dostojanstvo

Z Jano Lavtižar: Ko se telo spreminja, naj raste tudi odnos
Obdobje perimenopavze in menopavze je čas velikih telesnih in čustvenih sprememb – ne le za žensko, temveč tudi za moškega in za njuno razmerje. Če partnerja ne vlagata zavestno v odnos, se lahko odtujita in vsak odide v svojo smer, opozarja holistična terapevtka Jana Lavtižar. A hkrati poudarja, da je prehod v srednja leta tudi priložnost za poglobitev partnerstva, bolj iskreno komunikacijo in novo bližino. Razkriva, zakaj ljubezen niso le velika dejanja, temveč majhne pozornosti, zakaj je pomita posoda lahko najboljša predigra ter kako ostati povezan, samozavesten in čustveno zrel v obdobju, ko se marsikaj na novo sestavlja.

To je ena najpogostejših intimnih težav pri ženskah
Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da vas je v službi ali med druženjem s prijatelji presenetila menstruacija. Zelo verjetno ste takrat začele mrzlično brskati po torbici v upanju, da v njej najdete vsaj kakšen vložek ali tampon. Pri tem je bilo še najmanj pomembno, kako dolgo je ta že v torbici in v kakšnem stanju je; ključno je bilo, da ga imate in se tako izognete zadregi ter krvavim madežem na oblačilih. A ne bi bilo bolje, če bi bili menstrualni pripomočki del obvezne opreme v straniščih, kot sta denimo toaletni papir in milo?

Vrhunski slovenski film, ki vas bo popeljal v osnovno šolo
Vsak VOYO uporabnik ve, da na VOYO najde bogato zbirko filmov. Tujih in slovenskih. Ob Prešernovem dnevu pa v svojo knjižnico dodajamo še en vrhunski domači film – Vzornik Nejca Gazvode. Film nas popelje v osnovno šolo tik po koncu epidemije, ko nič več ni tako, kot je bilo, in kjer so glavne teme medvrstniško nasilje, osamljenost in dostojanstvo.

Slovenski kulturni praznik v družbi domačih filmskih uspešnic
Ob praznovanju slovenskega kulturnega praznika, Prešernovega dne, smo za vas pripravili sklop uspešnih slovenskih filmov, ki vas bodo popeljali skozi pestro paleto čustev in zgodb. Naj bo to večer, ki ga boste preživeli v dobri družbi, ob filmih, ki osvetljujejo slovensko kulturo. Spodaj vas čaka spored filmov, ki jih enostavno ne smete zamuditi!

To so najbolj romantične vsebine letošnjega februarja
Se še komu zdi januar noro dolg? No, na srečo prihaja februar, mesec ljubezni, ki bo ljubezensko obarvan tudi na VOYO. Če še niste, predlagamo, da začnete spremljati romantične dogodivščine v šovu Sanjski moški Hrvaške, kjer se za srce dveh samcev borijo tudi tri Slovenke! Prihaja pa nova sezona ameriškega resničnostnega šova Otok ljubezni, ki nas bo popeljala na Fidži.

Humanitarček: kjer majhna dejanja prinašajo velike spremembe
Humanitarček se je leta 2010 rodil iz preproste želje vračati dobroto in toplino v svet, kjer se pogosto pozablja na najbolj ranljive. Z majhnimi dejanji dobrote in iskrenimi gestami že od začetka dokazuje, kako lokalna pomoč in srčnost lahko prineseta velike spremembe.

Ana Lukner Roljić: Zvezdica dobrodelnosti, ki vliva upanje in prinaša lepšo prihodnost
Ani Lukner Roljić, ustanoviteljici Anine zvezdice in Truhome, je bila dobrodelnost položena že v zibelko, saj so jo starši vzgajali v duhu nesebične pomoči sočloveku, spoštovanja in solidarnosti. Verjame v popolnoma transparentno dobrodelnost, saj le tako pomoč vedno pride v prave roke. Njeno poslanstvo se odraža v Anini zvezdici, ki že skoraj 15 let prinaša pomoč, upanje in dostojanstvo ljudem v stiski. Z inovativno platformo Truhoma in ekipo istomislečih postavlja nove standarde transparentnosti in učinkovitosti v dobrodelnosti, hkrati pa si želi drugačne, boljše prihodnosti, kjer bodo v ospredju prave vrednote – integriteta, sočutje in dostojanstvo.

