menstrualni

To je ena najpogostejših intimnih težav pri ženskah
Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da vas je v službi ali med druženjem s prijatelji presenetila menstruacija. Zelo verjetno ste takrat začele mrzlično brskati po torbici v upanju, da v njej najdete vsaj kakšen vložek ali tampon. Pri tem je bilo še najmanj pomembno, kako dolgo je ta že v torbici in v kakšnem stanju je; ključno je bilo, da ga imate in se tako izognete zadregi ter krvavim madežem na oblačilih. A ne bi bilo bolje, če bi bili menstrualni pripomočki del obvezne opreme v straniščih, kot sta denimo toaletni papir in milo?

V menopavzo brez trpljenja: kako si lahko olajšate prehod?
Mnoge še vedno trpijo ob prehodu v menopavzo, ne da bi poiskale pomoč. Vročinski oblivi, nespečnost, utrujenost, razdražljivost in drugi simptomi lahko močno vplivajo na kakovost življenja, a obstajajo rešitve. S pravim pristopom – zdravim življenjskim slogom in strokovno pomočjo – lahko novo obdobje preživite brez nepotrebnega trpljenja. Kako, pojasnjuje ginekologinja Mili Lomšek Vidmar.

Ženske v mesecu zamenjamo kar 4 osebnosti
Ste se kdaj vprašale, zakaj imate nekatere dni občutek, da bi lahko premikale gore, spet druge pa bi najraje ostale v postelji s skodelico čaja? Razlog tiči v hormonskih spremembah, ki jih moramo spremljati in razumeti.

Trajnostni menstrualni izdelki vse bolj priljubljeni tudi med Slovenkami
V zadnjih letih se vse več žensk odloča za uporabo trajnostnih menstrualnih pripomočkov, kot so pralne menstrualne hlačke, pralni vložki in menstrualna skodelica. Med uporabnicami sta tudi strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj in Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja, ki sta s svojim osebnim in strokovnim vpogledom osvetlili njihove prednosti in podali primerjave med njimi.

Telovaditi med menstruacijo? – Seveda, odgovarja osebna trenerka
Veliko žensk se sooča z bolečimi menstrualnimi krči, ki pa jih je mogoče omiliti z vadbo. Prav ste prebrali – čeprav bi se takrat morda najraje skrili pod toplo odejo in si privoščili počitek, strokovnjakinja za žensko vadbo in prehranska svetovalka Urška Rojko pojasnjuje, zakaj je telesna aktivnost med menstruacijo koristna, katere vrste vadbe so najučinkovitejše in kako telovadba pozitivno vpliva na telo.

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev
Anti-Müllerjev hormon (AMH) postaja vse bolj poznan med ženskami, ki jih zanima njihovo reproduktivno zdravje, zlasti v povezavi s plodnostjo in menopavzo. Njegove ravni namreč ponujajo dragocen vpogled, koliko časa je še na voljo za naravno zanositev in kakšne so možnosti za uspešno umetno oploditev. Kaj je AMH, kaj povedo njegove vrednosti in kako vpliva na možnosti zanositve, pojasnjuje mag. Mili Lomšek Vidmar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Dolgoročna uporaba kontracepcije: kaj morate vedeti?
Kontracepcija je za mnoge ženske del vsakdana, a zlasti ob dolgoročni uporabi se porajajo vprašanja, kako vpliva na zdravje in plodnost ter kateri so najpogostejši stranski učinki. Izbira prave metode je odvisna od različnih dejavnikov, pojasnjuje strokovnjakinja za naravno plodnost Alison Kogoj, ki odgovarja tudi, katere so primernejše za dolgoročno uporabo, kako vplivajo na telo in na kaj morate biti pozorni, ko razmišljate o prekinitvi ali spremembi metode.

Zakaj med hujšanjem ni dobro izgubljati mišic
Hujšanja se je treba lotiti na zdrav način. Kako zelo slabo je, če ob hujšanju stradate in nič ne telovadite, in kakšne so posledice pretirane izgube mišične mase ob izgubi odvečnih kilogramov, je razložila osebna trenerka Alenka Zakojč – coach Limony.

