Zadovoljna.si
dojke

Zdravje

Strokovnjakinja razkriva, kako bolečine v prsih vplivajo na naše zdravje

Natalija Čepon
24. 10. 2023 05.00
0

Bolečine v dojkah so eden izmed najpogostejših simptomov predmenstrualnega sindroma, zato ne skrbite, če opazite spremembe v dojkah v dneh pred menstruacijo. Težava nastane, če bolečina po menstruaciji ne mine, takrat je čas, da se posvetujete s svojim zdravnikom in izključite morebitne druge zdravstvene težave. O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.

Bolečine v prsih pred menstruacijo so precej pogost pojav, a vprašanje, kaj pravzaprav povzroča te bolečine, ostaja. Da bi se dokopali do odgovora, smo poklepetali z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro Alison Kogoj, ki nam je zaupala, da se ženske v tem času pogosto spopadajo s ciklično bolečino, kar pomeni, da bolečino v dojkah občutijo nekaj dni pred menstruacijo, navadno v obeh dojkah. 

O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj.
O bolečinah v dojkah smo poklepetali tudi z licencirano svetovalko za naravno plodnost, RDT-terapevtko in dipl. med. sestro, Alison Kogoj. FOTO: osebni arhiv

"Ob nastopu menstruacije bolečina izzveni. Bolečino v dojkah povzročajo hormonske spremembe, in sicer dvig progesterona, ob čemer naj bi bile nekatere ženske na progesteron bolj občutljive," je še povedala Alison Kogoj, nato pa dodala, da obstaja še en razlog, da so dojke v tem času lahko izjemno boleče in občutljive.

Gre za primere, ko gre za previsok estrogen in prenizek progesteron v lutealni fazi cikla. "Bolečina se navadno pojavi na zgornjem delu, na zunanji strani dojke in se lahko širi pod pazduho," je še povedala in dodala: "Pojavijo se lahko tudi fibrociste (benigne ciste v dojkah), napolnjene s tekočino. Ciste ob menstruaciji ali po nekaj ciklih izginejo. V primeru, da vztrajajo, pa je potreben posvet z zdravnikom." 

Povprašali smo jo tudi, ali obstajajo določeni dejavniki ali hormoni, ki igrajo ključno vlogo pri tej bolečini, in odgovorila nam je, da ima običajno velik vpliv nizka raven progesterona in previsoka raven estrogena v lutealni fazi cikla, bolečina v dojkah pa se najpogosteje pojavlja pri ženskah v perimenopavzalnem obdobju

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Preberi še
Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?

Spregovorili smo tudi o metodah, s katerimi si lahko ženske pomagajo ublažiti bolečine v prsih v tem obdobju, in o tem, ali obstajajo naravni načini za lajšanje teh bolečin, ki ne vključujejo zdravil.

Alison Kogoj poudarja, da je v prvi vrsti pomemben zdrav življenjski slog, s čimer lahko vplivamo na ustrezno hormonsko ravnovesje – zdrava prehrana, dovolj gibanja in obvladovanje stresa. Svetuje se tudi izogibanje kajenju in zmanjšano uživanje kofeina, predvsem v lutealni fazi cikla, in dodatek magnezija, nam je še zaupala Alison. 

"Ko se bolečina pojavi, pa lahko pomagajo topli ali hladni obkladki, hladilno mazilo ali magnezijeva krema. Svetuje se nošenje brezšivnih modrčkov in modrčkov brez kosti. Če gre za cisto, ki po več ciklih ne izgine, se bo ginekolog najverjetneje odločil za punkcijo," je še povedala in omenila tudi tiste bolj 'drastične' primere. 

Svetuje se tudi izogibanje kajenju in zmanjšano uživanje kofeina, predvsem v lutealni fazi cikla, in pa dodatek magnezija, nam je še zaupala Alison.
Svetuje se tudi izogibanje kajenju in zmanjšano uživanje kofeina, predvsem v lutealni fazi cikla, in pa dodatek magnezija, nam je še zaupala Alison. FOTO: Shutterstock

Omenili smo že zdrav življenjski slog, ki se odlično obnese tudi kot preventivni ukrep, zdrav življenjski slog namreč vpliva tudi na ustrezno hormonsko ravnovesje. Poleg dodatka magnezija se v tem času svetuje tudi zadostno uživanje vitamina B6 in vitamina E, bolečino pa nam lahko pomaga ublažiti tudi vadba, čeprav nam v tem času obisk telovadnice ne diši ravno najbolj. 

Zanimalo nas je tudi, kakšni so dolgoročni učinki teh bolečin v prsih na žensko zdravje, če se težave ponavljajo vsak mesec, diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj pa nam je odgovorila: "Če gre za ciklično bolečino oz. če se bolečina pojavi vsak ciklus nekaj dni pred menstruacijo (ni nujno, da je ta bolečina vsakokrat enako intenzivna), potem to ni nevarno ali ogrožajoče za žensko, je pa vsekakor neprijetno."

Nasveti za lajšanje menstrualnih krčev
Preberi še
Nasveti za lajšanje menstrualnih krčev

Alison je poudarila tudi, da se te vrste bolečine navadno ne pojavljajo več v menopavzi, zato morate biti še toliko bolj previdne, če bolečino opazite po tem, ko ste že vstopile v čas menopavze. 

"Vsaka bolečina je ženski zagotovo opozorilo, da je povabljena k neki spremembi in k lepši skrbi zase," pa je za konec še povedala Alison in spodbudila vse ženske, naj vedno lepo skrbijo za svoje zdravje in telo, čeprav se nam včasih zdi, da je v dnevu premalo ur za vse.

Mailing

Zadovoljne e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
"Vsaka bolečina je ženski zagotovo opozorilo, da je povabljena k neki spremembi in k lepši skrbi zase," opozarja Alison Kogoj.
"Vsaka bolečina je ženski zagotovo opozorilo, da je povabljena k neki spremembi in k lepši skrbi zase," opozarja Alison Kogoj.FOTO: Dreamstime
Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?
Preberi še
Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?
Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Preberi še
Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646