Saša Šega Jazbec živi polno življenje ob razsejanem raku: njena zgodba o moči in sreči
Nevrologinja in nekdanja vodja Centra za multiplo sklerozo v Ljubljani, Saša Šega Jazbec, se je pred petimi leti soočila z novim šokom – ponovitvijo raka, ki se je tokrat razširil v druge organe. Ob diagnozi metastatskega raka je znova stopila na pot zdravljenja. Kljub izzivom, ki jih prinaša neozdravljiva bolezen, danes živi polno življenje. Ob podpori družine, prijateljev in lastne moči pravi, da je srečna kot še nikdar prej.

Melania Trump sporočila žalostno novico
Umrla je Amalija Knavs, mati nekdanje prve dame Melanie Trump. Stara je bila 78 let. Ganljiv zapis ob njeni smrti je na družbenem omrežju delil tudi nekdanji predsednik ZDA Donald Trump.

Ne pozabite na svoje dostojanstvo kljub ljubezni
Ni lepšega, kot ko se v nas naselijo močna, a prijetna čustva, ki obljubljajo ljubezen, ki smo si jo od nekdaj želeli. In navkljub visokim pričakovanjem, da bo dvojina lepša od ednine, lahko hitro, prehitro pozabimo na to, kaj smo si v resnici želeli. Ne gre samo za sklepanje kompromisov, usklajevanje naših predstav, razbijanje idealov, ampak za to, da smo pripravljeni narediti vse oziroma skoraj vse, da bi ohranili odnos, ki samo z drobtinicami hrani naše upanje, da prihajajo boljši časi. Obstajajo namreč tudi določene meje, ki bi jih morali postaviti, saj gre za naše dostojanstvo, ki ga niti v imenu ljubezni ne bi smeli žrtvovati.

V razmerju ne smemo pozabiti nase
Priznajmo si, da ob hitrem in zahtevnem življenjskem tempu, ki ga narekuje sodobni čas, pogosto pozabljamo nase. A nase lahko pozabimo tudi v razmerju, ko naš svet, od želja, hobijev, počutja do potreb, postane manj pomemben od našega partnerja. Vsi vemo, kako pomembna je komunikacija v odnosu, toda včasih ne znamo najbolje komunicirati niti tako preprostih stvari, kot so, kaj potrebujemo, kaj si želimo in kako se zares počutimo.

Prijateljica razkrila temno plat življenja Melanie Trump
Potem ko se je Donald Trump zaradi obtožnice v torek zglasil na manhattanskem sodišču, so se mnogi začeli spraševati, kje je Melania in zakaj ga ne podpira. Zdaj se je oglasila znanka nekdanje prve dame, ki je ponudila odgovore na omenjena vprašanja.

Kaj se je zgodilo v pariškem predoru, ostaja skrivnost tudi 25 let kasneje
Danes mineva natanko 25 let, odkar se je svet poslovil od princese ljudskih src, Diane Frances Spencer. Njena nesrečna smrt še danes buri duhove javnosti, saj je zaradi poplave teorij zarote težko ločiti med dejstvi in ugibanji. Serijo dokumentarnih filmov o življenju in smrti najslavnejše princese na svetu lahko zdaj najdete tudi na VOYO.