Ali lahko plavate v morju, če imate menstruacijo?
Ko se med letnim dopustom začne menstruacija, sta žalost in strah pred kopanjem globoko zasidrana v misli vsake ženske. Samo kopanje ni problem, če je morje prijetno in se upoštevajo določena pravila. Katera? Razkrivamo v nadaljevanju.

Strokovnjakinja svetuje, kako si pomagati ob glivični okužbi nožnice
Kdaj je treba zaradi glivične okužbe nožnice obiskati zdravnika in kako si lahko pomagamo same, tudi s preventivnim ravnanjem? Z vrsto uporabnih nasvetov odgovarja licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Tara Zupančič s svojimi sledilci našla popoln stajling
Tara Zupančič, priljubljena slovenska televizijska voditeljica in oblikovalka, je s svojo zadnjo simpatično aktivacijo navdušila svoje sledilce. Tokrat je svojim oboževalcem omogočila, da se preizkusijo v vlogi modnih strokovnjakov in ji pomagajo izbrati popoln stajling za beach party v Grčiji. Ta inovativna modna avantura je potekala na njenem družbenem omrežju. Predstavila je tri različne stajlinge in vključila tudi svojega nepogrešljivega spremljevalca – pametno uro Huawei Watch Fit 3.

Zgodnja menstruacija? 8 stvari, ki vam jih vaše telo poskuša povedati
Se vam je že kdaj zgodilo, da je menstruacija prišla prej kot običajno? Razkrivamo, kaj so najpogostejši razlogi za to in kaj vam vaše telo želi s tem povedati.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Predmenstrualna disforična motnja (PMDD) lahko močno vpliva na kakovost življenja. Kakšni so znaki in kako si lahko pomagajo ženske, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Top aplikacije, ki jih potrebuje vsaka ženska na svojem telefonu
Za sodobno žensko je pametni telefon postal nepogrešljiv pripomoček, ki ne služi le za komunikacijo, temveč tudi za organizacijo, zabavo in skrb za zdravje.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Ste že slišale za endometriozo? Gre za zelo pogosto ginekološko bolezen žensk, ki se kaže kot prisotnost tkiva maternične sluznice zunaj maternične votline.

Ali pitje rdečega vina lajša menstrualne krče?
Vse pogosteje se pojavlja vprašanje, ali pitje rdečega vina med menstruacijo lahko pomaga pri blaženju menstrualnih krčev. Rdeče vino namreč vsebuje snovi, imenovane polifenoli, ki imajo protivnetne in sproščujoče lastnosti, ki naj bi pomagale zmanjšati krče in bolečine. Toda, ali to res drži?

Kako vremenske spremembe vplivajo na menstrualni cikel?
Menstrualni cikel je naravni proces v življenju vsake ženske, ki se ponavlja mesečno. Vendar pa lahko številni dejavniki, vključno z vremenskimi spremembami, vplivajo na menstrualne cikle žensk. Na to nakazujejo tudi številne študije, ki kažejo, da lahko spremembe vremena, še posebej v zimskem času, vplivajo na telesne in čustvene vidike menstrualnega cikla.

Nasveti za lajšanje menstrualnih krčev
Kako hitro in učinkovito odpraviti bolečino, ki jo povzročajo menstrualni krči, ni vprašanje, ki bi ga večina zastavila lahkomiselno.Medtem, ko se v bolečinah zvijate okoli termoforja in imate ob sebi prazen pretisni omot protibolečinskih tablet, bi vsaka za olajšanje naredila skoraj vse. V nadaljevanju pa se razkrivamo tisto, kar v tem slučaju priporočajo ginekologi.

