zora

Priljubljeni igralec se ločuje
Momčilo Otašević, zvezdnik priljubljene serije Botri (Kumovi), ki jo lahko spremljamo vsak dan od ponedeljka do petka ob 20.00 na POP TV, se ločuje. Novico sta pred javnostjo na začetku sicer skrbno skrivala, toda naposled sta le potrdila govorice, ki so bile vse pogostejše in glasnejše.

Znani igralec razkril, kako je spoznal ljubezen svojega življenja
Momčilo Otašević je tudi v Sloveniji že dobro poznano ime. Gre za šarmantnega hrvaškega igralca, ki nas je pred časom navdušil s svojo predstavo v humoristični seriji Šverc komerc, danes pa ga lahko spremljamo vsak dan od ponedeljka do petka ob 20.00 na POP TV v vlogi čednega Janka Macana, ki se bori za svojo ljubezen z Luce Akrap. Mnogi tega ne vedo, toda Momčilo je svojo ljubezen v resničnem življenju že našel. Le kako sta se spoznala?

Spremembe ženskega telesa pri 40 letih (in kaj storiti glede tega)
Ženske, starejše od 50 let, ki se borijo proti starostnim stereotipom, so dobile vzdevek "elastična generacija". Kaj to pomeni? Preprosto povedano, starejše ženske ne dovolijo več, da jih določa njihova starost. Toda to ne pomeni, da so naša telesa imuna na posledice starosti, četudi se borimo proti tradicionalnim normam staranja. Kakšne spremembe lahko pričakujemo, ko pridemo do številke štirideset?

5 romanov, ki jih ne boste mogle odložiti
Poletje je čas, ko imamo več prostega časa, ki ga marsikatera rada izkoristi tudi za branje poletnih romanov. Zato smo naredili izbor 5 romanov, ki so poželi val nadvušenja in vas ne bodo razočarali.

Lahko na tak način res hitreje odkrijemo raka dojk?
V Kolumbiji že nekaj let uspešno v sistem dela uvajajo ženske z motnjami vida – zaposlujejo jih namreč v medicini kot taktilne (tipne) pregledovalke ženskih prsi. Znano je, da imajo slepi in slabovidni veliko bolj izostren občutek za otip in to njihovo prednost v kolumbijskem zdravstvu izkoriščajo za povsem neinvazivno zgodnje odkrivanja raka na dojkah pri pacientkah.

Z uspešno preventivo lahko preprečimo skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za tem rakom, cepljenje proti okužbi s HPV pa to verjetnost še zmanjša.

Ob torkih cenejša kino vstopnica v Cineplexxu
V kinih Cineplexx si sedaj gledalci vsak torek lahko ogledajo filme po odlični ceni 3,33 eurov in zraven izberejo ugoden torkov meni.

Kaj lahko same naredite za zdravje svojih dojk?
Rak seveda ni le težava v Sloveniji, ampak je svetovni izziv, zato je 4. februar razglašen za svetovni dan boja proti raku. Lani je pri nas za rakom zbolelo več kot 14.000 ljudi. Najpogostejši raki pri nas so rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate.

Zaščitite se pred najhujšim!
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana poudarjajo, da imajo ženske, ki se redno udeležujejo ginekoloških pregledov, med 70 in 80 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV pred prvo okužbo.

Rak materničnega vratu je spolno prenosljiva bolezen
Za učinkovito preprečevanje raka materničnega vratu je ključno, da se ženske udeležujejo presejalnih pregledov. Rak materničnega vratu je namreč med raki izjema, saj je spolno prenosljiva bolezen, o kateri vemo dovolj, da je mogoče preprečiti skoraj vsak nov primer tega raka. Dokaz, da to drži, je uspeh slovenskega programa za zgodnje odkrivanje pred rakavih sprememb materničnega vratu – ZORA, saj smo v osmih letih delovanja programa obolevanje za rakom na materničnem vratu zmanjšali za dobro tretjino.

Strah ostane prisoten
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo to bolezen. Debbie je menila, da je bolezen ne bo doletela, da za rakom na pljučih zbolevajo drugi, starejši in njen neznani. Vendar ni bilo povsem tako ...

Ko močna volja premaga bolezen
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo to bolezen. Michele je ena od njih. Je mati samohranilka in vzgaja šoloobveznega otroka. Zaposlena je s polnim delovnim časom, novi izzivi in težke preizkušnje pa ji niso prav nič tuji.

Sheryl je spoznala, da rak ne izbira
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenje vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Tudi ameriška pevka Sheryl Crow se je soočila z diagnozo raka dojke. Bolezen je uspešno premagala in se vrnila v običajno življenje močnejša kot kadar koli prej.

Za tretjino manj novih primerov raka
Z upoštevanjem priporočil zdravega načina življenja bi za tretjino zmanjšali število novo obolelih za najpogostejšimi oblikami raka, je na novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti raku poudarila predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku Maja Primic Žakelj. Odgovornost za lastno zdravje je tako na vsakem posamezniku, je dodala.

Dve leti je trajalo, da so slavni varuški ugotovili raka
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Ena izmed njih je tudi vedno nasmejana ameriška igralka Fran Drescher, ki jo poznamo iz serije 'The Nanny', kjer je igrala zabavno varuško. Zbolela je za rakom na materničnem vratu, ki je drugi najpogostejši maligni tumor, takoj za rakom dojk.

Rak ji je spremenil življenje
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Sharon Osbourne je svojo borbo z rakom delila z javnostjo. Zahvaljujoč zgodnjemu pregledu so ji odkrili črevesnega raka, ki ga je uspešno premagala.

Kljub kemoterapiji je rodila zdrava dvojčka
V Sloveniji za rakom vsako leto zboli več kot 12 tisoč ljudi, med njimi je nekaj manj kot polovica žensk. Na srečo mnoge raka premagajo, to dejstvo pa v življenja vseh nas prinaša upanje, da bo tudi ta bolezen sčasoma vendarle postala popolnoma ozdravljiva. Med ukrepi Evropskega kodeksa proti raku so: opustitev kajenja in izogibanje pasivnemu kajenju, ohranjevanje primerne telesne teže, povečanje telesne dejavnosti in zdravo prehranjevanje, omejevanje pitja alkoholnih pijač, izogibanje čezmernemu sončenju, zaščita pred okužbami, ki lahko povzročajo raka, ter redno udeleževanje presejalnih pregledov v programih, kot so v Sloveniji: Zora, Dora in Svit. Zavedati se moramo, da rak ne izbira, to pa dokazujejo tudi resnične zgodbe žensk, ki so nekega dne odkrile, da imajo raka. Zoila Leiva je bila v četrtem mesecu nosečnosti, ko je izvedela grozljivo novico, da ima raka na prsih. Kljub kemoterapiji se je odločila, da bo še nerojena dvojčka obdržala, čeprav so zdravniki svetovali drugače.

Prvič
Bila sva sama, drug ob drugem, ti nebo jaz tvoj galeb, ki rad dal bi ti svetlobo. Tih večer, ko bral sem te kot strip spremenil se je v nemir. Mir-moj zaklad, ki ga zlahka razvrednoti pravi utrip, končal se je sreči v prid.

Preprečite raka na materničnem vratu
Za rakom na materničnem vratu vsako leto v Sloveniji umre med 30 in 40 žensk. Skoraj vsakega raka na materničnem vratu je mogoče uspešno preprečiti. Če je ženska cepljena proti virusu hpv in se redno udeležuje pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za to obliko raka, izjemno majhna.