Kako konflikti vplivajo na naše odnose?
Partnerja lahko ljubimo in on ljubi nas, kar pa še ne pomeni, da ne more priti do konfliktov, v katerih smo lahko na nasprotnih straneh. A konflikti niso nekaj, česar bi se morali bati, saj so sestavni del vsakega odnosa. Pomembneje je, ali jih znamo reševati. Nerešene zamere namreč neredko pripeljejo do prepada med dvema, ki sta se nekoč imela rada. O konfliktih v odnosu smo se pogovarjali tudi s kliničnim psihologom, kognitivno-vedenjskim terapevtom in transakcijskim analitikom Jakobom Tamšetom.

Kako končati dolgoletno zvezo
Končati partnersko zvezo, v katero smo dolgo vlagali, nikoli ni enostavno, četudi je na drugi strani tega mučnega procesa olajšanje. To, kar bežne in kratkotrajne zveze loči od dolgotrajnih, je, da je v daljših odnosih več naložbe v gradnjo intimnosti, življenja se prepletejo, tudi povezanost je mnogo globlja, kar pogosto oteži razplet. A vztrajati v odnosu za vsako ceno in le zato, ker smo vanj vložili že toliko časa, energije in sebe, je nesmiselno. Na eni točki se je enostavno treba odločiti in odnos zapustiti, čeprav v nobenem primeru ni lahko. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj ključnih vodil, kako preiti skozi to težko obdobje bolj odločno, pogumno in z manj čustvenimi ranami.

Horoskop: kaj nas čaka zadnji teden v letu?
Pred nami je nov teden in z njim nov tedenski horoskop!

Pogreta ljubezen se navadno zelo hitro ohladi
Želja po oživljanju ljubezni, ki je že zdavnaj ni več, se ne prebuja le pri sveže zaključenih partnerskih odnosih, ampak tudi mnogo kasneje. Včasih minejo meseci ali že leta, ko je hrepenenje po nekdanjem partnerju še vedno živo. A pri takšnem čustvenem vračanju v preteklost se velja vprašati, kaj v resnici pogrešamo. Je to res odnos ali gre le za drobne izseke, lepe spomine? Pogosto se dogaja, da preteklo razmerje romantiziramo in zanikamo vse tisto, zaradi česar se odnos ni obnesel – nenehne konflikte, občutek osamljenosti, morda nezvestobo, različne oblike zasvojenosti, neujemanje s partnerjem. Gojenje hrepenenja, ki vodi le v pogrevanje že preživetega, zelo pogosto pomeni le zatiskanje oči in onemogoča, da bi se v življenju premaknili z mrtve točke.

Rihanna - od žrtve nasilja do najbogatešje glasbenice na svetu
Od petja v zobno ščetko do prodaje milijonov albumov po vsem svetu. Življenjska zgodba danes ene največjih glasbenih zvezdnic Rihanne, je kombinacija vztrajnost, sreče in moči. Njeno življenje ni vedno pomenilo polnjenja naslovnic in koncertnih dvoran. Ravno nasprotno. Njena zgodba se začne na majhnem otoku z očetom, odvisnim od mamil, in producentom, ki ni mislil, da bi lahko pela, končala pa se je z osvojitvijo naziva najbogatejše glasbenice na svetu. Revija Forbes jo je namreč razglasila za milijarderko, njeno premoženje pa ocenjujejo na 1,4 milijarde evrov.

Če želiš nekoga nekaj naučiti in tega ne znaš storiti, ne da bi ga ob tem ponižal, v resnici ne znaš učiti
Mlad fant se je nekega lepega popoldneva sprehajal po parku. Nekaj metrov stran je zagledal starejšega moškega, ki se mu je zdel precej znan. Približal se mu je in spoznal, da je to njegov najljubši učitelj iz osnovne šole. Že dalj časa ga ni videl in odločil se je, da ga bo pozdravil.

HOROSKOP: ovne čakajo presenečenja, tehtnice bodo morale biti previdne
Pred nami je nov teden in z njim nov tedenski horoskop.