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Menopavza je pomemben del življenjskega cikla žensk, ki s seboj prinaša številne fizične in čustvene spremembe. Ta običajno nastopi v času tako imenovanih 'srednjih let', na vsako žensko pa vpliva malce drugače. Več o menopavzi in njenih simptomih si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako jesti in telovaditi med, po in nekaj dni pred menstruacijo?
Kako med menstrualnimi ciklusi prilagoditi prehrano, gibanje in aktivnosti, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Strokovnjakinja razkriva, kaj povzroči seks med menstruacijo
Seks med menstruacijo ne bi smel biti tabu. Morda bo res bolj umazano, a morda bo še bolj strastno in bo orgazem poskrbel za pomiritev bolečih krčev. Kako ženske doživljamo spolnost v različnih ciklih, je razložila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in dipl. med. sestra, Alison Kogoj.

Vsaka ženska bi morala vsaj 15 minut na dan masirati prsi
Vsaka ženska bi se morala vsaj 15 minut dnevno posvetiti prsim, poudarja Lucija Tao. Opisala je blagodejne učinke in postopek masaže prsi. Preverite!

Preveri, kdaj je neredna menstruacija lahko znak za preplah
Čisto vsaka se kdaj v življenju sreča z obdobjem nerednih menstruacij, ko so ciklusi daljši od 35 dni, število dni med eno in drugo menstruacijo pa je zelo različno. Kakšni so lahko vzroki, kako jih lahko same odpravite ali vsaj omilite in kdaj je treba nujno obiskati ginekologa, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

To mora o menstruaciji vedeti vsaka ženska
Čeprav je menstrualni cikel del življenja žensk, pa morda niti ne vemo veliko o sicer enem najbolj naravnih procesov, ki se dogajajo v našem telesu. Več o menstrualnem ciklu je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Ali magnezij res blaži menstrualne krče?
Magnezij je učinkovito orožje za simptome PMS, zlasti za menstrualne krče. Da ne omenjamo, kako zelo pomemben mineral je to za naše zdravje in dobro počutje.

6 znakov, da ste izjemno plodne
Plodnost je eno tistih področjih v življenju, do katerega se naš odnos skozi leta drastično spremeni. Če nas v času najstništva najbolj plašijo novice, kot je ta, da je prijateljica zanosila in se v dvajsetih letih marsikatera trudi izogniti neželeni nosečnosti, pa sta v tridesetih letih nosečnost in plodnost ves čas v naših mislih. Nenadoma upamo, da smo čim bolj plodne in da se bo želja po zanositvi čim prej uresničila. V nadaljevanju razkrivamo šest znakov, ki razkrivajo, kako plodne ste in so jih razkrili strokovnjaki.

Vaginalni probiotiki – da ali ne?
Vaginalni probiotiki naj bi pomagali pri lajšanju težav ob vnetjih, srbenju, pekočem občutku, povečanem belem toku, neprijetnem vonju ... Ali učinkujejo pri tovrstnih težavah, pojasnjuje licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.

Tako bo vajin seks še bolj vroč
Znan je rek, da gre ljubezen skozi želodec. Kaj pa seks? Kako nanj vpliva hrana in s katerimi živili naj bi izboljšali posteljne užitke? Preverite!

Barve menstruacije – kaj je normalno in kdaj je treba h ginekologu?
Različne ženske imamo lahko drugačne barve menstrualne krvi. Navadno je temno ali svetlo rdeča, rožnata, črna, tudi rjavkasta in sivkasta, spreminja pa se lahko med menstrualnim ciklusom ali iz meseca v mesec. Na barvo vpliva več dejavnikov, med drugim hormonske spremembe, stres, prehrana, telesna aktivnost, način življenja, starost, okolje in zdravje. Včasih je lahko sprememba posledica vnetja, bolezni ali nosečnosti, kar pa praviloma spremljajo tudi neredne in neobičajne krvavitve.

Pameten in v trendu – popoln modni dodatek za vsako žensko
Mnogo ljubiteljic mode in modnih dodatkov se je upiralo nošnji pametnih ur, ker niso bile skladne s stilom in kombinacijami oblačil. Če sodite mednje in vas Huawei do zdaj ni prepričal, vas bo Huawei Watch GT 3 sigurno! Ta ura je resnična umetnina.