliv na kožo.

Zakaj se pojavijo dlake na obrazu?
Čeprav lepotni standardi narekujejo, da imajo ženske gladko kožo brez dlak, je povsem običajno in povsem normalno imeti dlake na obrazu, bodisi vzdolž čeljusti, nad ustnicami ali na bradi. Ugotovite, ali so dlake na obrazu razlog za skrb in ali je čas, da poiščete zdravniški nasvet.

Kaj so alfa hidroksi kisline?
Alfa hidroksi kisline (AHA) so v zadnjih letih postale nepogrešljiv del rutine nege kože za marsikatero pripadnico ženskega spola. In za to obstaja tudi dober razlog.

Zato je beta karoten tako koristen za naše zdravje
Beta karoten je rdeče-oranžen pigment, ki je lahko zaradi svojih antioksidativnih lastnosti in sposobnosti, da se v telesu pretvori v vitamin A, zelo koristen za naše zdravje. Raziskave kažejo, da upočasnjuje upad kognitivnih funkcij, telo ščiti pred prostimi radikal, pozitivno pa vpliva tudi na videz naše kože in dober vid.

Kaj je mikrobiomska dieta?
Mikrobiomska dieta je trifazni prehranjevalni režim, katerega glavni namen je pomagati pri izgubi teže z obnovitvijo zdravja črevesja. Temelji na ideji, da uživanje prave hrane pomaga ohranjati zdrav črevesni mikrobiom, kar je pomembno za vaše splošno zdravje.

Imate akne? S tem stanje le še poslabšate
Okoli pet odstotkov žensk se sooča z aknami. Kakšna dnevna nega, izdelki, ličila in prehrana so primerni ob aknasti koži in kaj stanje še poslabša, je pojasnila kozmetičarka in specialistka za nego zrele in problematične kože, Mojca Rode.

Smilj – rastlina, ki je vedno bolj priljubljena za nego kože
S svojo kombinacijo protivnetnih, protimikrobnih, antioksidativnih in antialergijskih lastnosti je smilj močan pomlajevalec. Spodbuja novo, zdravo rast kožnih celic z odstranjevanjem odmrlih celic, zmanjšuje videz brazgotin, drobnih linij in gub ter preprečuje prezgodnje staranje.

Retinol zmanjšuje videz gubic in skrbi za napeto kožo
Retinol je zagotovo ena najbolj znanih in iskanih sestavin na področju lepote. Ta derivat vitamina A, ki je antioksidant, bo vidno zmanjšal pigmentne madeže, ki so posledica sonca, sledi linij, gub in velike pore. Lahko spodbudi tudi metabolizem kožnih celic in spodbuja proizvodnjo kolagena.

Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?
Ko gre za ohranjanje dobrega počutja in splošnega zdravja, ima vitamin A zelo pomembno vlogo. Ne le, da pomaga pri vidu, ampak skrbi tudi za imunski sistem, presnovo, delovanje srca, pljuč, ledvic in možganov. To pa ni vse – vitamin A ima namreč tudi zelo pomembne antioksidativne lastnosti, ki lahko pomagajo zaščititi celice pred poškodbami prostih radikalov.

Kaj je povnetni eritem, ki ga povzročijo akne?
Ko je vaša koža poškodovana ali razdražena, se vname. To vnetje lahko povzroči rdečico, hiperpigmentacijo ali sive in rjave lise na koži. Lahko povzroči tudi brazgotinjenje, tudi ko se koža zaceli. Ta znamenja se imenujejo povnetni eritem ali eritem po aknah, če je kožno stanje posledica aken.