Kako lahek plen ste?
Se tudi ve sprašujete, kakšno predstavo dobijo moški o vas, medtem ko vas osvajajo? V pomoč vam je lahko nekaj opisov posameznih tipov žensk, ki se šarmerjem zdijo izredno lahek plen. Če se najdete v katerem od opisov, vam pri navezovanju stikov in iskanju tistega pravega svetujemo, da ste še posebej previdne.

'Take agonije si nikoli ne bi mogla zamisliti ali predstavljati'
"Panika in utesnjenost, ker nikoli ni bilo dovolj zraka, bolečine v čeljusti, vratu, ramenih, rebrih, hrbtu in vseh, tudi najmanjših dihalnih mišicah, ki se tako naprezajo za še malo zraka, da se zdi, kot da se bojo vsak čas potrgale kot klavirske strune," tako pravi 38-letna Maša Čuk, ki je pred petimi leti in pol prestala obojestransko presaditev pljuč. Njena osnovna diagnoza je cistična fibroza, redka dedna in najpogostejša avtosomska recesivna bolezen. "Imam status invalida, nisem zaposlena in večino časa preživim v vlogi nerodne gospodinje," pravi in doda, da jo je bolezen naučila predvsem tega, da je lahko vedno slabše in moraš biti hvaležen za to kar imaš.

To počnejo ženske po celem svetu! Poglejte zakaj!
Na priljubljenem omrežju Facebook se je pojavila skupina, v kateri ženske delijo fotografije svojih razgaljenih nog v podporo študentki iz Alžirije, ki so ji na univerzi prepovedali opravljanje izpita, ker se je na njem pojavila oblečena v mini krilo.

Kaj nam v letu 2014 obetajo zvezde?
Ob začetku leta se mnogi sprašujejo, kaj pričakovati od novega leta in kako ga kar najbolje izkoristiti. Čeprav si mnogi ne priznajo, nas vse zanima, kaj bi nam naj prineslo leto, v katerega smo zakorakali, zato smo na enem mestu zbrali nekaj najbolj pogostih in ujemajočih se napovedi domačih in tujih astologov ter numerologov. In ugotovitve? Leto 2014 naj bi bilo leto razuma, treznega razmišljanja in gradnje temeljev korenitih sprememb.

Njegova mama vaju skuša spraviti narazen!
Pozdravljen, Brane! Nekje sem že zasledila podoben problem, a je moj vseeno malo drugačen. Fant je imel v preteklosti starejšo punco, s katero imata tudi otroka. Razlog, zakaj sta se razšla, je njuna stvar, problem pa je v tem, da so se njegovi starši in sorodniki kar močno navezali nanjo. Midva sva se spoznala in zapletla par dni po njunem razhodu, a kmalu zatem se je začela vojna. Njegovi me obtožujejo, da sem kriva za razhod, ker zaradi mene nista imela možnosti, da bi ponovno poskusila zaživeti skupaj. Bila sem vse, samo človek ne. Je že res, da čas celi rane, ampak pri meni nekako ni tako. Vedno me je jemal s sabo na zabave ali na obiske, ampak sem večino časa presedela sama v tišini, z bednimi pogledi na sebi. Začela sem 'nergati' in ga siliti, da je bil več ob meni, ko smo bili kje pri njegovih. Skupaj sva že tri leta in večina sorodnikov se je kar malo navadila name, zato se vsaj delajo, da so veseli, ko pridem, ampak njegova mama je pa zame še vedno veliko breme. Še vedno poskuša najti ventil, da bi naju spravila narazen.Vedno, ko pride, ga napada in zato ne hodi več tolko domov, ona pa tudi za to obtožuje mene in pravi, da ji jemljem sina. Tega sem res sita. Dolgo sem bila uvidevna in ponižna, ker so vendarle njegovi starši, ampak zdaj že malo začenjam izsiljevati in se upiram, da bi šla na obisk k njim. Vem, da mu je hudo, vendar se nekako moram odločiti, ali se bom še naprej pustila poniževati ali pa bom rešila svoje dostojanstvo, ki ga skoraj nimam več. Kaj lahko storim,da se izognem kasnejši obtožbi, da mu preprečujem stik s starši ali da sem kriva za slab odnos med njimi? Hvala, Naveličana

Sohaila Abdulali: Mojega dostojanstva niso ranili
Sohailo Abdulali so pri vsega 17 letih med sprehodom s prijateljem dohiteli štirje neznanci ter jo hladnokrvno pretepli in posilili. Ko je danes 49-letna Indijka misel na to travmatično izkušnjo že skoraj dokončno zakopala globoko v sebi, so se rane ob smrti 23-letne diplomantke Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo na začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju brutalno posililo šest moških, spet odprle. Da podpre vse žrtve spolnega nasilja in jim pomaga prebroditi težko izkušnjo, je o svoji zgodbi spregovorila za revijo New York Times in poudarila, da je skrajni čas, da indijska družba dostojanstvo žensk postavi pred moško čast.

Je Indijke k vstaji spodbudila sodobna tehnologija?
V javnosti že nekaj tednov odmeva primer 23-letne Indijke Džjoti Singh Pandej, ki naj bi jo na začetku decembra na javnem avtobusu v New Delhiju brutalno posililo šest moških. Hudo pretepeno dekle so prepeljali v bližnjo bolnišnico, kjer so izvedli nujne posege, čez nekaj dni pa so jo z letalom prepeljali v bolnišnico v Singapurju. Kljub prizadevanju zdravnikov je trinajst dni pozneje podlegla poškodbam. 29. decembra naj bi osem moških posililo in do smrti preteplo 45-letnico, le nekaj dni zatem pa je obupana družina prijavila izginotje 21-letne delavke, katere truplo so potem našli v zakotni ulici. Po poročanju lokalnih medijev naj bi bila skupinsko posiljena in pretepena do smrti. Te tragedije so Indijke ter Indijce pognale na ulice. Oblastem očitajo prepočasno ukrepanje in zatiskanje oči pred vse pogostejšim nasiljem nad ženskami. Svetovna javnost pa se ob tem sprašuje, zakaj so se oglasili šele zdaj. Zakaj je moralo ugasniti toliko življenj, da se je končno zgodila ulica?

Ženske bi se morale starati dostojno
Ženske naj bi pri določenih letih spremenile svoj slog oblačenja, se bolj diskretno ličile in spremenile svojo pričesko, če povzamemo – bi se začele starati dostojno. Kdaj se pravzaprav začnejo ta leta? Sodeč po raziskavi, v kateri je bilo anketiranih 2.000 žensk, starejših od 45 let, naj bi se ta preobrat zgodil pri 59 letih.

Aristokratka znova šokirala
Običajno ljudje za poroko izberejo tradicionalno belo obleko, toda med njimi zagotovo ni aristokratka Lady Mary Charteris, ki je na svoj poročni dan nosila obleko modne oblikovalke Pam Hogg, ki sicer oblači tudi Lady Gaga. Z opravo je šokirala že na poroki, tokrat pa se je za razvpito oblikovalko sprehodila tudi po modni brvi na londonskem tednu mode, pri čemer je nosila še pomanjkljivejšo opravo.

Gana: Domnevne 'čarovnice' živijo v izgnanstvu
Če se nad kakšno vasico zgrnejo temni oblaki, so za to po prepričanju prebivalcev nekaterih držav krive zlobne čarovnice. V Gani so recimo ekscentrične in odkritosrčne ženske brez dlake na jeziku lahko obtožene tovrstnega čarovništva – in posledično prisiljene živeti v odročnih predelih, ki jih tam imenujejo kar 'čarovniška taborišča'. Življenje v teh zaselkih domnevnim čarovnicam nudi zatočišče pred pretepanjem, mučenjem in javnim linčem v domačem okolju, zato je zanje kljub slabim pogojem bivanja še kako pomembno.